W Siedlcach powstał mural upamiętniający 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
W marcu tego roku powstał Siedlecki Komitet Obchodów 40-lecia Wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce. Wówczas pojawił się pomysł, by zmienić stary mural znajdujący się na murze ZK, w samym centrum miasta, naprzeciwko skrzyżowania ulic Armii Krajowej i Pułaskiego. – Musieliśmy zlikwidować stary mural, naprawić i odrestaurować mur oraz zrobić podłoże pod nowy projekt – wyjaśnia Piotr Ornoch, członek Komitetu, zastępca przewodniczącego Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność” i współtwórca projektu muralu. Drugim projektantem i głównym wykonawcą muralu był Łukasz Niedziałek – artysta grafik, specjalizujący się w technice aerografu.
Mural swoją symboliką nawiązuje do okresu Stanu Wojennego. – Mamy tam symbol orła wplątanego w kotwicę Solidarności, a także znak victorii. Do tego jest czołg, który wyjeżdża z Siedlec, a także kolejny ważny element, czyli postać księdza Jerzego Popiełuszki. Na muralu znajduje się także napis: Krajowa Sekcja Służby Więziennej NSZZ „Solidarność”. To dla nas bardzo ważny element. Dzięki pluralizmowi związkowemu wprowadzonemu w 2019 roku mogliśmy taką sekcję utworzyć. To wielki sukces dla całego związku zawodowego NSZZ „Solidarność”, że w ciągu roku udało się pozyskać zaufanie Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej – podkreśla Piotr Ornoch i dodaje, że Krajowa Sekcja Służby Więziennej powstała dzięki Andrzejowi Kołodziejskiemu. – To on jako pierwszy założył organizację Solidarności w Służbie Więziennej i dzięki niemu tworzymy nowy rozdział historii w Służbie Więziennej – mówi Ornoch.
Czy Solidarność włączyła się w powstanie muralu? – Oczywiście, że tak. Siedlecki Komitet Obchodów 40-lecia Wprowadzenia Stanu Wojennego składa się w dużej mierze z członków Solidarności. Środki, które organizowaliśmy na realizację projektu pochodziły m.in. z cegiełek. Organizacje Międzyzakładowe i Zakładowe wpłacały dobrowolne kwoty. Każdy swoją cegiełkę dołożył – mówi zastępca przewodniczącego Krajowej Sekcji Służby Więziennej i podkreśla, że dzieło jest pokaźnych rozmiarów. Ma 5 metrów wysokości i aż 18 m długości. Oficjalne przecięcie wstęgi i odsłonięcie muralu nastąpi 9 października.
Zakład Karny w Siedlcach jest zakładem typu zamkniętego. Piotr Ornoch od 2007 roku pełni tam służbę jako funkcjonariusz SW. – Chciałbym bardzo podziękować za pomoc dyrektorowi głównemu ZK w Siedlcach panu ppłk Markowi Suwińskiemu za to, że udostępnił nam mur i wyraził zgodę na powstanie muralu i przez cały czas okazywał nam wielkie wsparcie w działaniach. Jestem bardzo wdzięczny mu za pomoc i poświęcony czas. Podziękowania należą się również całemu Komitetowi i dyrekcji ZK, rzecznikowi prasowemu Przemysławowi Turykowi oraz Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków – dodaje Ornoch.