Rekordowy poziom bezpieczeństwa w Polsce

Tak jak w ubiegłym roku, aż 95 proc. Polaków uważa swoją okolicę - dzielnicę, osiedle lub wieś - za bezpieczną.
W przeciągu ostatnich piętnastu lat opinie Polaków o bezpieczeństwie znacznie się zmieniły. Dla porównania w 1993 r. zaledwie 26 proc. z nas uważało, że nasz kraj jest bezpieczny. Jeszcze w kwietniu 2015 roku tylko 66 proc. twierdziło, że w Polsce żyje się bezpiecznie. W ciągu ostatnich dwóch lat ten współczynnik wzrósł o 23 proc.
Większość ankietowanych (60 proc.) nie obawia się, że może paść ofiarą przestępstwa, a osoby żywiące takie obawy pozostają w mniejszości (38 proc.). Od 2000 r. zadawane jest również pytanie o obawy respondentów o to, że ktoś z ich rodziny może stać się ofiarą przestępstwa. Wyniki wskazują, że ankietowani bardziej niż o siebie obawiają się o bezpieczeństwo swoich bliskich, przy czym ponad połowa respondentów (52%) twierdzi, że nie ma takich obaw. Przeciwne deklaracje składa 47% badanych.
Badanie CBOS „Opinie o bezpieczeństwie i zagrożeniu przestępczością” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 30 marca – 6 kwietnia 2017 2016 r. na liczącej 1075 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Więcej na: mswia.gov.pl