Ulica Solidarności – symboliczne zakończenie rozbudowy fabryki Volkswagen Poznań

Po pięciu latach intensywnych inwestycji w infrastrukturę i modernizację zakładu, symbolicznym przecięciem wstęgi przy głównej bramie fabryki na ulicy Solidarności – dawniej Smołdzinowskiej – zakończono proces rozbudowy fabryki Volkswagena w Poznaniu. Wstęgę wspólnie przecięli przedstawiciele zarządu spółki Dietmar Mnich i Jolanta Musielak, przedstawiciele pracowników – Przewodniczący OM NSZZ Solidarność Piotr Olbryś wraz z Jarosławem Lange Przewodniczącym wielkopolskich struktur NSZZ Solidarność oraz członkowie Rady Osiedla Antoninek -Zieliniec – Kobylepole.
 Ulica Solidarności – symboliczne zakończenie rozbudowy fabryki Volkswagen Poznań
/ mat. prasowe

„Wspólne przecięcie wstęgi, otwarcie bramy i nowej ulicy Solidarności to symboliczny gest ukazujący jak my wszyscy rozumiemy solidarność. To efekt dialogu i porozumienia na wszystkich płaszczyznach pomiędzy zarządem firmy, związkiem zawodowym i radą osiedla” – mówi Dietmar Mnich, prezes zarządu Volkswagen Poznań sp. z o.o. „Dzięki rozpoczętej w roku 2017 modernizacji i przebudowie, nie tylko jesteśmy teraz jedynym na świecie zakładem produkującym najnowszy model Volkswagen Caddy 5, ale również śmiało możemy konkurować z innymi fabrykami Grupy.”

Na przygotowanie i dostosowanie linii produkcyjnych do budowy samochodów nowej generacji, spółka przeznaczyła w ostatnich dwóch latach znaczne środki finansowe. W tym czasie fabryka w Antoninku zmieniła się nie do poznania. Pierwszy etap rozbudowy stanowiło zespolenie terenów fabryki, dotychczas przedzielonych drogą publiczną. Było to możliwe dzięki efektywnej współpracy i dialogowi sąsiedzkiemu, a od stycznia 2019 ulica Smołdzinowska znajdująca się na osiedlu Zieliniec stała się drogą wewnętrzną fabryki Volkswagen Poznań. Jednocześnie koncern zapewnił okolicznym mieszkańcom niezależne, alternatywne połączenie osiedla z ul. Warszawską. Poza przebudową i remontem 2 km ulic w obszarze osiedla Zieliniec, chodników i ścieżek rowerowych, przebudowane zostały także sieci energetyczna, wodociągowa, gazowa i sieć telekomunikacyjna. Wybudowano kanalizację deszczową, oświetlenie uliczne, sygnalizację świetlną, monitoring oraz zagospodarowano zieleń.

„Bardzo mnie ucieszyła wiadomość, że fragment starej ul. Smołdzinowskiej leżący obecnie na terenie VWP, nazwano ulicą Solidarności. Chociaż ten fakt ma wymiar symboliczny, to jednak odzwierciedla chęć współpracy fabryki VWP z mieszkańcami naszego osiedla. Ta współpraca nie zawsze była łatwa i prosta, ale jako Przewodniczący Rady Osiedla nie mogę jej nie zauważyć i pominąć.” komentuje Mieczysław Wachowiak, Przewodniczący Rady Osiedla Antoninek-Zieliniec_Kobylepole i dodaje „Solidarność, to idea która przyniosła nam wolność i demokrację, co znaczy dla każdego Polaka, nie muszę o tym mówić. Solidarna współpraca miedzy Radą Osiedla, mieszkańcami a fabryką VWP pozwoliła na rozbudowę zakładu w Antoninku, a ja jako mieszkaniec Poznania cieszę się z tego podwójnie, bo wiem, iż dobrze prosperujący VW Poznań to miejsca pracy dla mieszkańców oraz podatki zasilające budżet miasta, a tym samym nasz, skromny budżet Rady Osiedla. Życzę nam wszystkim, aby ta współpraca była kontynuowana i poszerzona o kolejne dziedziny życia społecznego a fundamentem jej był zawsze wzajemny dialog i zrozumienie.”

