Sprawozdawcze ZZD NSZZ "Solidarność" ZG Sobieski za nami

– Przyszło nam żyć w ciekawych czasach. Na myśli przede wszystkim mam to, czym się na co dzień zajmujemy. Czyli transformację energetyczną. To jest wielkie wyzwanie dla całego narodu, ale również dla nas dla TAURONU Wydobycie, dla ZG Sobieski – rozpoczął Prezes TAURON Wydobycie Jacek Pytel, goszcząc na Sprawozdawczym Zakładowym Zebraniu Delegatów NSZZ Solidarność ZG Sobieski TAURON Wydobycie.
 Sprawozdawcze ZZD NSZZ
/ Dział informacji NSZZ Solidarność ZG Sobies

W piątek 17 września w Jaworznie odbyło się Sprawozdawcze Zakładowe Zebranie Delegatów (ZZD) NSZZ Solidarność ZG Sobieski TAURON Wydobycie. ZZD to największa władza w NSZZ Solidarność ZG Sobieski z pośród, których wybierana jest Komisja Zakładowa i Prezydium bezpośrednio odpowiedzialne za funkcjonowanie związku. Sprawozdawcze Zakładowe Zebranie Delegatów powinno się odbyć w połowie kadencji, lecz ze względu na pandemię koronawirusa odłożono w czasie sprawozdania. Szczęśliwie udało się przeprowadzić je 17 września.

Sprawozdanie to szczegółowe przedstawienie prac KZ oraz Prezydium w obecnej kadencji, jest to również okazja do przedstawienia sytuacji zakładu bezpośrednio od zaproszonych gości, którzy chętnie podzielili się swą wiedzą bezpośrednio pracownikom.

Podczas piątkowego zebrania Delegaci gościli szefostwo firmy tj. Prezesa TAURON Wydobycie Jacka Pytla, Wiceprezesa ds. Technicznych TAURON Wydobycie Romana Gąskę a także dyrektorów ZG Sobieski Tomasza Sporka Dyrektora ds. Pracy ZG Sobieski oraz Marcina Kruka Dyrektora ds. Technicznych ZG Sobieski.

W temacie bieżącej sytuacji w TAURON Wydobycie dużo uwagi poświęcił Prezes Jacek Pytel. Mówił o skomplikowanej sytuacji spółki, o trudnych dwóch latach a także o perspektywie dla firmy odnośnie tzw. „umowy społecznej” dla górnictwa węgla kamiennego.

- Proszę Państwa, wśród rzeczy najważniejszych: jesteśmy w „umowie społecznej”, jest przed nami przyszłość funkcjonowania do 2049 roku – mówił Prezes Pytel- Niebawem jak sądzę uda się zawrzeć porozumienie w Prokuratorii Generalnej z głównym wykonawcą, który przystąpi do kontynuacji drążenia szybu Grzegorz. - Nic o nas bez nas. Nad wszystkim czuwamy. Mamy informacje, współpracujemy z ministerstwem. Wiemy, że 10 września delegacja Ministerstwa Aktywów Państwowych odbyła pierwsze spotkanie z KE w sprawie prenotyfikacji „umowy społecznej”. Wiemy, że również tutaj rozmowy nie są łatwe, będą wymagały wielu spotkań.

Prezes TAURON Wydobycie apelował do pracowników o wzmożenie sił, aby spółka wykonała plan - Mamy jeszcze kwartał, mam nadzieję, że uda się nam wykonać to, co żeśmy sobie założyli, żeby od roku przyszłego móc realizować ten poziom wydobycia jaki przyjęliśmy w „umowie społecznej”.

Prezes Gąska mówił o bieżących robotach górniczych oraz przyszłych planach związanych z wydobyciem. Dużo uwagi poświęcił najbliższej przyszłości, łączeniu trzech zakładów w jeden podmiot.

