„Czyli najpierw Giertych wrzuca plotki o rozbiorze Ukrainy z pomocą PiS, a potem Ławrow i Lis…”

Jarosław Kaczyński odbył niedawno wizytę w Kijowie wraz z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim, czeskim premierem Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Jansą. Szef PiS w stolicy ogarniętej wojną Ukrainy mówił o potrzebie „misji pokojowej NATO lub szerszego układu międzynarodowego, ale taka misja, która będzie działała na terenie Ukrainy i która będzie w stanie się obronić”.
Do pomysłu Jarosława Kaczyńskiego odniósł się cytowany przez agencję TASS rosyjski szef MSZ Siergiej Ławrow, który stwierdził, że „gdyby nagle taka decyzja została podjęta, to zakładałaby, że podstawą takich sił pokojowych byłby polski kontyngent, który przejąłby kontrolę nad zachodnią Ukrainą, na czele z Lwowem”.
Słowa Ławrowa wywołały burzę w mediach społecznościowych. Redaktor naczelny tygodnika „Newsweek” Tomasz Lis stwierdził, że „pozostaje oficjalnie zapytać i dowiedzieć się, czy władza PiS ustaliła z Moskwą rozbiór Ukrainy”.
Lis stwierdził również, że stanowisko Ławrowa potwierdza „koncepcję Romana Giertycha”, który napisał dwa dni temu, że zgłoszony przez Jarosława Kaczyńskiego pomysł misji pokojowej NATO de facto zakłada „uczestnictwo Polski w rozbiorze Ukrainy”. Zdaniem Giertycha za taką koncepcją miał stać premier Węgier Viktor Orban.
„Czyli tak najpierw Giertych wrzuca plotki o rozbiorze UKR z pomocą PiS, potem Ławrow mówi, że misja pokojowa to kontrola PL na Zach. UKR i wtedy Lis pisze, że to potwierdzenie planów PiS. Przez co u Ukraińców mogą budzić się podejrzenia co do intencji. Kto tu więc śmierdzi onucą?” – pyta Jan Wójcik z Security for Freedom.
Czyli tak najpierw Giertych wrzuca plotki o rozbiorze UKR z pomocą PiS, potem Ławrow mówi, że misja pokojowa to kontrola PL na Zach. UKR i wtedy Lis pisze, że to potwierdzenie planów PiS. Przez co u Ukraińców mogą budzić się podejrzenia co do intencji. Kto tu więc śmierdzi onucą?
— Jan Wójcik (@jankwojcik) March 19, 2022
Polska rozmawia ze swoimi sojusznikami o pomyśle Kaczyńskiego
Rzecznik MSZ Łukasz Jasina oznajmił w piątek, że Polska rozmawia ze swoimi sojusznikami o propozycji Jarosława Kaczyńskiego.
– Polski MSZ jest całkowicie świadomy tego, co powiedział pan wicepremier. I pracuje nad realizacją tej koncepcji, bo Polska (...) rozmawia już w tej chwili i będzie rozmawiała ze swoimi sojusznikami, również w ramach NATO – powiedział Jasina.
– Bo przecież po tych trzech tygodniach chodzi nam wszystkim o to, aby ta misja - jeżeli powstanie - miała właśnie szansę działać, obronić Ukraińców przed tym, co tam się dzieje, żeby miała za sobą jakieś wsparcie. Więc Polska będzie o tym rozmawiała, za tydzień będzie się kończył szczyt NATO, dość nadzwyczajny w Brukseli i zobaczymy, jak będą na to spoglądali nasi sojusznicy – dodał.