Drugim etapem rozbudowy było zbudowanie nowej hali logistycznej wraz z zapleczem, którą ukończono po zaledwie 13 miesiącach prac. Dzięki temu zyskano blisko 46 tys. m2 powierzchni mogącej pomieścić 10 tys. pojemników z częściami do produkcji Caddy i T6.1, wśród nich silniki, resory, szyby boczne, tapicerka drzwi, ściany grodziowe, zbiorniki paliwa. Obok przestrzeni magazynowej i zamkniętej strefy przyjęć towarów, w nowo wybudowanym budynku znalazła się także przestrzeń socjalno-administracyjna. Nowy obiekt pozwoli firmie na integrację powierzchni logistycznych, znajdujących się do tej pory się poza terenem zakładu. Ostatnim, a zarazem kluczowym etapem inwestycji była rozbudowa hali spawalni. Ma ona w tej chwili powierzchnię ponad 14 000 m2 i kubaturę blisko 200.000 m3. Wewnątrz zainstalowano 450 wielofunkcyjnych robotów, których zadaniem jest wykonywanie powtarzalnych procesów produkcyjnych przy precyzyjnej budowie karoserii Caddy piątej generacji.

Piotr Olbryś, Przewodniczący OM NSZZ Solidarność Volkswagen Poznań „Dzisiejsza uroczystość jest dla nas ważna z kilku powodów. Po pierwsze jest ona zwieńczeniem kilkuletnich prac nad rozbudową naszego zakładu, która ma duży wpływ na zabezpieczenie Pracowników Volkswagen Poznań w przyszłości. Była ona również niezbędna, aby rozpocząć seryjną produkcję naszego nowego modelu Caddy 5. Samochód ten to najbardziej zaawansowany technicznie produkt produkowany w zakładzie a dzięki poczynionym inwestycjom jesteśmy lepiej, jako Załoga, przygotowani na przyszłość. Jednakże ta uroczystość to również pewien aspekt symboliczny. Związek zawodowy Solidarność jest w zakładzie od samego początku, tak więc od samego początku współtworzyliśmy, jako pracownicy, to przedsiębiorstwo. Co ważne, nasza współpraca przebiegała zawsze w duchu dialogu i zrozumienia obydwu stron. Myślę, że ta uroczystość to potwierdzenie dobrego dialogu i kultury naszego przedsiębiorstwa.”

Ostatnie miesiące to dopełnienie wszystkich inwestycji. W tym czasie uruchomiono nową bramę wjazdową od ul. Warszawskiej, przy której odbyła się dzisiejsza uroczystość, ulica Solidarności zyskała nową nawierzchnię, nasadzono zieleń, zbudowano nowy parking od ulicy Leśnej, nowy parking rowerowy dla pracowników od ul. Warszawskiej oraz rozbudowano infrastrukturę do ładowania samochodów elektrycznych.


 

POLECANE
Dariusz Matecki: wiecie za co niemal skasowano moje konto na Facebooku? gorące
Dariusz Matecki: "wiecie za co niemal skasowano moje konto na Facebooku?"

- Właśnie odblokowano mi prywatnego Facebooka. Wiecie za co niemal skasowano moje konto? Za wpis o powrocie Janusza Walusia - poinformował poseł Dariusz Matecki, który w piątek opuścił areszt, w którym przebywał od 7 marca. Dodał także, że bez podjęcia odpowiednich kroków mógłby stracić konto na Facebooku.

W związku z zabójstwem lekarza Bodnar odwołuje szefa Służby Więziennej z ostatniej chwili
W związku z zabójstwem lekarza Bodnar odwołuje szefa Służby Więziennej

- 35-latek zatrzymany ws. zabójstwa lekarza okazał się funkcjonariuszem Służby Więziennej – poinformował minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Jako początek "głębszych zmian" w SW zapowiedział wniosek o odwołanie dyrektora generalnego płk. Andrzeja Pecki.

Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego z ostatniej chwili
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego

We wtorek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło się spotkanie liderów państw Inicjatywy Trójmorza, podczas którego wykonano niezwykle symboliczną fotografię.

Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać? Wiadomości
Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać?

Coraz więcej Polaków otrzymuje połączenia z nieznanych, zagranicznych numerów – najczęściej z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak oferta pracy lub kontakt od znajomego, to w rzeczywistości mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną z ostatniej chwili
Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną

Ministerstwo klimatu i środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną – poinformowała we wtorek minister Paulina Hennig-Kloska. Zjawisko dezinformacji klimatycznej było jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów środowiska i klimatu w Warszawie.

To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii tylko u nas
To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii

Od 12 godzin pod pełną parą pracuja hiszpańscy śledczy i analitycy rynku energii, aby ustalić, co było faktycznym powodem pierwszego tak dużego w Europie blackoutu. Wstępnie wykluczono atak terrorystyczny. Niemal na pewno nie był to sabotaż pracownika lub pracowników spółek energetycznych. Czy za problemem stoi miks energetyczny kraju Cervantesa? Liczby i eksperci sugerują, że to najbardziej prawdopodobne.

Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz tylko u nas
Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz

To nie strachy na Lachy, ale bardzo realny scenariusz. Wojnę z NATO – zapewne początkowo na jak najniższym poziomie eskalacji, by dać pretekst USA i „starej Europie” do wstrzymania się od pełnej odpowiedzi – Rosja rozpocznie nad Bałtykiem.

Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy z ostatniej chwili
Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy

W rozmowie z RatujŻycie.pl siostra zatrzymanego ks. Grzegorza opisała, w jaki sposób jej brat został zatrzymany przez służby w związku z mailem, jakiego wysłał do dr Gizeli Jagielskiej.

Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie

Popierany przez PiS kandydat Karol Nawrocki stwierdził we wtorek w Nowej Dębie, że Polska potrzebuje zwierzchnika sił zbrojnych, "który będzie stabilny emocjonalnie i stabilny pod względem swoich poglądów". Wskazał, że chodzi o osobę, która m.in. zadba o nasz sojusz z USA i o pozycję Polski w NATO.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego z ostatniej chwili
Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu liderów Trójmorza. Jak powiedział, wydarzenia w Hiszpanii i Portugalii to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych regionu.

REKLAMA

Ulica Solidarności – symboliczne zakończenie rozbudowy fabryki Volkswagen Poznań

Po pięciu latach intensywnych inwestycji w infrastrukturę i modernizację zakładu, symbolicznym przecięciem wstęgi przy głównej bramie fabryki na ulicy Solidarności – dawniej Smołdzinowskiej – zakończono proces rozbudowy fabryki Volkswagena w Poznaniu. Wstęgę wspólnie przecięli przedstawiciele zarządu spółki Dietmar Mnich i Jolanta Musielak, przedstawiciele pracowników – Przewodniczący OM NSZZ Solidarność Piotr Olbryś wraz z Jarosławem Lange Przewodniczącym wielkopolskich struktur NSZZ Solidarność oraz członkowie Rady Osiedla Antoninek -Zieliniec – Kobylepole.
 Ulica Solidarności – symboliczne zakończenie rozbudowy fabryki Volkswagen Poznań
/ mat. prasowe

„Wspólne przecięcie wstęgi, otwarcie bramy i nowej ulicy Solidarności to symboliczny gest ukazujący jak my wszyscy rozumiemy solidarność. To efekt dialogu i porozumienia na wszystkich płaszczyznach pomiędzy zarządem firmy, związkiem zawodowym i radą osiedla” – mówi Dietmar Mnich, prezes zarządu Volkswagen Poznań sp. z o.o. „Dzięki rozpoczętej w roku 2017 modernizacji i przebudowie, nie tylko jesteśmy teraz jedynym na świecie zakładem produkującym najnowszy model Volkswagen Caddy 5, ale również śmiało możemy konkurować z innymi fabrykami Grupy.”

Na przygotowanie i dostosowanie linii produkcyjnych do budowy samochodów nowej generacji, spółka przeznaczyła w ostatnich dwóch latach znaczne środki finansowe. W tym czasie fabryka w Antoninku zmieniła się nie do poznania. Pierwszy etap rozbudowy stanowiło zespolenie terenów fabryki, dotychczas przedzielonych drogą publiczną. Było to możliwe dzięki efektywnej współpracy i dialogowi sąsiedzkiemu, a od stycznia 2019 ulica Smołdzinowska znajdująca się na osiedlu Zieliniec stała się drogą wewnętrzną fabryki Volkswagen Poznań. Jednocześnie koncern zapewnił okolicznym mieszkańcom niezależne, alternatywne połączenie osiedla z ul. Warszawską. Poza przebudową i remontem 2 km ulic w obszarze osiedla Zieliniec, chodników i ścieżek rowerowych, przebudowane zostały także sieci energetyczna, wodociągowa, gazowa i sieć telekomunikacyjna. Wybudowano kanalizację deszczową, oświetlenie uliczne, sygnalizację świetlną, monitoring oraz zagospodarowano zieleń.

