PKP Energetyka przeradza się w PGE Energetyka Kolejowa

Przejęcie PKP Energetyka przez PGE Polską Grupę Energetyczną stało się faktem. Od dziś spółka posługuje się nazwą PGE Energetyka Kolejowa. - Patrzymy w przyszłość bardzo optymistycznie – podkreślał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas konferencji prasowej, mówiąc o kulisach transakcji.
Zarząd PGE Energetyka Kolejowa PKP Energetyka przeradza się w PGE Energetyka Kolejowa
Zarząd PGE Energetyka Kolejowa / fot. PGE Polska Grupa Energetyczna

PGE Energetyka Kolejowa, podobnie jak jej poprzedniczka, będzie odpowiadać za dystrybucję energii elektrycznej na potrzeby transportu kolejowego w całej Polsce.

 

Przedsiębiorstwa rozwijają się dzięki ludziom

 

Bardzo się cieszymy, że przy przejęciu spółki zdobyliśmy doświadczonych i kompetentnych pracowników. Na pewno oni wzmocnią potencjał ludzki Grupy PGE. Pragnę zapewnić wszystkich pracowników dotychczasowego PKP Energetyka, a od dzisiaj już PGE Energetyka Kolejowa, że mogą być spokojni, że będziemy respektowali wszystkie zapisy porozumień, które są zawarte pomiędzy zarządem a stroną społeczną. Jesteśmy największą energetyczną spółką z udziałem Skarbu Państwa i jesteśmy znani z tego, że dotrzymujemy zobowiązań. Wiemy, że to dzięki ludziom przedsiębiorstwa się rozwijają. Same zarządy, kierownictwa niewiele by zdziałały, gdyby nie wspólna praca wszystkich pracowników. PGE nie zamierza przeprowadzać żadnych radykalnych akcji optymalizacyjno-restrukturyzacyjnych w tym przedsiębiorstwie

– zapowiedział w rozmowie z „TS” prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski.

Podczas konferencji prasowej mówił z kolei:

Od dzisiaj PKP Energetyka nosi nazwę PGE Energetyka Kolejowa. Transakcja przejęcia została dokonana, wczoraj powołany został nowy zarząd spółki. Od dzisiaj już operacyjnie PGE Polska Grupa Energetyczna prowadzi nadzór nad działalnością PGE Energetyka Kolejowa, a jest to bardzo ważna spółka w naszej Grupie. PGE Energetyka Kolejowa odpowiada wszak za dystrybucję energii dla całej kolei, więc jest to szalenie ważna spółka ze względu na bezpieczeństwo Państwa Polskiego.

Dodał, że dołączając PKP Energetykę do PGE powiększa się potencjał całej Grupy.

Będziecie Państwo pracowali w największej spółce energetycznej w Polsce, która jest zorganizowana w sposób profesjonalny. Dzisiaj dzięki połączeniu profesjonalizmów obu organizmów będziemy jeszcze silniejsi na rynku

– zwrócił się do pracowników spółki. Dodał, że kapitałem w nowej spółce są przede wszystkim ludzie.

 

PKP Energetyka wróciła we właściwe miejsce

W konferencji prasowej zorganizowanej z okazji włączenia spółki PKP Energetyka do PGE wzięli również udział m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych Maciej Małecki oraz prezes zarządu PGE Energetyka Kolejowa Sylwester Szczensnowicz.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk opowiadał:

Historia zatoczyła koło. Pamiętamy bardzo gorącą publiczną debatę parlamentarną w 2015 roku. Podnosiliśmy w tej debacie argumenty przygotowane przez specjalistów, nie tylko prawników, ale szczególnie przez ekspertów w dziedzinie dystrybucji energii, zabezpieczenia energii dla transportu kolejowego. Te argumenty nie trafiały do wówczas rządzących. Nie trafiały argumenty o tym, że nie można pozbywać się kontroli państwa nad dystrybucją energii do sieci kolejowej.

Jak mówił, spółkę mimo to sprzedano, a potem nastał trudny proces odzyskiwania jej, w którym duży udział miał obecny wicepremier Jacek Sasin.

Dzisiaj patrzymy w przyszłość bardzo optymistycznie

–  zapowiedział minister Adamczyk, życząc dobrych decyzji i permanentnego rozwoju spółki zarządowi PGE Energetyka Kolejowa.

 

Sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych Maciej Małecki z kolei przekonywał:

To bardzo ważny dzień dla polskiej energetyki, dla polskiej kolei i dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Spółka PKP Energetyka wraca w miejsce, które jest dla niej właściwe. Bo silne państwo, to takie państwo, które w najbardziej strategiczne obszary swojej gospodarki trzyma siną ręką. Krytyczna infrastruktura, jak infrastruktura elektryczna, trakcyjna na polskiej kolei powinna być w ręku polskiego państwa.

Podczas konferencji głos zabrał również prezes PGE Energetyka Kolejowa Sylwester Szczensnowicz. Zapowiedział, że nowy zarząd spółki w pierwszej kolejności zajmie się dokończeniem formalności dotyczącym przejęcia PKP Energetyka przez PGE oraz dokona przeglądu wszystkich obszarów i aktywności spółki.

Powołamy zespoły, które pozwolą nam na włączenie się w procesy, które funkcjonują w PGE

– zapowiedział.

PGE Energetyka Kolejowa zatrudnia 4,2 tys. pracowników. Odpowiada za dystrybucję 4 TWh energii elektrycznej rocznie, do czego wykorzystuje 21,5 tys. km linii energetycznych. Dysponuje także sześcioma centrami sterowania ruchem w sieci kontrolowanej przez 52 tys. inteligentnych liczników. Eksploatuje 814 podstacji trakcyjnych i kabin, 6213 stacji energetycznych oraz 70 pociągów sieciowych.

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną S.A.

 


 

POLECANE
Alarm ws. ataków na Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich gorące
Alarm ws. ataków na Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

Na stronie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich we wtorek opublikowano stanowisko, któremu nadano tytuł: "Alarm Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w sprawie nasilających się ataków i zagrożonej niezależności Stowarzyszenia".

Tusk w PE: Jeszcze Europa nie zginęła z ostatniej chwili
Tusk w PE: "Jeszcze Europa nie zginęła"

Premier Polski Donald Tusk w środę przemawiał w Parlamencie Europejskim, gdzie zaprezentował priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE. Hasło polskiej prezydencji brzmi "Bezpieczeństwo, Europo!". 

Jeśli mówił, że się zrzeknie, to zrobi to. Jarosław Kaczyński o immunitecie Morawieckiego polityka
"Jeśli mówił, że się zrzeknie, to zrobi to". Jarosław Kaczyński o immunitecie Morawieckiego

– Jeśli Mateusz Morawiecki mówił, że zrzeknie się immunitetu, to prawdopodobnie to zrobi – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Odnosząc się do organizacji wyborów korespondencyjnych w 2020 r., podkreślił, że realizacja konstytucji i decyzji marszałka Sejmu nie jest działalnością przestępczą.

Z nieba spadają duże ilości globalnego ocieplenia. Zima i śnieg na Florydzie [WIDEO] z ostatniej chwili
"Z nieba spadają duże ilości globalnego ocieplenia". Zima i śnieg na Florydzie [WIDEO]

Media społecznościowe obiegają liczne filmiki, na których widać intensywne opady śniegu na Florydzie. Przypomnijmy, że ten stan na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych cieszy się subtropikalnym klimatem.

Puste slogany zamiast konkretnej wizji. Europosłowie PiS skomentowali przemówienie Tuska w PE gorące
"Puste slogany zamiast konkretnej wizji". Europosłowie PiS skomentowali przemówienie Tuska w PE

W środę przed Parlamentem Europejskim wystąpił premier Donald Tusk, który mówił m.in. o kwestiach bezpieczeństwa, a także o słowach prezydenta USA Donalda Trumpa nt. podnoszenia wydatków na obronność. Przemówienie szefa polskiego rządu postanowili skomentować europosłowie PiS.

