Piotr Duda: Z przedstawicielami rządu będziemy rozmawiać przede wszystkim o zakładach energochłonnych 

W czwartek i piątek w hotelu Hyrny w Zakopanem odbywa się posiedzenie Komisji Krajowej. W dniu dzisiejszym obrady rozpoczynają się spotkaniem z przedstawicielami strony rządowej. 
spotkanie KK z przedstawicielami rządu  Piotr Duda: Z przedstawicielami rządu będziemy rozmawiać przede wszystkim o zakładach energochłonnych 
spotkanie KK z przedstawicielami rządu / foto. Marek Lewandowski

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego reprezentują ministrowie Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, i Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.  

Witam na posiedzeniu Komisji Krajowej, ostatnie posiedzenie odbyło się kilka miesięcy temu, w maju, wtedy Komisja Krajowa poprzedzała XXX Krajowy Zjazd Delegatów. Wówczas dyskutowaliśmy na temat ważnych spraw związanych z gospodarką, nie sądziliśmy, że za kilka miesięcy będziemy znów rozmawiać o sprawach społeczno-gospodarczych. Dzisiaj największym problemem jest uchronienie miejsc pracy w tzw. firmach energochłonnych, wiemy, jakie są galopujące ceny gazu, energii. Sytuacja w tych zakładach jest trudna, informują nas o tym przewodniczący komisji zakładowych. Po spotkaniu z przedstawicielami rządu w Regionie Śląsko-Dąbrowskim odbyło się spotkanie w Warszawie na Prostej, gdzie byli przedstawiciele zainteresowanych sekcji, regionów. Rozmawialiśmy z panem ministrem Budą, jakie przygotować rozwiązania, umówiliśmy się, że kolejne spotkanie będzie z panem premierem, jednak po rozmowie z premierem Morawieckim zdecydowaliśmy, że poświęcimy temu, ale nie tylko temu czas w trakcie dzisiejszego spotkania z przedstawicielami rządu

– spotkanie otworzył Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej. 

W trakcie debaty głos zabrał pan minister Waldemar Buda: 

Wszyscy mamy świadomość, że czas w jakim nam przyszło funkcjonować w różnych rolach jest niezwykle trudny. Rok temu, kiedy zastanawialiśmy się co po COVID-19 każdy był optymistą, że wracamy do pewnej normalności. Przyszła wojna, agresja Rosji, która wywróciła wszelki porządek, a w szczególności w energetyce, zatrudnieniu, gospodarce. Obserwowaliśmy tę sytuację od samego początku w z punktu widzenia gospodarki, świadomość, że kryzys energetyczny będzie wpływał na tę sytuację była oczywista. Rozmawialiśmy w Warszawie na temat wyzwań, które należy w pierwszej kolejności podjąć, mamy świadomość, że ceny energii, gazu dotykają przedsiębiorców w równym stopniu. Nie jesteśmy w stanie rekompensować wzrostów w całej gospodarce. To setki miliardów złotych. 

Minister Anna Moskwa oceniła, kto winny jest zachwiana rynku:

Jesteśmy zawsze do państwa dyspozycji. Rzeczywiście przed jesienią zeszłego roku rozmawialiśmy w domach o piłce nożnej, zdrowiu, polityce, dzisiaj wszędzie rozmawia się o energetyce – o gazie, cieple, węglu, energii, dostępności i cenach. To temat, który dominuje wszystkie gospodarstwa domowe. Również 80 proc. posiedzenia rady ministrów jest o energetyce. Również jako resort głównie zajmujemy się energetyką. W tym gronie musimy sobie wyjaśnić jak koalicja Putin-Merkel-Tusk z udziałem wielu europejskich polityków rozchwiała rynek energetyczny i jakie tego mamy konsekwencje uzależnienia od Federacji Rosyjskiej w bardzo wielu obszarach. 