- Ruch, który został wykonany w ramach spółki, czyli połączenie w jeden podmiot trzech zakładów, spowoduje jedno. Mianowicie jakiekolwiek odchylenie w jednej jednostce będzie powodowało szybką interwencję na pozostałych zakładach i wyrównanie tej wielkości gdzie indziej. Dotyczy to wielkości produkcji jak wykorzystania funduszy inwestycyjnych, które nie wykorzystane w jednym zakładzie mogą być wykorzystane gdzie indziej - mówił Prezes Gąska. - Na dzień dzisiejszy spółka ma strategiczne dwa projekty, pierwszy projekt związany z budową szybu Grzegorz. Jest to inwestycja, na którą czekamy wszyscy. Drugi to jest projekt inwestycyjny dla ZG Janina wykonanie poziomu 800 z pogłębieniem szybu Janina VI. Ten projekt jest już na ukończeniu.

Dyrektorzy ZG Sobieski Marcin Kruk oraz Tomasz Sporek po krótce przedstawili sytuację w ZG Sobieski.

Po wystąpieniu gości zaproszonych przystąpiono do przedstawienia sprawozdań z prac Komisji Zakładowej oraz Komisji Rewizyjnej, po których do sprawozdania KZ bezpośrednio odniósł się Przewodniczący Waldemar Sopata. Mówił o pracy jaką związek wykonuje w funkcjonowanie firmy.

- Czas nie jest łatwy, czas jest znowu trudny. Od wspomnianej tu KWK Jaworzno do dzisiaj. Czasami człowiek ma dość. 23 lata to jest nieustanna walka o byt tego zakładu i naprawdę tu nic przesadnego. I dzisiaj znowu jesteśmy w tym samym miejscu - mówił Przewodniczący. - 23 lata temu też było takie ZZD w którym podejmowaliśmy uchwałę, upoważniającą KZ, Prezydium, w którym wtedy ja miałem zaszczyt pierwszy raz uczestniczyć. Podejmowaliśmy decyzję przekształcając KWK Jaworzno w spółkę z.o.o. I dziś, zobaczcie jaka jest ironia losu, jesteśmy na takim samym etapie – kontynuował Przewodniczący Sopata.

Wiele uwagi poświęcił różnego rodzaju negocjacjom, rozmową, pikietom i demonstracjom: - W kontekście co miało miejsce pod TPE i później manifestacja w Warszawie 9 czerwca. To były jasne informacje, a druga strona nas sprawdzała, to była demonstracja siły. Cały czas to jest walka, wyszarpywanie.

- Będziemy bronić tego zakładu, a ten zakład to szyb Grzegorz. I to nie tylko dla nas – podkreślał Przewodniczący Sopata. - Gdyby przyszedł ciężki moment, to do Was pierwszych, do delegatów będziemy się zwracać. Jakby było jakiekolwiek zagrożenie to zwrócimy się do Was.

Na koniec Przewodniczący mówił o „umowie społecznej” - Mam nadzieję, że jakby weszła w życie ta „umowa społeczna”, te dopłaty, to w końcu na jakiś czas sytuacja się ustabilizuje i oby trwało to jak w tej „umowie społecznej” jest zapisane. To jest naprawdę duże osiągnięcie, to też wynika z działalności, udało nam się wyciągnąć Janinę i Sobieski działalność do 49 roku. To jest zapisane, to jest niesamowite osiągnięcie.

 

 

 


 

POLECANE
Na Podhalu powstanie nowy odwiert geotermalny o głębokości 4 km z ostatniej chwili
Na Podhalu powstanie nowy odwiert geotermalny o głębokości 4 km

Trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia wiercenia czwartego geotermalnego odwiertu produkcyjnego. Inwestycja Geotermii Podhalańskiej, mająca na celu zwiększenie mocy ciepłowni geotermalnej, została nieznacznie przesunięta względem pierwotnego harmonogramu z uwagi na kończące się prace przy wcześniejszym, sąsiednim odwiercie.

Komunikat dla mieszkańców Krakowa i turystów Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Krakowa i turystów

Od czwartku - po zimowej przerwie - powróciła rekreacyjna linia autobusowa ułatwiająca mieszkańcom Krakowa i turystom dojazd do Ojcowskiego Parku Narodowego. Połączenie do Ojcowa będzie uruchamiane latem we wszystkie soboty i dni świąteczne.

Niemieckie pieniądze i kult niemieckiego dziedzictwa na zachodzie Polski tylko u nas
Niemieckie pieniądze i kult "niemieckiego dziedzictwa" na zachodzie Polski

Regiony przygraniczne na zachodzie Polski muszą mierzyć się z wyzwaniami na różnych płaszczyznach. Pierwotnie tzw. Ziemie Odzyskane funkcjonowały w systemie komunistycznym jako ziemie pozbawione pamięci historycznej i własnego dziedzictwa kulturowego.

Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb

Niemieckie służby opublikowały kolejne komunikaty dotyczące sytuacji na polsko-niemieckiej granicy związane z nielegalnymi imigrantami.

Nie żyje syn Lecha Wałęsy. Ciało znaleźli policjanci po zawiadomieniu sąsiadów z ostatniej chwili
Nie żyje syn Lecha Wałęsy. Ciało znaleźli policjanci po zawiadomieniu sąsiadów

Zmarł syn byłego prezydenta, Sławomir Wałęsa. Jak ustalił "Super Express" ciało mężczyzny zostało znalezione po zawiadomieniu policji przez zaniepokojonych policjantów. Syn Lecha Wałęsy miał 52 lata. 

Prof. Czarnek: a jak przyjedzie do mnie TSUE czy srue, to im opowiem bajkę o wężu Wiadomości
Prof. Czarnek: "a jak przyjedzie do mnie TSUE czy srue, to im opowiem bajkę o wężu"

Gościem Roberta Mazurka w Kanale Zero był prof. Przemysław Czarnek. Były szef MEN opowiadał o reformie wymiaru sprawiedliwości, a nagranie ze słowami, w których za pomocą bajki o wężu streścił, co powiedziałby delegacji z UE, gdyby ta krytycznie odniosła się do jego działań, stało się viralem.

Konflikt między mocarstwami atomowymi. Pakistan zapowiada atak wroga z ostatniej chwili
Konflikt między mocarstwami atomowymi. Pakistan zapowiada atak wroga

Wojna między Indiami i Pakistanem staje się coraz bardziej realna. Według pakistańskiego ministra informacji, który powołuje się na wywiad swojego kraju, miałaby się ona zacząć w ciągu najbliższych godzin rzekomym atakiem militarnym militarnym ze strony Indii. Obydwa państwa to mocarstwa atomowe.   

Rafał, o czym ty mówisz?. Partia Razem uderza w Trzaskowskiego pilne
"Rafał, o czym ty mówisz?". Partia Razem uderza w Trzaskowskiego

"Nam się udało wprowadzić 14 tys. nowych mieszkań na rynek komunalny, wybudowaliśmy 2 tys., w budowie jest kolejnych 2 tys." - mówił podczas debaty Rafał Trzaskowski. Na te informacje zareagowała w nagraniu w mediach społecznościowych polityk partii Lewica Razem Zofia Piotrowska, opisując, jak naprawdę wygląda polityka mieszkaniowa w Warszawie i spełnianie obietnic wyborczych przez kandydata KO.

Koniec tarcz energetycznych. Rząd szykuje się do wygaszenia osłon Wiadomości
Koniec tarcz energetycznych. Rząd szykuje się do wygaszenia osłon

Rząd w mijającym tygodniu przyjął dokument, z którego wynika, że nie będzie potrzeby dalszego przedłużania tarcz antyinflacyjnych. Jak twierdzi resort finansów, rynkowe ceny mają być na tyle niskie, że Polacy nie powinni odczuć drastycznych podwyżek.