Niepokojące doniesienia ws. kultowego muzyka. Musiał przełożyć koncerty gorące
Niepokojące doniesienia ws. kultowego muzyka. Musiał przełożyć koncerty

W mediach niemałe poruszenie, bo kultowy brytyjski artysta – Sting – ogłosił, że zawiesza koncertowanie do końca stycznia, a zaplanowane na ten czas koncerty zostaną przełożone na inny termin. Nagłe zmiany zostały spowodowane stanem zdrowia popularnego wokalisty.

To był miły list. Donald Trump ujawnił treść listu od Bidena Wiadomości
"To był miły list". Donald Trump ujawnił treść listu od Bidena

Prezydent USA Donald Trump postanowił ujawnić dziennikarzom treść listu pozostawionego przez Joe Bidena w biurku prezydenckim w Gabinecie Owalnym.

Śląsk: Groźny wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice z ostatniej chwili
Śląsk: Groźny wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice

W środę w kopalni Knurów-Szczygłowice najprawdopodobniej doszło do zapalenia metanu. 

Piotr Müller w PE: Jakie mechanizmy cenzury były stosowane wobec platform społecznościowych? gorące
Piotr Müller w PE: Jakie mechanizmy cenzury były stosowane wobec platform społecznościowych?

– Jakie mechanizmy cenzury były stosowane wobec platform społecznościowych? – pyta Piotr Müller. Grupa europosłów zgłosiła wniosek o utworzenie specjalnej komisji w Parlamencie Europejskim, która miałaby się zająć zbadaniem działań Komisji Europejskiej wobec platform społecznościowych.

Kosiniak-Kamysz: Wierzymy, że dojdzie do rewizji decyzji USA ws. limitu czipów z ostatniej chwili
Kosiniak-Kamysz: Wierzymy, że dojdzie do rewizji decyzji USA ws. limitu czipów

Decyzja odchodzącej administracji prezydenta Joe Bidena w sprawie limitu czipów jest niedopuszczalna; wierzymy, że dojdzie do jej rewizji - powiedział w środę szef MON, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Z nadzieją podchodzimy do nowej administracji prezydenta Donalda Trumpa - dodał.

REKLAMA

PKP Energetyka przeradza się w PGE Energetyka Kolejowa

Przejęcie PKP Energetyka przez PGE Polską Grupę Energetyczną stało się faktem. Od dziś spółka posługuje się nazwą PGE Energetyka Kolejowa. - Patrzymy w przyszłość bardzo optymistycznie – podkreślał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas konferencji prasowej, mówiąc o kulisach transakcji.
Zarząd PGE Energetyka Kolejowa PKP Energetyka przeradza się w PGE Energetyka Kolejowa
Zarząd PGE Energetyka Kolejowa / fot. PGE Polska Grupa Energetyczna

PGE Energetyka Kolejowa, podobnie jak jej poprzedniczka, będzie odpowiadać za dystrybucję energii elektrycznej na potrzeby transportu kolejowego w całej Polsce.

 

Przedsiębiorstwa rozwijają się dzięki ludziom

 

Bardzo się cieszymy, że przy przejęciu spółki zdobyliśmy doświadczonych i kompetentnych pracowników. Na pewno oni wzmocnią potencjał ludzki Grupy PGE. Pragnę zapewnić wszystkich pracowników dotychczasowego PKP Energetyka, a od dzisiaj już PGE Energetyka Kolejowa, że mogą być spokojni, że będziemy respektowali wszystkie zapisy porozumień, które są zawarte pomiędzy zarządem a stroną społeczną. Jesteśmy największą energetyczną spółką z udziałem Skarbu Państwa i jesteśmy znani z tego, że dotrzymujemy zobowiązań. Wiemy, że to dzięki ludziom przedsiębiorstwa się rozwijają. Same zarządy, kierownictwa niewiele by zdziałały, gdyby nie wspólna praca wszystkich pracowników. PGE nie zamierza przeprowadzać żadnych radykalnych akcji optymalizacyjno-restrukturyzacyjnych w tym przedsiębiorstwie

– zapowiedział w rozmowie z „TS” prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski.