Minister Marlena Maląg mówiła m.in. o kwestii wzrostu minimalnego wynagrodzenia i poziomu bezrobocia: 

Wzrost wynagrodzenia minimalnego jest znaczny, oczywiście wiem, że oczekiwania są pewnie większe, ale patrząc na galopującą inflację taki poziom możemy zaplanować od 2023 r. Dzisiaj rynek pracy ma historycznie najniższe bezrobocie – 4,9 proc., ale patrzymy na to z umiarkowanym optymizme, sytuacja związana z energetyką, kosztami funkcjonowania firm przekłada się bezpośrednio na rynek pracy. Chciałabym zwrócić uwagę, że GUS zapowiedział na swojej konferencji prasowej, że będzie dokonywał rewizji stopy bezrobocia. Dzieje się to co roku, ale raz na dziesięć lat, gdy są wyniki spisu powszechnego ma miejsce dogłębna weryfikacja, ona w związku z tym, że jest nas mniej pokaże nieco inny poziom bezrobocia.

Piotr Duda skrytykował europarlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy, którzy zagłosowali w Parlamencie Europejskim przeciwko projektowi Europejskiej Płacy Minimalnej. – To lista hańby, ten projekt to projekt „Solidarności”, przez długie lata przekonywaliśmy związkowców z Europy, polscy posłowie byli o tym poinformowani – zwrócił uwagę Piotr Duda. 

To dla nas bardzo ważne, musi być dialog na ten temat. Jest projekt obywatelski, jest projekt prezydencki, który leży od grudnia i nawet nie był czytany po raz pierwszy. Emerytury stażowe były wpisane w porozumieniu między Andrzejem Dudą, kandydatem PiS-u w 2015 r. w wyborach prezydenckich a mną. To nie zostało spełnione. Nie odpuścimy tego tematu

– usłyszeliśmy. 


 

POLECANE
Potężny wzrost liczebności partii Nigela Farage'a. Właśnie pokonała brytyjskich konserwatystów z ostatniej chwili
Potężny wzrost liczebności partii Nigela Farage'a. Właśnie pokonała brytyjskich konserwatystów

Nigel Farage pochwalił się w mediach społecznościowych sukcesem swojej partii. Ponad 130 000 osób dołączyło do partii Reform UK, przewyższając ostatnią znaną liczbę członków Partii Konserwatywnej.

Posłuszne narzędzie niemiecko-europejskiej polityki. Romanowski ostro odpowiada Tuskowi z ostatniej chwili
"Posłuszne narzędzie niemiecko-europejskiej polityki". Romanowski ostro odpowiada Tuskowi

"Wylewa krokodyle łzy nad cierpieniem ludzi dotkniętych wojną, zapominając, że przez lata był posłusznym narzędziem w realizacji niemiecko-europejskiej polityki, która w dużej mierze przyczyniła się do rosyjskiej agresji na Ukrainę" – pisze w mediach społecznościowych Marcin Romanowski, odpowiadając na wpis premiera Tuska.

Rosja: Mężczyzna wjechał w siedzibę komisji poborowej i podpalił samochód [WIDEO] z ostatniej chwili
Rosja: Mężczyzna wjechał w siedzibę komisji poborowej i podpalił samochód [WIDEO]

Mężczyzna wjechał samochodem w siedzibę komisji poborowej w mieście Guś-Chrustalnyj w Rosji, po czym podpalił pojazd - poinformowało w czwartek Radio Wolna Europa. Sprawca zdarzenia został zatrzymany.

Abp Jędraszewski: Władze państwowe próbują zamykać drzwi Chrystusowi z ostatniej chwili
Abp Jędraszewski: Władze państwowe próbują zamykać drzwi Chrystusowi

Obecne władze państwowe próbują zamykać drzwi Chrystusowi, zmniejszając liczbę godzin religii w szkole – ocenił w liście do wiernych Archidiecezji Krakowskiej abp Marek Jędraszewski i zaapelował o "solidarną postawę czujności i sprzeciwu".

Niemal 12 tys. interwencji. Policja publikuje dane z I dnia świąt z ostatniej chwili
Niemal 12 tys. interwencji. Policja publikuje dane z I dnia świąt

W czwartek rano policja opublikowała dane z policyjnej służby z 25 grudnia. Funkcjonariusze ostatniej doby musieli interweniować niemal 12 tys. razy.