„Bardzo mnie ucieszyła wiadomość, że fragment starej ul. Smołdzinowskiej leżący obecnie na terenie VWP, nazwano ulicą Solidarności. Chociaż ten fakt ma wymiar symboliczny, to jednak odzwierciedla chęć współpracy fabryki VWP z mieszkańcami naszego osiedla. Ta współpraca nie zawsze była łatwa i prosta, ale jako Przewodniczący Rady Osiedla nie mogę jej nie zauważyć i pominąć.” komentuje Mieczysław Wachowiak, Przewodniczący Rady Osiedla Antoninek-Zieliniec_Kobylepole i dodaje „Solidarność, to idea która przyniosła nam wolność i demokrację, co znaczy dla każdego Polaka, nie muszę o tym mówić. Solidarna współpraca miedzy Radą Osiedla, mieszkańcami a fabryką VWP pozwoliła na rozbudowę zakładu w Antoninku, a ja jako mieszkaniec Poznania cieszę się z tego podwójnie, bo wiem, iż dobrze prosperujący VW Poznań to miejsca pracy dla mieszkańców oraz podatki zasilające budżet miasta, a tym samym nasz, skromny budżet Rady Osiedla. Życzę nam wszystkim, aby ta współpraca była kontynuowana i poszerzona o kolejne dziedziny życia społecznego a fundamentem jej był zawsze wzajemny dialog i zrozumienie.”

Drugim etapem rozbudowy było zbudowanie nowej hali logistycznej wraz z zapleczem, którą ukończono po zaledwie 13 miesiącach prac. Dzięki temu zyskano blisko 46 tys. m2 powierzchni mogącej pomieścić 10 tys. pojemników z częściami do produkcji Caddy i T6.1, wśród nich silniki, resory, szyby boczne, tapicerka drzwi, ściany grodziowe, zbiorniki paliwa. Obok przestrzeni magazynowej i zamkniętej strefy przyjęć towarów, w nowo wybudowanym budynku znalazła się także przestrzeń socjalno-administracyjna. Nowy obiekt pozwoli firmie na integrację powierzchni logistycznych, znajdujących się do tej pory się poza terenem zakładu. Ostatnim, a zarazem kluczowym etapem inwestycji była rozbudowa hali spawalni. Ma ona w tej chwili powierzchnię ponad 14 000 m2 i kubaturę blisko 200.000 m3. Wewnątrz zainstalowano 450 wielofunkcyjnych robotów, których zadaniem jest wykonywanie powtarzalnych procesów produkcyjnych przy precyzyjnej budowie karoserii Caddy piątej generacji.

Piotr Olbryś, Przewodniczący OM NSZZ Solidarność Volkswagen Poznań „Dzisiejsza uroczystość jest dla nas ważna z kilku powodów. Po pierwsze jest ona zwieńczeniem kilkuletnich prac nad rozbudową naszego zakładu, która ma duży wpływ na zabezpieczenie Pracowników Volkswagen Poznań w przyszłości. Była ona również niezbędna, aby rozpocząć seryjną produkcję naszego nowego modelu Caddy 5. Samochód ten to najbardziej zaawansowany technicznie produkt produkowany w zakładzie a dzięki poczynionym inwestycjom jesteśmy lepiej, jako Załoga, przygotowani na przyszłość. Jednakże ta uroczystość to również pewien aspekt symboliczny. Związek zawodowy Solidarność jest w zakładzie od samego początku, tak więc od samego początku współtworzyliśmy, jako pracownicy, to przedsiębiorstwo. Co ważne, nasza współpraca przebiegała zawsze w duchu dialogu i zrozumienia obydwu stron. Myślę, że ta uroczystość to potwierdzenie dobrego dialogu i kultury naszego przedsiębiorstwa.”

Ostatnie miesiące to dopełnienie wszystkich inwestycji. W tym czasie uruchomiono nową bramę wjazdową od ul. Warszawskiej, przy której odbyła się dzisiejsza uroczystość, ulica Solidarności zyskała nową nawierzchnię, nasadzono zieleń, zbudowano nowy parking od ulicy Leśnej, nowy parking rowerowy dla pracowników od ul. Warszawskiej oraz rozbudowano infrastrukturę do ładowania samochodów elektrycznych.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe