PGE produkuje rekordowe ilości zielonej energii
Dzięki nowym inwestycjom, PGE jest w stanie zapewniać Polakom coraz więcej czystej energii. W 2022 roku było to o 5,3 proc. więcej niż rok wcześniej.
Grupa PGE posiada 24 elektrownie fotowoltaiczne, które pod koniec tego roku osiągną łączną moc ok. 500 MW, a także 20 farm wiatrowych. Zielona energia z 342 wiatraków należących do PGE ma moc zainstalowaną wynoszącą 772 MW.
Ponadto PGE posiada również 29 elektrowni wodnych o łącznej mocy 96 MW oraz 4 elektrownie szczytowo-pompowe o mocy 1 543 MW, które pozwalają jednocześnie magazynować energię elektryczną i tym samym pomagać w stabilizacji krajowego systemu energetycznego.
Warto mieć na uwadze fakt, że energia pochodząca z odnawialnych źródeł energii jest zwolniona z unijnych opłat za emisję dwutlenku węgla, co wspiera jej konkurencyjność.
Energia z OZE nie jest obciążona opłatami za emisję CO2, które z roku na rok są coraz wyższe, podnosząc tym samym koszty wytwarzania energii. W efekcie, zielona zmiana oznacza korzystniejsze ceny energii elektrycznej, ale również bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Polski, które sukcesywnie zwiększamy dzięki nowym mocom produkcyjnym opartym na wietrze, wodzie i słońcu. Zgodnie z przyjętą strategią do 2030 roku PGE będzie posiadać 3 GW mocy w elektrowniach fotowoltaicznych, 1,7 GW mocy w elektrowniach wiatrowych na lądzie i 2,5 GW w morskich elektrowniach wiatrowych na Bałtyku
– zaznaczył Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Inwestycje w OZE poprawiają również stan bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, bowiem energia ze źródeł odnawialnych zastępuje paliwa kopalne, które Polska jest zmuszona importować zza granicy.
Polacy przychylnie patrzą na pozyskiwanie energii ze słońca, wody i wiatru. Świadczy o tym badanie przeprowadzone w październiku 2022 przez IBRiS.
Wynika z niego, że ponad połowa Polaków - 66% - popiera inwestycje w rozwój farm wiatrowych, a 77% w budowę morskich farm wiatrowych.
Grupa PGE jako jedna z pierwszych firm w regionie Europy Środkowej i Wschodniej postanowiła sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Do 2030 roku PGE planuje osiągnąć 3 GW mocy z farm fotowoltaicznych; 2,5 GW mocy z farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim i 1,7 GW mocy z elektrowni wiatrowych na lądzie.
Artykuł powstał we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną S.A.