Bronisław Trzaskowski zrobił mi dzień. Internauci mają używanie po świątecznym wpisie Trzaskowskiego z ostatniej chwili
"Bronisław Trzaskowski zrobił mi dzień". Internauci mają używanie po "świątecznym" wpisie Trzaskowskiego

Miało być zabawnie, a wyszło żenująco – trudno inaczej określić "świąteczny" wpis kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. 

Przerwanie kabla EstLink2 na Bałtyku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Przerwanie kabla EstLink2 na Bałtyku. Nowe informacje

Kiedy połączenie energetyczne między Finlandią a Estonią zostało zerwane, w pobliżu podmorskiego kabla EstLink2 przebiegającego przez Zatokę Fińską przepływały przynajmniej dwa statki – przekazał w środę wieczorem dyżurny dyspozytor fińskiego operatora.

Kościół katolicki wspomina dziś św. Szczepana – pierwszego męczennika z ostatniej chwili
Kościół katolicki wspomina dziś św. Szczepana – pierwszego męczennika

Kościół katolicki drugiego dnia oktawy świąt Bożego Narodzenia wspominana św. Szczepana – pierwszego męczennika. Według raportu międzynarodowej organizacji Open Doors z 2024 r. prześladowanych z powodu wiary w Chrystusa jest ponad 365 mln chrześcijan w 78 krajach.

Samuel Pereira: Co Donald Tusk robił przez trzy godziny w słowackiej chatce? tylko u nas
Samuel Pereira: Co Donald Tusk robił przez trzy godziny w słowackiej chatce?

Protestujący przed siedzibą rządu Słowacji w Bratysławie przeciwko podróży Roberta Fico do Moskwy. Oburzenie mediów i europejskiej opinii publicznej. Cisza zaś ze strony polskich władz, które do obalania Victora Orbana pierwsze, a tutaj jakby nie rwą się do rzucania kamieniami. Dziwne, co?

Katastrofa azerskiego samolotu. Nowe, szokujące doniesienia gorące
Katastrofa azerskiego samolotu. Nowe, szokujące doniesienia

Samolot linii Azerbaijan Airlines, który wystartował z Baku i kierował się do miasta Grozny stolicy rosyjskiej Republiki Czeczeńskiej, rozbił się w środę w okolicy miasta Aktau w Kazachstanie - poinformowała agencja Reutera powołując się na ministerstwo sytuacji nadzwyczajnych Kazachstanu. Według nieoficjalnych doniesień samolot mógł zostać ostrzelany przez Rosjan.

REKLAMA

Piotr Duda: Z przedstawicielami rządu będziemy rozmawiać przede wszystkim o zakładach energochłonnych 

W czwartek i piątek w hotelu Hyrny w Zakopanem odbywa się posiedzenie Komisji Krajowej. W dniu dzisiejszym obrady rozpoczynają się spotkaniem z przedstawicielami strony rządowej. 
spotkanie KK z przedstawicielami rządu  Piotr Duda: Z przedstawicielami rządu będziemy rozmawiać przede wszystkim o zakładach energochłonnych 
spotkanie KK z przedstawicielami rządu / foto. Marek Lewandowski

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego reprezentują ministrowie Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, i Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.  

Witam na posiedzeniu Komisji Krajowej, ostatnie posiedzenie odbyło się kilka miesięcy temu, w maju, wtedy Komisja Krajowa poprzedzała XXX Krajowy Zjazd Delegatów. Wówczas dyskutowaliśmy na temat ważnych spraw związanych z gospodarką, nie sądziliśmy, że za kilka miesięcy będziemy znów rozmawiać o sprawach społeczno-gospodarczych. Dzisiaj największym problemem jest uchronienie miejsc pracy w tzw. firmach energochłonnych, wiemy, jakie są galopujące ceny gazu, energii. Sytuacja w tych zakładach jest trudna, informują nas o tym przewodniczący komisji zakładowych. Po spotkaniu z przedstawicielami rządu w Regionie Śląsko-Dąbrowskim odbyło się spotkanie w Warszawie na Prostej, gdzie byli przedstawiciele zainteresowanych sekcji, regionów. Rozmawialiśmy z panem ministrem Budą, jakie przygotować rozwiązania, umówiliśmy się, że kolejne spotkanie będzie z panem premierem, jednak po rozmowie z premierem Morawieckim zdecydowaliśmy, że poświęcimy temu, ale nie tylko temu czas w trakcie dzisiejszego spotkania z przedstawicielami rządu

– spotkanie otworzył Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej. 

W trakcie debaty głos zabrał pan minister Waldemar Buda: 

Wszyscy mamy świadomość, że czas w jakim nam przyszło funkcjonować w różnych rolach jest niezwykle trudny. Rok temu, kiedy zastanawialiśmy się co po COVID-19 każdy był optymistą, że wracamy do pewnej normalności. Przyszła wojna, agresja Rosji, która wywróciła wszelki porządek, a w szczególności w energetyce, zatrudnieniu, gospodarce. Obserwowaliśmy tę sytuację od samego początku w z punktu widzenia gospodarki, świadomość, że kryzys energetyczny będzie wpływał na tę sytuację była oczywista. Rozmawialiśmy w Warszawie na temat wyzwań, które należy w pierwszej kolejności podjąć, mamy świadomość, że ceny energii, gazu dotykają przedsiębiorców w równym stopniu. Nie jesteśmy w stanie rekompensować wzrostów w całej gospodarce. To setki miliardów złotych. 

Minister Anna Moskwa oceniła, kto winny jest zachwiana rynku:

Jesteśmy zawsze do państwa dyspozycji. Rzeczywiście przed jesienią zeszłego roku rozmawialiśmy w domach o piłce nożnej, zdrowiu, polityce, dzisiaj wszędzie rozmawia się o energetyce – o gazie, cieple, węglu, energii, dostępności i cenach. To temat, który dominuje wszystkie gospodarstwa domowe. Również 80 proc. posiedzenia rady ministrów jest o energetyce. Również jako resort głównie zajmujemy się energetyką. W tym gronie musimy sobie wyjaśnić jak koalicja Putin-Merkel-Tusk z udziałem wielu europejskich polityków rozchwiała rynek energetyczny i jakie tego mamy konsekwencje uzależnienia od Federacji Rosyjskiej w bardzo wielu obszarach. 

Minister Marlena Maląg mówiła m.in. o kwestii wzrostu minimalnego wynagrodzenia i poziomu bezrobocia: 

Wzrost wynagrodzenia minimalnego jest znaczny, oczywiście wiem, że oczekiwania są pewnie większe, ale patrząc na galopującą inflację taki poziom możemy zaplanować od 2023 r. Dzisiaj rynek pracy ma historycznie najniższe bezrobocie – 4,9 proc., ale patrzymy na to z umiarkowanym optymizme, sytuacja związana z energetyką, kosztami funkcjonowania firm przekłada się bezpośrednio na rynek pracy. Chciałabym zwrócić uwagę, że GUS zapowiedział na swojej konferencji prasowej, że będzie dokonywał rewizji stopy bezrobocia. Dzieje się to co roku, ale raz na dziesięć lat, gdy są wyniki spisu powszechnego ma miejsce dogłębna weryfikacja, ona w związku z tym, że jest nas mniej pokaże nieco inny poziom bezrobocia.

Piotr Duda skrytykował europarlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy, którzy zagłosowali w Parlamencie Europejskim przeciwko projektowi Europejskiej Płacy Minimalnej. – To lista hańby, ten projekt to projekt „Solidarności”, przez długie lata przekonywaliśmy związkowców z Europy, polscy posłowie byli o tym poinformowani – zwrócił uwagę Piotr Duda. 

To dla nas bardzo ważne, musi być dialog na ten temat. Jest projekt obywatelski, jest projekt prezydencki, który leży od grudnia i nawet nie był czytany po raz pierwszy. Emerytury stażowe były wpisane w porozumieniu między Andrzejem Dudą, kandydatem PiS-u w 2015 r. w wyborach prezydenckich a mną. To nie zostało spełnione. Nie odpuścimy tego tematu

– usłyszeliśmy. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe