Beata Szydło: Kiedy KE wspomoże państwa członkowskie w związku z uchodźcami z Ukrainy? [VIDEO]
![Europoseł Beata Szydło Beata Szydło: Kiedy KE wspomoże państwa członkowskie w związku z uchodźcami z Ukrainy? [VIDEO]](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/93588/1666711655293467bf8186e8123bb806.jpg)
Wiadomo, że w tej chwili stoimy jako Europa, jako Unia Europejska, przed ogromnym wyzwaniem jakim jest sytuacja związana z wojną na Ukrainie
– rozpoczęła swoje wystąpienie przed komisją Zatrudnienia i Spraw Socjalnych w Parlamencie Europejskim była polska premier.
„Z ubolewaniem stwierdzam, że Komisja Europejska...”
Napaść Rosji na Ukrainę to z jednej strony kryzys energetyczny, który pokazał, że z jednej strony musimy zabezpieczyć naszą infrastrukturę krytyczną przed atakami z zewnątrz, a więc potrzebni są nam ludzie, którzy będą potrafili to robić. Muszą być zapewnione odpowiednie warunki kształcenia dla takich specjalistów, tutaj w Europie
– wskazała Beata Szydło. Podkreśliła również, że państwa członkowskie, w tym również Polska, od wielu miesięcy mierzą się z napływem uchodźców z Ukrainy.
Ludzi, którzy znajdują w naszych krajach swój nowy dom i chcą przetrwać wojnę. Ale to również ogromne wyzwanie, nie tylko w zakresie rynku pracy, ale opieki i edukacji, ale także w zakresie uznawania kwalifikacji i nabywania nowych umiejętności, jak np. nauka języka. Z ubolewaniem stwierdzam, że Komisja Europejska dalej nie podjęła odpowiednich działań na właściwą skalę w tym zakresie, by pomóc państwom członkowskim. Chciałam zapytać pana komisarza, czy może jest plan na to, żeby wspierać państwa członkowskie również i tutaj?
– zapytała Beata Szydło.
Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych w PE – czym się zajmuje?
Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (EMPL) jest komisją Parlamentu Europejskiego. Odpowiada za kwestie związane z polityką zatrudnienia i polityką społeczną, w tym za prawa pracownicze, zabezpieczenie społeczne, włączenie społeczne, swobodny przepływ pracowników i emerytów, kształcenie zawodowe i doskonalenie zawodowe, Europejski Fundusz Społeczny oraz prawo dotyczące dyskryminacji w zatrudnieniu. W trakcie IX kadencji Parlamentu Europejskiego (2019-2024) komisja liczy 55 członków. Od 24 stycznia 2022 r. przewodniczy jej Dragoș Pîslaru z Rumunii.
Komisja Europejska nadal nie podjęła wystarczających działań na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce i innych krajach UE. Kiedy KE zamierza zająć się wsparciem dla tych milionów osób? pic.twitter.com/gMJLbbxduj
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) October 25, 2022