Uczestnik wiecu Brauna ściągnął z urzędu ukraińską flagę. Będzie doniesienie do prokuratury z ostatniej chwili
Uczestnik wiecu Brauna ściągnął z urzędu ukraińską flagę. Będzie doniesienie do prokuratury

Podczas wiecu Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej jeden z uczestników wszedł po drabinie i ściągnął z balkonu Urzędu Miasta zawieszoną tam flagę Ukrainy. Jak przekazała policja, "ustalono tożsamość sprawcy i zgromadzone dowody mają być przekazane do prokuratury".

REKLAMA

Sprawozdawcze ZZD NSZZ "Solidarność" ZG Sobieski za nami

– Przyszło nam żyć w ciekawych czasach. Na myśli przede wszystkim mam to, czym się na co dzień zajmujemy. Czyli transformację energetyczną. To jest wielkie wyzwanie dla całego narodu, ale również dla nas dla TAURONU Wydobycie, dla ZG Sobieski – rozpoczął Prezes TAURON Wydobycie Jacek Pytel, goszcząc na Sprawozdawczym Zakładowym Zebraniu Delegatów NSZZ Solidarność ZG Sobieski TAURON Wydobycie.
 Sprawozdawcze ZZD NSZZ
/ Dział informacji NSZZ Solidarność ZG Sobies

W piątek 17 września w Jaworznie odbyło się Sprawozdawcze Zakładowe Zebranie Delegatów (ZZD) NSZZ Solidarność ZG Sobieski TAURON Wydobycie. ZZD to największa władza w NSZZ Solidarność ZG Sobieski z pośród, których wybierana jest Komisja Zakładowa i Prezydium bezpośrednio odpowiedzialne za funkcjonowanie związku. Sprawozdawcze Zakładowe Zebranie Delegatów powinno się odbyć w połowie kadencji, lecz ze względu na pandemię koronawirusa odłożono w czasie sprawozdania. Szczęśliwie udało się przeprowadzić je 17 września.

Sprawozdanie to szczegółowe przedstawienie prac KZ oraz Prezydium w obecnej kadencji, jest to również okazja do przedstawienia sytuacji zakładu bezpośrednio od zaproszonych gości, którzy chętnie podzielili się swą wiedzą bezpośrednio pracownikom.

Podczas piątkowego zebrania Delegaci gościli szefostwo firmy tj. Prezesa TAURON Wydobycie Jacka Pytla, Wiceprezesa ds. Technicznych TAURON Wydobycie Romana Gąskę a także dyrektorów ZG Sobieski Tomasza Sporka Dyrektora ds. Pracy ZG Sobieski oraz Marcina Kruka Dyrektora ds. Technicznych ZG Sobieski.

W temacie bieżącej sytuacji w TAURON Wydobycie dużo uwagi poświęcił Prezes Jacek Pytel. Mówił o skomplikowanej sytuacji spółki, o trudnych dwóch latach a także o perspektywie dla firmy odnośnie tzw. „umowy społecznej” dla górnictwa węgla kamiennego.

- Proszę Państwa, wśród rzeczy najważniejszych: jesteśmy w „umowie społecznej”, jest przed nami przyszłość funkcjonowania do 2049 roku – mówił Prezes Pytel- Niebawem jak sądzę uda się zawrzeć porozumienie w Prokuratorii Generalnej z głównym wykonawcą, który przystąpi do kontynuacji drążenia szybu Grzegorz. - Nic o nas bez nas. Nad wszystkim czuwamy. Mamy informacje, współpracujemy z ministerstwem. Wiemy, że 10 września delegacja Ministerstwa Aktywów Państwowych odbyła pierwsze spotkanie z KE w sprawie prenotyfikacji „umowy społecznej”. Wiemy, że również tutaj rozmowy nie są łatwe, będą wymagały wielu spotkań.

Prezes TAURON Wydobycie apelował do pracowników o wzmożenie sił, aby spółka wykonała plan - Mamy jeszcze kwartał, mam nadzieję, że uda się nam wykonać to, co żeśmy sobie założyli, żeby od roku przyszłego móc realizować ten poziom wydobycia jaki przyjęliśmy w „umowie społecznej”.

Prezes Gąska mówił o bieżących robotach górniczych oraz przyszłych planach związanych z wydobyciem. Dużo uwagi poświęcił najbliższej przyszłości, łączeniu trzech zakładów w jeden podmiot.

- Ruch, który został wykonany w ramach spółki, czyli połączenie w jeden podmiot trzech zakładów, spowoduje jedno. Mianowicie jakiekolwiek odchylenie w jednej jednostce będzie powodowało szybką interwencję na pozostałych zakładach i wyrównanie tej wielkości gdzie indziej. Dotyczy to wielkości produkcji jak wykorzystania funduszy inwestycyjnych, które nie wykorzystane w jednym zakładzie mogą być wykorzystane gdzie indziej - mówił Prezes Gąska. - Na dzień dzisiejszy spółka ma strategiczne dwa projekty, pierwszy projekt związany z budową szybu Grzegorz. Jest to inwestycja, na którą czekamy wszyscy. Drugi to jest projekt inwestycyjny dla ZG Janina wykonanie poziomu 800 z pogłębieniem szybu Janina VI. Ten projekt jest już na ukończeniu.

Dyrektorzy ZG Sobieski Marcin Kruk oraz Tomasz Sporek po krótce przedstawili sytuację w ZG Sobieski.

Po wystąpieniu gości zaproszonych przystąpiono do przedstawienia sprawozdań z prac Komisji Zakładowej oraz Komisji Rewizyjnej, po których do sprawozdania KZ bezpośrednio odniósł się Przewodniczący Waldemar Sopata. Mówił o pracy jaką związek wykonuje w funkcjonowanie firmy.

- Czas nie jest łatwy, czas jest znowu trudny. Od wspomnianej tu KWK Jaworzno do dzisiaj. Czasami człowiek ma dość. 23 lata to jest nieustanna walka o byt tego zakładu i naprawdę tu nic przesadnego. I dzisiaj znowu jesteśmy w tym samym miejscu - mówił Przewodniczący. - 23 lata temu też było takie ZZD w którym podejmowaliśmy uchwałę, upoważniającą KZ, Prezydium, w którym wtedy ja miałem zaszczyt pierwszy raz uczestniczyć. Podejmowaliśmy decyzję przekształcając KWK Jaworzno w spółkę z.o.o. I dziś, zobaczcie jaka jest ironia losu, jesteśmy na takim samym etapie – kontynuował Przewodniczący Sopata.

Wiele uwagi poświęcił różnego rodzaju negocjacjom, rozmową, pikietom i demonstracjom: - W kontekście co miało miejsce pod TPE i później manifestacja w Warszawie 9 czerwca. To były jasne informacje, a druga strona nas sprawdzała, to była demonstracja siły. Cały czas to jest walka, wyszarpywanie.

- Będziemy bronić tego zakładu, a ten zakład to szyb Grzegorz. I to nie tylko dla nas – podkreślał Przewodniczący Sopata. - Gdyby przyszedł ciężki moment, to do Was pierwszych, do delegatów będziemy się zwracać. Jakby było jakiekolwiek zagrożenie to zwrócimy się do Was.

Na koniec Przewodniczący mówił o „umowie społecznej” - Mam nadzieję, że jakby weszła w życie ta „umowa społeczna”, te dopłaty, to w końcu na jakiś czas sytuacja się ustabilizuje i oby trwało to jak w tej „umowie społecznej” jest zapisane. To jest naprawdę duże osiągnięcie, to też wynika z działalności, udało nam się wyciągnąć Janinę i Sobieski działalność do 49 roku. To jest zapisane, to jest niesamowite osiągnięcie.

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe