„Romantyzm Polski” – kult honoru, pogarda dla tchórzostwa
Książka Bohdana Urbankowskiego to niezwykle dobrze dobrana kompozycja esejów poświęcona polskiemu romantyzmowi. Autor przybliża nam sylwetki postaci, które na trwałe wpisały się w kanon polskiego dziedzictwa kulturowego i narodotwórczego. Oprócz królów polskiej literatury jak Mickiewicz czy Słowacki, znajdziemy tu też informacje i ciekawostki z życia i twórczości tych mniej znanych, którzy jednak też odcisnęli swoje piętno na polskiej kulturze. Z lektury dowiemy się m.in. skąd wzięło się powiedzenie: „Ej! Ty na rączym koniu, gdzie pędzisz, kozacze”.
Polski romantyzm różni się od tego zachodniego, co autor udowadnia swoimi komentarzami, a także prezentując odpowiednio dobrane fragmenty poezji. „Zgadzając się więc na określenie „romantyzm” – pisze Bohdan Urbankowski – trzeba pamiętać, że to tylko połowa definicji zjawisk zachodzących w naszej kulturze ostatnich dwustu lat. Konieczna jest differentia specifica: polski”.
Książka oczarowuje nas pięknym i kwiecistym językiem, który przy tym nie jest skomplikowany i monotonny jak to bywa w pracach naukowych. Bohdan Urbankowski pisząc o romantyzmie, sam wspina się na wyżyny literackiego kunsztu i dostarcza nam dzieło, które godne jest poruszanego tematu i postaci.
Książkę można kupić bezpośrednio na stronie księgarni Biały Kruk [TUTAJ]