Nowy TS: Polska albo odzyska, co jej się należy od Niemiec, albo już zawsze będzie biedniejsza od Berlina

Tematem numeru są reparacje wojenne od Niemiec. W ramach tematu numeru także artykuł: Niemieckie długi. „W październiku 2010 r. Niemcy wypłaciły Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii, co szumnie ogłosił „Bild”, ostatnią ratę odszkodowań za i wojnę światową. Odszkodowań zgodnych z postanowieniami Traktatu Wersalskiego z 1919 i Konferencji w Spa z 1920” - pisze Kazimierz Paczesny.
Ponadto w numerze:
W dziale historia o twarzach warszawskiej Syreny:
„Maj, rok 1937. Na I Ogólnopolskim Salonie Rzeźby w Warszawie Ludwika Kraskowska-Nitschowa przedstawia projekt pomnika „Syrena – godło Warszawy”. Zofia Norblin-Chrzanowska na łamach tygodnika „Świat” pisze: artystka: „wystawiła odrażającą »Syrenę«, której obyśmy nigdy nie ujrzeli na żadnym placu stolicy! Ciężki, toporny tułów, głupawa głowa o bezmyślnym uśmiechu – obyż nam tego nie wlepiono na wieki wieczne, jako symbolu Warszawy”. Myliła się” - pisze Katarzyna Dzierzbicka. Więcej w najnowszym numerze Tygodnika.
W dziale historia również:
„Tylko jednej polskiej aktorce udało się naprawdę podbić Hollywood” – pisze Leszek Masierak - była wspaniałą ambasadorką kraju, który właśnie wracał na mapy, największą gwiazdą niemego kina”. O kogo chodzi? Oczywiście o Polę Negri.
O Rudolfie Weiglu, Polakowi z wyboru i czterokrotnie nominowanym do medycznej Nagrody Nobla pisze Leszek Masierak.
W dziale związek o założeniu organizacji zakładowej w Mokate:
Istniejąca od ponad ćwierćwiecza spółka Mokate z Ustronia należy dziś do czołowych w Polsce producentów kawy i herbaty. Od niedawna w spółce tej działa Solidarność. Mokate i Solidarność –co wyniknie z takiego związku? Pracownicy wierzą, że same dobre rzeczy… Więcej w artykule Artura Kasprzykowskiego
W dziale związek również o górniczym krwiodawstwie:
„Krew, składniki krwi i produkty krwiopochodne należą do najczęściej stosowanych środków leczniczych. Choć od wielu lat trwają zaawansowane badania nad pozyskaniem sztucznej krwi, jej produkcja jest jeszcze w powijakach. Dlatego tak ważne jest honorowe dawstwo” - pisze Dariusz Piechowicz. „Od 2012 roku do lipca 2017 w akcjach krwiodawczych organizowanych wspólnie przez Klub Honorowych Dawców Krwi przy Zg Sobieski oraz NSZZ Solidarność w Zg Sobieski krew oddało 3152 osoby, a Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic wzbogaciło się o przeszło 1410 litrów krwi” - pisze autor.
W dziale kultura: Wszystkie twarze Urbaniaka
Michał Urbaniak, światowej sławy jazzman, jedyny Polak, który dostąpił zaszczytu grania z Milesem Davisem, powraca z nowym albumem z cyklu Urbanator, serią koncertów w Polsce oraz wyjątkowymi warsztatami muzycznymi z udziałem muzyków amatorów oraz największych sław światowych – „Urbanator Days” w Łodzi. Więcej w artykule Magdaleny Zarzyckiej.
W dziale świat wokół nas:
Czy jedzie z nami kierowca?
Wizjoner i biznesmen Elon Musk, prezes firmy produkującej elektryczne samochody Tesla, uważa, że za naszego życia kierowanie samochodami stanie się nielegalne, a za sto lat nasi potomkowie będą dziwić się, jak mogliśmy dopuścić do tego, aby więcej ludzi zginęło na drogach niż w obydwu wojnach światowych. O autonomicznych samochodach w artykule Andrzeja Berezowskiego.