Ku chwale polskiej miedzi
W czasie akademii górniczej uhonorowano odznaczeniami państwowymi, kordzikami i honorowymi szpadami górniczymi 69 zasłużonych górników i pracowników KGHM. Złoty krzyż zasługi za wkład na rzecz polskiej gospodarki otrzymał prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński. W imieniu prezydenta odznaczenia wręczał sekretarz stanu Adam Kwiatkowski. Obecny na uroczystości wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski zauważył, że górnicy z Zagłębia Miedziowego, odbierając medal czy wyróżnienie, mówią często: „ku chwale polskiej miedzi”, podkreślając tym samym swoje przywiązanie do regionu.
Górnicy z Zagłębia Miedziowego, odbierając medal czy wyróżnienie, mówią często: „ku chwale polskiej miedzi”, podkreślając tym samym swoje przywiązanie do regionu
Pandemia pokrzyżowała plany związane z wydarzeniami barbórkowymi. W ramach uroczystości została odprawiona Msza Święta, złożono kwiaty przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie oraz odbyła się wspomniana akademia górnicza. Marcin Chludziński w imieniu zarządu KGHM zapowiedział, że tradycyjne combry i karczmy piwne zostaną zorganizowane wiosną.
Przełożenie imprez nie oznacza, że koncern nie potrafił pandemii skutecznie się przeciwstawić. Wręcz przeciwnie. W ciągu ostatnich dwóch lat odnotował rekordowe zyski oraz zakończył szereg inwestycji, w tym rozbudowę tzw. kwatery południowej Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most”. Rozbudowa Żelaznego Mostu pozwoli KGHM na dalszą eksploatację złóż rudy miedzi przez co najmniej 20 lat.
W czasie akademii górniczej prezes KGHM Marcin Chludziński podkreślił znaczenie odniesionych przez koncern w ciągu ostatnich lat sukcesów oraz podziękował pracownikom za ciężką pracę oraz innym interesariuszom za wsparcie wysiłków firmy. – Dzisiaj za wszystkie nasze sukcesy – produkcyjne, związane z bezpieczeństwem, za dobry wynik finansowy, za wiele powodów, dzięki którym możemy dzisiaj świętować i się cieszyć – chciałbym wszystkim bardzo serdecznie podziękować, zaczynając od pracowników, kadry menedżerskiej, ale też całemu otoczeniu – administracji rządowej, samorządowej, prezydenckiej, parlamentarzystom, wszystkim instytucjom, z którymi współpracujemy. Barbórka to święto górników, miedziowa górnicza brać to fundament KGHM, fundament naszej przyszłości. Cieszmy się i świętujmy ten dzień. Niech Święta Barbara otacza Was i Waszych bliskich opieką – powiedział podczas barbórkowej uroczystości Marcin Chludziński.
Akademia górnicza stała się też okazją do złożenia pracownikom KGHM życzeń przez Prezydenta RP. Andrzej Duda wyraził w imieniu Rzeczpospolitej szacunek i uznanie dla górniczej braci. „Dziękuję za trudną i ogromnie potrzebną pracę, bez której nie mogłaby funkcjonować polska gospodarka i nie byłoby możliwe spokojne i bezpieczne życie Polaków. Razem z Państwem pochylam głowę przed górnikami, którzy służąc rodakom, odeszli na wieczną szychtę. (…) Niech Święta Barbara wspiera Państwa we wszystkich wyzwaniach. Życzę Państwu bezpiecznej, spokojnej pracy, zdrowia i życiowego powodzenia” – napisał prezydent w liście skierowanym do górników.
Życzenia złożył też za pośrednictwem łączy premier Mateusz Morawiecki. „Barbórka przypomina o tym, że być górnikiem, to nie tylko mieć zawód. Być górnikiem, to oznacza również być częścią bogatej kultury i tradycji. (…) Swoim zaangażowaniem i profesjonalizmem zbudowaliście jedną z najważniejszych spółek wydobywczych na świecie” – powiedział premier. Do życzeń dołączyli się wicepremier Jarosław Kaczyński oraz wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Szczęść Boże!
Artykuł powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź SA