Kolejne uderzenie w karuzele VATowskie
Prokuratura Okręgowa w Zamościu na podstawie uzyskanych przez lubelską Delegaturę ABW informacji operacyjnych, we współpracy z Agencją prowadzi śledztwo, obejmujące swoim zakresem co najmniej 5 tzw. karuzel podatkowych. „Karuzele” te polegały na kupowaniu od dostawców zagranicznych towarów z branży elektronicznej takich jak m.in. telefony komórkowe, wysokiej klasy dyski twarde, żarówki LED. Następnie były one przedmiotem szeregu transakcji pomiędzy polskimi podmiotami. Gdy ostatecznie towar w drodze sprzedaży trafiał z powrotem za granicę, ostatnia firma z łańcucha dostaw w Polsce występowała do urzędu skarbowego o nienależny zwrot podatku VAT.
Z materiałów zgromadzonych w tej sprawie wynika, że mamy do czynienia z przestępczością międzynarodową prowadzoną na ogromną skalę. W karuzelach podatkowych, objętych śledztwem, brało udział co najmniej 170 podmiotów polskich oraz 55 firm zagranicznych, m.in. z Cypru, Słowenii, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Węgier, Belgii, Słowacji, Bułgarii, Czech, Estonii oraz Niemiec. Wyłudzony z budżetu państwa podatek VAT według wstępnych wyliczeń to ponad 108 mln zł, a wartość wystawionych faktur, którymi posłużono się w oszustwie, według szacunków wyniosła 570 mln zł.
Funkcjonariusze lubelskiej oraz olsztyńskiej Delegatury ABW, działając na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu, wspierani przez pracowników niedawno powstałej Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzili na terenie Warszawy i okolic czynności procesowe w związku z wyżej wymienionym śledztwem. W wyniku czynności zatrzymano pięć osób. Prokurator przedstawił im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia od Skarbu Państwa mienia wielkiej wartości wskutek uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT, jak też nie złożenia w przewidzianym terminie informacji podatkowych. Przeszukano również znajdujące się na terenie Warszawy dwa magazyny, w których firmy objęte śledztwem przechowywały towar z branży elektronicznej oraz lokale mieszkalne podejrzanych.
W toku przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. po kilka tysięcy telewizorów, dysków twardych, tonerów, pamięci przenośnych typu flash, monitorów oraz 74 drony o łącznej wartości ponad 16,5 mln złotych oraz zabezpieczyli ujawnione w lokalach mieszkalnych mienie na łączna kwotę przekraczającą 150 tysięcy złotych w różnych walutach na poczet przyszłych kar.
Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Zamościu działający przy Ministerstwie Finansów Generalny Inspektor Informacji Finansowej dokonał blokad rachunków bankowych firm objętych śledztwem. Łącznie na sześciu rachunkach zablokowano środki finansowe w złotówkach i euro w wysokości ponad 3,6 mln złotych. W przyszłości zablokowane pieniądze mogą stanowić przedmiot zabezpieczenia majątkowego, które posłuży do zaspokojenia roszczeń Skarbu Państwa oraz na poczet przyszłych kar grożących podejrzanym.
Więcej na premier.gov.pl