Konferencja: Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego
Celem odbywających się spotkań, kolejno we wszystkich miastach wojewódzkich, w ramach kampanii informacyjnej prowadzonej przez resort rodziny pracy i polityki społecznej wspólnie z Kancelarią Prezydenta oraz „Solidarnością”, jest wyjaśnienie obywatelom, jakie będą zasady i warunki przechodzenia na emeryturę po przywróceniu wieku emerytalnego. Podkreślano, że wprowadzone zmiany w systemie emerytalnym po 1 października br. to wynik zobowiązań przedwyborczych kandydata na Prezydenta RP Andrzeja Dudy z NSZZ „Solidarność”.
Przewodniczący W. Krenc zaznaczył podczas konferencji, że 1 października to data historyczna „przywracająca godność polskiego pracownika”. Przypomniał też o batalii, jaką prowadziła „Solidarność”, przeciwko decyzji o wydłużeniu wieku emerytalnego przez rząd PO i PSL
Prelegenci podkreślali, że Polacy od października będą mieli WYBÓR kiedy chcą przejść na emeryturę, a pracodawca nie będzie mógł nakazać pracownikowi przejścia na emeryturę.
Dyrektorka łódzkiego ZUS-u Romana Mierzejewska zwróciła m.in. uwagę, iż stanowiska doradców w Zakładach Ubezpieczeń Społecznych zaczną funkcjonować już od lipca tego roku, a więc będzie możliwość wcześniejszego skonsultowania się z doradcą w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w sprawie swojej przyszłej emerytury. Konsultant po zapoznaniu się z indywidualną sytuacją danego ubezpieczonego, będzie mógł wyliczyć wysokość przysługującej mu emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego, a także ewentualną wysokość emerytury po przepracowaniu dodatkowych lat. Ministerstwo i ZUS szacują, że każdy dodatkowy rok pracy (po osiągnięciu wieku emerytalnego), to dodatkowo ok. 8% wyższa emerytur.
#REKLAMA_POZIOMA#