Podczas konferencji prasowej mówił z kolei:

Od dzisiaj PKP Energetyka nosi nazwę PGE Energetyka Kolejowa. Transakcja przejęcia została dokonana, wczoraj powołany został nowy zarząd spółki. Od dzisiaj już operacyjnie PGE Polska Grupa Energetyczna prowadzi nadzór nad działalnością PGE Energetyka Kolejowa, a jest to bardzo ważna spółka w naszej Grupie. PGE Energetyka Kolejowa odpowiada wszak za dystrybucję energii dla całej kolei, więc jest to szalenie ważna spółka ze względu na bezpieczeństwo Państwa Polskiego.

Dodał, że dołączając PKP Energetykę do PGE powiększa się potencjał całej Grupy.

Będziecie Państwo pracowali w największej spółce energetycznej w Polsce, która jest zorganizowana w sposób profesjonalny. Dzisiaj dzięki połączeniu profesjonalizmów obu organizmów będziemy jeszcze silniejsi na rynku

– zwrócił się do pracowników spółki. Dodał, że kapitałem w nowej spółce są przede wszystkim ludzie.

 

PKP Energetyka wróciła we właściwe miejsce

W konferencji prasowej zorganizowanej z okazji włączenia spółki PKP Energetyka do PGE wzięli również udział m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych Maciej Małecki oraz prezes zarządu PGE Energetyka Kolejowa Sylwester Szczensnowicz.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk opowiadał:

Historia zatoczyła koło. Pamiętamy bardzo gorącą publiczną debatę parlamentarną w 2015 roku. Podnosiliśmy w tej debacie argumenty przygotowane przez specjalistów, nie tylko prawników, ale szczególnie przez ekspertów w dziedzinie dystrybucji energii, zabezpieczenia energii dla transportu kolejowego. Te argumenty nie trafiały do wówczas rządzących. Nie trafiały argumenty o tym, że nie można pozbywać się kontroli państwa nad dystrybucją energii do sieci kolejowej.

Jak mówił, spółkę mimo to sprzedano, a potem nastał trudny proces odzyskiwania jej, w którym duży udział miał obecny wicepremier Jacek Sasin.

Dzisiaj patrzymy w przyszłość bardzo optymistycznie

–  zapowiedział minister Adamczyk, życząc dobrych decyzji i permanentnego rozwoju spółki zarządowi PGE Energetyka Kolejowa.

 

Sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych Maciej Małecki z kolei przekonywał:

To bardzo ważny dzień dla polskiej energetyki, dla polskiej kolei i dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Spółka PKP Energetyka wraca w miejsce, które jest dla niej właściwe. Bo silne państwo, to takie państwo, które w najbardziej strategiczne obszary swojej gospodarki trzyma siną ręką. Krytyczna infrastruktura, jak infrastruktura elektryczna, trakcyjna na polskiej kolei powinna być w ręku polskiego państwa.

Podczas konferencji głos zabrał również prezes PGE Energetyka Kolejowa Sylwester Szczensnowicz. Zapowiedział, że nowy zarząd spółki w pierwszej kolejności zajmie się dokończeniem formalności dotyczącym przejęcia PKP Energetyka przez PGE oraz dokona przeglądu wszystkich obszarów i aktywności spółki.

Powołamy zespoły, które pozwolą nam na włączenie się w procesy, które funkcjonują w PGE

– zapowiedział.

PGE Energetyka Kolejowa zatrudnia 4,2 tys. pracowników. Odpowiada za dystrybucję 4 TWh energii elektrycznej rocznie, do czego wykorzystuje 21,5 tys. km linii energetycznych. Dysponuje także sześcioma centrami sterowania ruchem w sieci kontrolowanej przez 52 tys. inteligentnych liczników. Eksploatuje 814 podstacji trakcyjnych i kabin, 6213 stacji energetycznych oraz 70 pociągów sieciowych.

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną S.A.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe