Kijów: Prezydent Ukrainy wręczył wysokie odznaczenia państwowe premierowi Morawieckiemu i wicepremierowi Kaczyńskiemu

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński zostali uhonorowani przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Orderem Jarosława Mądrego drugiej klasy. 
 Kijów: Prezydent Ukrainy wręczył wysokie odznaczenia państwowe premierowi Morawieckiemu i wicepremierowi Kaczyńskiemu
/ gov.pl/premier

O wręczeniu wysokiego ukraińskiego odznaczenia państwowego dla przedstawicieli polskiego rządu poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal. Szef ukraińskiego rządu podkreślił, że zostali odznaczeni „prawdziwi przyjaciele, bracia, za nieustanną pomoc zarówno przed rozpoczęciem wojny, jak i po jej rozpoczęciu”.

 

 

Wizyta polskich władz w Kijowie 

Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński i inni ministrowie uczestniczyli w polsko-ukraińskich konsultacjach międzyrządowych. To kolejny wyraz bezprecedensowego wsparcia politycznego, jakiego Polska udziela Ukrainie w obliczu rosyjskiej agresji. Jednocześnie to także symbol potrzeby powrotu do normalności i tradycyjnych relacji dwustronnych. Podczas spotkania przedstawicieli polskiego i ukraińskiego rządu został podpisany szereg dokumentów dwustronnych – m.in. dotyczących pamięci narodowej, ochrony środowiska, energetyki czy handlu. Delegacje omówiły również kwestie związane z odbudową kraju. Polski rząd jednoznacznie zadeklarował wsparcie naszych firm przy odbudowie zniszczonych miejscowości na Ukrainie.

Kolejną omówioną kwestią było łagodzenie skutków inwazji w wielu obszarach życia gospodarczego i społecznego Ukrainy.

– To była rozmowa przyjaciół, sojuszników. Rozmowa, która – jestem o tym głęboko przekonany – przejdzie do naszej wspólnej historii i która będzie uważana za bardzo istotny krok w tym kierunku, na którym nam wszystkim zależy – podkreślił wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński.

Nowy etap wzajemnych relacji

Premier Morawiecki mówił o nowym polsko-ukraińskim traktacie o dobrym sąsiedztwie. Dokument miałby na celu podsumowanie doświadczeń 30 lat współpracy i otwarcie nowego etapu wzajemnych relacji.

– Podpisane dokumenty między rządami stanowią przedsionek do zupełnie innej współpracy, do takiej współpracy, jakiej do tej pory Ukraina nie miała z żadnym innym państwem. One być może będą stanowiły przedsionek do nowego traktatu polsko-ukraińskiego, o którym będziemy debatować w najbliższych tygodniach, miesiącach i kwartałach. Ta wspólnota interesów rodzi zupełnie nowe perspektywy – poinformował szef polskiego rządu.

Premier podziękował także za symboliczne dla Polaków odsłonięcie posągów lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich.

Polska od początku wspiera wschodnich sąsiadów na wiele różnych sposobów. Przykładem tego jest wizyta premierów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie czy niedawne wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy w parlamencie Ukrainy – był pierwszą głową państwa, która zrobiła to w warunkach wojny. Liczymy, że inne kraje, w szczególności Unii Europejskiej, ponownie podążą za przykładem polskiego rządu.

– Myślę, że Rosja jest coraz bardziej przerażona relacjami polsko-ukraińskimi. Tym, jak te relacje rosną, krzepną, tężeją. Jak jesteśmy w stanie budować przyszłość w oparciu o teraźniejszość – dodał premier.

Konsekwencje wobec Rosji

Przedstawiciele Polski i Ukrainy kolejny raz podkreślili, że Rosja musi ponieść jak najwyższą cenę za brutalny atak na Ukrainę. Premier Morawiecki przedstawił informacje dot. 6. pakietu sankcji. Został on przyjęty na ostatniej Radzie Europejskiej.

– Dobrze się stało, że wczoraj w nocy zakończyliśmy negocjacje 6. pakietu sankcji, w ramach którego objęliśmy również zakazem import ropy rosyjskiej do Unii Europejskiej. Przy czym sekwencja redukcji do zera tego importu jest nieco inna w odniesieniu do dosłownie kilku krajów Unii Europejskiej. Co wcale nie umniejsza potężnego ciosu w budżet państwa rosyjskiego i w całą gospodarkę rosyjską. To jest jedno z głównych źródeł dochodu państwa rosyjskiego i dobrze się stało, że udało się przekonać wszystkich w Unii Europejskiej, że Rosja musi stracić to źródło dochodu – podkreślił premier.

Polska przygotowuje propozycje kolejnych instrumentów sankcyjnych. Podczas spotkania przedstawiciele rządów rozmawiali także o uwarunkowaniach prawnych pociągnięcia do odpowiedzialności osób, które popełniają zbrodnie na terenie Ukrainy – także tych, którzy stoją za decyzją o inwazji i kierują nią.

Odbudowa i integracja Ukrainy

Szef polskiego rządu zadeklarował wsparcie naszych firm przy odbudowie Ukrainy. Podkreślił też, że odbudowa kraju ze zniszczeń powinna zostać sfinansowana ze środków podmiotów rosyjskich i oligarchów. Wymaga to sukcesywnego przejmowania ich przez wspólnotę międzynarodową.

Tematem konsultacji były także kwestie pogłębiania integracji Ukrainy z Unią Europejską. Strona polska ponowiła poparcie dla europejskiej perspektywy Kijowa. Od złożenia wniosku przez naszego wschodniego sąsiada opowiadamy się za przyznaniem Ukrainie statusu państwa kandydującego.

– Będziemy robili wszystko, aby przekonać sceptycznych z Unii Europejskiej, że Ukraina nie tylko zasłużyła na szybki status kraju kandydującego. Gdyby to od nas zależało, to Ukraina bardzo szybko przystąpiłaby do Unii Europejskiej. Będziemy do tego namawiać wszystkich naszych partnerów z Unii Europejskiej – powiedział szef polskiego rządu.


 

POLECANE
Niech spie.dala. Silni Razem wściekli na Donalda Tuska gorące
"Niech spie.dala". "Silni Razem" wściekli na Donalda Tuska

Hasztag #SilniRazem po wielokrotnej kompromitacji nie jest już tak popularny na "X". Jednak stał się symbolem najbardziej zajadłej postawy "antypis". I potocznie tak są dziś nazywani najbardziej zajadli zwolennicy Donalda Tuska, Platformy Obywatelskiej, czy Romana Giertycha. A dzisiaj nie są z Donalda Tuska, mówić bardzo oględnie, zadowoleni.

Niemcy zazdroszczą polskim producentom kamperów Wiadomości
Niemcy zazdroszczą polskim producentom kamperów

Polskie marki kamperów zdobywają coraz większe uznanie na niemieckim rynku. Affinity, Freedo, Masuria i Vannado nie tylko przekonują klientów wysoką jakością, ale także zyskują lojalność dealerów.

„Zaraz zemdleję”. Dramatyczne wyznanie Nataszy Urbańskiej Wiadomości
„Zaraz zemdleję”. Dramatyczne wyznanie Nataszy Urbańskiej

Podróż powrotna z Czarnogóry do Polski okazała się dla Nataszy Urbańskiej jednym z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu. Artystka opisała na Instagramie sytuację, do której doszło na pokładzie samolotu LOT lecącego z Podgoricy do Warszawy. Zemdlała, a - jak twierdzi - personel pokładowy zignorował nie tylko jej stan, ale i potrzeby pozostałych pasażerów.

Sukces tym razem nie dla Polek. Włoszki zbyt mocne w półfinale LN Wiadomości
Sukces tym razem nie dla Polek. Włoszki zbyt mocne w półfinale LN

Polskie siatkarki przegrały z Włoszkami 0:3 (18:25, 16:25, 14:25) w półfinale rozgrywanego w Łodzi turnieju finałowego Ligi Narodów. W niedzielę zagrają w meczu o trzecie miejsce z przegranym drugiego sobotniego półfinału, w którym Brazylia zmierzy się z Japonią.

Nowy model AI uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście gorące
Nowy model AI uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście

Nowy Claude Opus 4 firmy Anthropic często uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście. Model groził ujawnieniem prywatnych informacji o inżynierach, którzy mieli planować jego wyłączenie.

Awaryjne lądowanie samolotu LOT w Warszawie z ostatniej chwili
Awaryjne lądowanie samolotu LOT w Warszawie

Z powodu sygnału o możliwej usterce lecący z Warszawy do Sofii samolot linii LOT musiał awaryjnie lądować na Lotnisku Chopina. - Lądowanie odbyło się w asyście służb. Maszyna wylądowała bezpiecznie - poinformował rzecznik prasowy Polskich Linii Lotniczych LOT Krzysztof Moczulski.

Wielki słup dymu nad Katowicami. Trwa dogaszanie Wiadomości
Wielki słup dymu nad Katowicami. Trwa dogaszanie

W sobotnie popołudnie, 26 lipca, w Katowicach doszło do pożaru w rejonie ul. Sądowej i Raciborskiej. Paliły się podkłady kolejowe składowane w pobliżu torowiska, w bezpośrednim sąsiedztwie budowy przy dworcu głównym PKP.

Niebezpieczny incydent w Krakowie. Kilkanaście osób poszkodowanych Wiadomości
Niebezpieczny incydent w Krakowie. Kilkanaście osób poszkodowanych

W piątkowy wieczór doszło do niebezpiecznego incydentu na przystanku tramwajowym przy ul. Bronowickiej w Krakowie. Z okna przejeżdżającego tramwaju ktoś rozpylił gaz pieprzowy w stronę grupy osób czekających na peronie. Jak informują poszkodowani, sytuacja miała miejsce około godziny 19:30.

Komunikat dla mieszkańców Rzeszowa z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Rzeszowa

Prawie 250 tys. zł kosztować będzie dokumentacja projektowa nowego domu kultury, który powstanie w Rzeszowie na osiedlu Krakowska Południe przy ul. Stojałowskiego. Dokumentacja gotowa ma być w ciągu 10 miesięcy.

Czerwona flaga na Pomorzu i w Zachodniopomorskiem. GIS zakazuje kąpieli Wiadomości
Czerwona flaga na Pomorzu i w Zachodniopomorskiem. GIS zakazuje kąpieli

Czerwone flagi zakazujące wejścia do wody wiszą w sobotę w dwunastu kąpieliskach w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Powodem jest zakwit sinic.

REKLAMA

Kijów: Prezydent Ukrainy wręczył wysokie odznaczenia państwowe premierowi Morawieckiemu i wicepremierowi Kaczyńskiemu

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński zostali uhonorowani przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Orderem Jarosława Mądrego drugiej klasy. 
 Kijów: Prezydent Ukrainy wręczył wysokie odznaczenia państwowe premierowi Morawieckiemu i wicepremierowi Kaczyńskiemu
/ gov.pl/premier

O wręczeniu wysokiego ukraińskiego odznaczenia państwowego dla przedstawicieli polskiego rządu poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal. Szef ukraińskiego rządu podkreślił, że zostali odznaczeni „prawdziwi przyjaciele, bracia, za nieustanną pomoc zarówno przed rozpoczęciem wojny, jak i po jej rozpoczęciu”.

 

 

Wizyta polskich władz w Kijowie 

Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński i inni ministrowie uczestniczyli w polsko-ukraińskich konsultacjach międzyrządowych. To kolejny wyraz bezprecedensowego wsparcia politycznego, jakiego Polska udziela Ukrainie w obliczu rosyjskiej agresji. Jednocześnie to także symbol potrzeby powrotu do normalności i tradycyjnych relacji dwustronnych. Podczas spotkania przedstawicieli polskiego i ukraińskiego rządu został podpisany szereg dokumentów dwustronnych – m.in. dotyczących pamięci narodowej, ochrony środowiska, energetyki czy handlu. Delegacje omówiły również kwestie związane z odbudową kraju. Polski rząd jednoznacznie zadeklarował wsparcie naszych firm przy odbudowie zniszczonych miejscowości na Ukrainie.

Kolejną omówioną kwestią było łagodzenie skutków inwazji w wielu obszarach życia gospodarczego i społecznego Ukrainy.

– To była rozmowa przyjaciół, sojuszników. Rozmowa, która – jestem o tym głęboko przekonany – przejdzie do naszej wspólnej historii i która będzie uważana za bardzo istotny krok w tym kierunku, na którym nam wszystkim zależy – podkreślił wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński.

Nowy etap wzajemnych relacji

Premier Morawiecki mówił o nowym polsko-ukraińskim traktacie o dobrym sąsiedztwie. Dokument miałby na celu podsumowanie doświadczeń 30 lat współpracy i otwarcie nowego etapu wzajemnych relacji.

– Podpisane dokumenty między rządami stanowią przedsionek do zupełnie innej współpracy, do takiej współpracy, jakiej do tej pory Ukraina nie miała z żadnym innym państwem. One być może będą stanowiły przedsionek do nowego traktatu polsko-ukraińskiego, o którym będziemy debatować w najbliższych tygodniach, miesiącach i kwartałach. Ta wspólnota interesów rodzi zupełnie nowe perspektywy – poinformował szef polskiego rządu.

Premier podziękował także za symboliczne dla Polaków odsłonięcie posągów lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich.

Polska od początku wspiera wschodnich sąsiadów na wiele różnych sposobów. Przykładem tego jest wizyta premierów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie czy niedawne wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy w parlamencie Ukrainy – był pierwszą głową państwa, która zrobiła to w warunkach wojny. Liczymy, że inne kraje, w szczególności Unii Europejskiej, ponownie podążą za przykładem polskiego rządu.

– Myślę, że Rosja jest coraz bardziej przerażona relacjami polsko-ukraińskimi. Tym, jak te relacje rosną, krzepną, tężeją. Jak jesteśmy w stanie budować przyszłość w oparciu o teraźniejszość – dodał premier.

Konsekwencje wobec Rosji

Przedstawiciele Polski i Ukrainy kolejny raz podkreślili, że Rosja musi ponieść jak najwyższą cenę za brutalny atak na Ukrainę. Premier Morawiecki przedstawił informacje dot. 6. pakietu sankcji. Został on przyjęty na ostatniej Radzie Europejskiej.

– Dobrze się stało, że wczoraj w nocy zakończyliśmy negocjacje 6. pakietu sankcji, w ramach którego objęliśmy również zakazem import ropy rosyjskiej do Unii Europejskiej. Przy czym sekwencja redukcji do zera tego importu jest nieco inna w odniesieniu do dosłownie kilku krajów Unii Europejskiej. Co wcale nie umniejsza potężnego ciosu w budżet państwa rosyjskiego i w całą gospodarkę rosyjską. To jest jedno z głównych źródeł dochodu państwa rosyjskiego i dobrze się stało, że udało się przekonać wszystkich w Unii Europejskiej, że Rosja musi stracić to źródło dochodu – podkreślił premier.

Polska przygotowuje propozycje kolejnych instrumentów sankcyjnych. Podczas spotkania przedstawiciele rządów rozmawiali także o uwarunkowaniach prawnych pociągnięcia do odpowiedzialności osób, które popełniają zbrodnie na terenie Ukrainy – także tych, którzy stoją za decyzją o inwazji i kierują nią.

Odbudowa i integracja Ukrainy

Szef polskiego rządu zadeklarował wsparcie naszych firm przy odbudowie Ukrainy. Podkreślił też, że odbudowa kraju ze zniszczeń powinna zostać sfinansowana ze środków podmiotów rosyjskich i oligarchów. Wymaga to sukcesywnego przejmowania ich przez wspólnotę międzynarodową.

Tematem konsultacji były także kwestie pogłębiania integracji Ukrainy z Unią Europejską. Strona polska ponowiła poparcie dla europejskiej perspektywy Kijowa. Od złożenia wniosku przez naszego wschodniego sąsiada opowiadamy się za przyznaniem Ukrainie statusu państwa kandydującego.

– Będziemy robili wszystko, aby przekonać sceptycznych z Unii Europejskiej, że Ukraina nie tylko zasłużyła na szybki status kraju kandydującego. Gdyby to od nas zależało, to Ukraina bardzo szybko przystąpiłaby do Unii Europejskiej. Będziemy do tego namawiać wszystkich naszych partnerów z Unii Europejskiej – powiedział szef polskiego rządu.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe