Warzywa uprawiane z nasion i ich siew – cenne porady

Zdrowe i dorodne warzywa cieszą zarówno oko, jak i podniebienie, szczególne jeśli wyhodowane są samodzielnie we własnym ogródku. Aby jednak uzyskać satysfakcjonujące efekty z ich uprawy i zbierać okazałe plony, powinniśmy najpierw poświęcić chwilę, aby poznać kilka podstawowych zasad. Wiedza dotycząca sposobów wysiewu i sadzenia warzyw na pewno pomoże nam w tym, aby nasze uprawy okazały się sukcesem.
warzywa Warzywa uprawiane z nasion i ich siew – cenne porady
warzywa / materiały sponsora

[Artykuł sponsorowany]

Przygotowanie stanowiska

Zanim przejdziemy do konkretnych zasad wysiewu warzyw, powinniśmy najpierw zacząć od starannego przygotowania podłoża. Jeśli teren, na którym będziemy uprawiać warzywa jest użytkowany po raz pierwszy, to bardzo ważne jest, aby pobrać próbkę gleby i zbadać ją pod kątem jej zasobności. To pozwoli nam na zastosowanie odpowiednio dobranego nawożenia mineralnego bądź organicznego, które ma na celu poprawę przydatności i jakości gleby. Dzięki temu warzywa będą miały dobry start. Oprócz tego powinniśmy także odpowiednio przygotować zagony. Wymaga to spulchnienia gleby, możemy ją przekopać albo użyć motyki. Przy okazji trzeba też usunąć chwasty. Po spulchnieniu podłoże powinno również zostać wyrównane za pomocą grabi, aby powierzchnia gleby stała się drobnoziarnista.

Jak kupować nasiona warzyw?

Kluczem do sukcesu jest także wybór i zakup odpowiednich nasion. Zazwyczaj sezon na zakupy zaczyna się już pod koniec zimy. Warto wybierać sprawdzone centra ogrodnicze czy sklepy internetowe, tak aby mieć pewność, że nasiona będą dobrej jakości. Zdecydowanie najrozsądniejszym wyborem będzie zakup nasion warzyw w sklepie Świat Kwiatów. W obrębie każdego gatunku mamy do wyboru wiele odmian, dlatego warto zwracać uwagę przede wszystkim na ich odporność na choroby, tak aby uniknąć konieczności stosowania dodatkowej ochrony chemicznej. Warto wybierać nasiona krajowych firm, z reguły są tańsze, a polskie odmiany lepiej dostosowane do naszych warunków klimatycznych. Zwracajmy również uwagę na specjalne oznaczenia na opakowaniach. Na przykład symbol F1 oznacza mieszańcowe odmiany o specjalnych cechach, których plony są wyjątkowo dorodne.

Wysiew nasion do gruntu

Pierwszym, najprostszym i najtańszym, sposobem uprawy warzyw jest wysiewanie nasion bezpośrednio do gruntu. Stosujemy go już od drugiego lub trzeciego tygodnia marca. Najczęściej przeprowadzamy siew ręczny, rzędami, w wyznaczonych wcześniej rowkach. Do wyznaczania rzędów możemy wykorzystać sznurek i kołki.

Inna metodą jest siew rzutowy. Nasiona wysiewamy prosto z torebki, równomiernie na całej powierzchni. Przysypujemy je warstwą torfu i przyklepujemy. Dla nieco mniej wprawnych ogrodników dobrym rozwiązaniem będzie zakup nasion na specjalnej taśmie nasiennej, która ułatwia sianie ręczne i eliminuje konieczność pracochłonnego przerywania. W przypadku większych nasion możemy też zastosować siew punktowy, polegający na umieszczaniu nasion pojedynczo w rzędzie co kilka cm. Niektóre warzywa można też wysiewać gniazdowo, czyli w jednym dołku umieszczając 2-3 nasiona.

Drobne nasiona warto najpierw wymieszać z piaskiem, aby siew był bardziej równomierny. Nasiona długo wschodzących warzyw można wymieszać np. z nasionami szybko kiełkującej rzodkiewki, aby wyraźnie zaznaczyć rzędy. Głębokość siewu zależy od ich wielkości. Powinna wynosić mniej więcej 3-4 średnice nasienia. W celu przykrycia nasion, na deseczkę lub grabie nabieramy ziemi z międzyrzędzi i lekko przyklepujemy. Na ciężkich glebach można je przykryć piaskiem wymieszanym z dojrzałym kompostem.

Produkcja rozsady

W przypadku niektórych warzyw lepiej opłacalna lub nawet konieczna jest ich uprawa z rozsady. Rozsadę możemy przygotować w inspekcie, na rozsadniku lub w specjalnych wielodoniczkach. Gleba do wytwarzania rozsad musi być zasobna w składniki pokarmowe, wilgotna i przewiewna, wolna od szkodników i patogenów, o pH bliskim obojętnemu. Podłoże może być mieszanką kompostu, piasku, ziemi ogrodowej i torfu wysokiego. Będziemy potrzebować około 10-20 cm takiej mieszanki.

Po wysiewie nasion bardzo ważne jest ich nawodnienie. Warzywa kiełkują w różnych temperaturach, dlatego ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków pod kątem wymagań konkretnego gatunku. Po wykiełkowaniu roślin często zachodzi konieczność ich przepikowania, ponieważ rosną zbyt gęsto. Przesadzamy je więc tam, gdzie ich bryły korzeniowe będą miały więcej miejsca do rozwoju, np. do skrzynek, inspektu czy oddzielnych doniczek. Nasiona bardzo różnych roślin znajdziesz tutaj. 
 


 

POLECANE
Nie żyje znany polski biznesmen z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski biznesmen

W wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła, twórca i prezes Polskiej Grupy Sklepów Spożywczych Chorten. Był jednym z najważniejszych polskich przedsiębiorców w branży handlu detalicznego, który przez ponad trzy dekady budował swoją wizję silnego, rodzimego handlu. Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 26 listopada 2024 roku, w kościele pw. Jana Chrzciciela w Choroszczy.

Wiedziałem, że to jest ten moment. Poruszające wyznanie uczestnika Tańca z gwiazdami z ostatniej chwili
"Wiedziałem, że to jest ten moment". Poruszające wyznanie uczestnika "Tańca z gwiazdami"

Znany aktor Maciej Zakościelny, właśnie zakończył taneczną przygodę w programie „Taniec z gwiazdami”. Wspólnie z partnerką, Sarą Janicką, zajął trzecie miejsce, a widzowie byli oczarowani ich występami. Aktor w rozmowie w programie „halo tu Polsat” zdradził kulisy tego wyzwania, które okazało się dla niego wyjątkowo wymagające.

Skandaliczne słowa prokurator wobec dziennikarza TV Republika. Jest nagranie z ostatniej chwili
Skandaliczne słowa prokurator wobec dziennikarza TV Republika. Jest nagranie

Sieć obiegło nagranie ukazujące wymianę zdań między prokurator Anną Adamiak a dziennikarzem Telewizji Republika, Michałem Jelonkiem. Jelonek, pytając o kwestie praworządności w Prokuraturze Krajowej, usłyszał od prokurator słowa, które wywołały burzę. Dyskusja wokół tej sytuacji nabrała dodatkowego wymiaru, gdy przypomniano wcześniejsze kontrowersyjne działania prokurator Adamiak, m.in. jej współpracę z białoruskimi władzami w sprawie zatrzymania opozycjonisty Alesia Bialackiego.

Ordynarny fake news ws. Karola Nawrockiego. Będą pozwy z ostatniej chwili
Ordynarny fake news ws. Karola Nawrockiego. Będą pozwy

Na platformie X zaczęło krążyć zdjęcie z trójką hajlujących młodych mężczyzn; fotografię podpisano stwierdzeniem, że jeden z nich to potencjalny kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki. Jest to oczywiście nieprawda i jak poinformował rzecznik IPN Rafał Leśkiewicz, w sprawie zostaną złożone pozwy.

Roksana Węgiel ogłosiła radosną nowinę. W sieci euforia z ostatniej chwili
Roksana Węgiel ogłosiła radosną nowinę. W sieci euforia

Znana polska wokalistka Roksana Węgiel ogłosiła w mediach społecznościowych wspaniałą wiadomość. Fani artystki są zachwyceni.

Klub KO złożył wniosek o odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy Tak dla CPK z ostatniej chwili
Klub KO złożył wniosek o odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy "Tak dla CPK"

Jak poinformował prezes stowarzyszenia "Tak dla CPK" Maciej Wilk, klub Koalicji Obywatelskiej złożył w Sejmie wniosek o odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy "Tak dla CPK". Projekt zobowiązuje władze publiczne do realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Najnowszy sondaż. Potężny wzrost poparcia dla PiS i fatalna sytuacja Trzeciej Drogi z ostatniej chwili
Najnowszy sondaż. Potężny wzrost poparcia dla PiS i fatalna sytuacja Trzeciej Drogi

Olbrzymi wzrost poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, spadek Koalicji Obywatelskiej i bardzo zła sytuacja Trzeciej Drogi to wnioski z badania CBOS, który ośrodek opublikował w piątek. 

Król przegrywa tę walkę. Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
"Król przegrywa tę walkę". Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Z Pałacu Buckingham znów płyną niepokojące wieści. Tym razem chodzi o króla Karola, który od niemal roku zmaga się z chorobą nowotworową.

Decyzja rządu ws. umowy UE–Mercosur. Kosiniak-Kamysz zabiera głos Wiadomości
Decyzja rządu ws. umowy UE–Mercosur. Kosiniak-Kamysz zabiera głos

– Polska nie poprze umowy UE–Mercosur; taką uchwałę chcemy przyjąć na najbliższym posiedzeniu rządu – poinformował w piątek w Bratysławie wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że rozmawiał o bezpieczeństwie żywnościowym ze swoim słowackim odpowiednikiem Robertem Kaliniakiem.

Strefa Schengen się poszerzy z ostatniej chwili
Strefa Schengen się poszerzy

W piątek w Budapeszcie Austria wyraziła zgodę na pełne przystąpienie Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen.

REKLAMA

Warzywa uprawiane z nasion i ich siew – cenne porady

Zdrowe i dorodne warzywa cieszą zarówno oko, jak i podniebienie, szczególne jeśli wyhodowane są samodzielnie we własnym ogródku. Aby jednak uzyskać satysfakcjonujące efekty z ich uprawy i zbierać okazałe plony, powinniśmy najpierw poświęcić chwilę, aby poznać kilka podstawowych zasad. Wiedza dotycząca sposobów wysiewu i sadzenia warzyw na pewno pomoże nam w tym, aby nasze uprawy okazały się sukcesem.
warzywa Warzywa uprawiane z nasion i ich siew – cenne porady
warzywa / materiały sponsora

[Artykuł sponsorowany]

Przygotowanie stanowiska

Zanim przejdziemy do konkretnych zasad wysiewu warzyw, powinniśmy najpierw zacząć od starannego przygotowania podłoża. Jeśli teren, na którym będziemy uprawiać warzywa jest użytkowany po raz pierwszy, to bardzo ważne jest, aby pobrać próbkę gleby i zbadać ją pod kątem jej zasobności. To pozwoli nam na zastosowanie odpowiednio dobranego nawożenia mineralnego bądź organicznego, które ma na celu poprawę przydatności i jakości gleby. Dzięki temu warzywa będą miały dobry start. Oprócz tego powinniśmy także odpowiednio przygotować zagony. Wymaga to spulchnienia gleby, możemy ją przekopać albo użyć motyki. Przy okazji trzeba też usunąć chwasty. Po spulchnieniu podłoże powinno również zostać wyrównane za pomocą grabi, aby powierzchnia gleby stała się drobnoziarnista.

Jak kupować nasiona warzyw?

Kluczem do sukcesu jest także wybór i zakup odpowiednich nasion. Zazwyczaj sezon na zakupy zaczyna się już pod koniec zimy. Warto wybierać sprawdzone centra ogrodnicze czy sklepy internetowe, tak aby mieć pewność, że nasiona będą dobrej jakości. Zdecydowanie najrozsądniejszym wyborem będzie zakup nasion warzyw w sklepie Świat Kwiatów. W obrębie każdego gatunku mamy do wyboru wiele odmian, dlatego warto zwracać uwagę przede wszystkim na ich odporność na choroby, tak aby uniknąć konieczności stosowania dodatkowej ochrony chemicznej. Warto wybierać nasiona krajowych firm, z reguły są tańsze, a polskie odmiany lepiej dostosowane do naszych warunków klimatycznych. Zwracajmy również uwagę na specjalne oznaczenia na opakowaniach. Na przykład symbol F1 oznacza mieszańcowe odmiany o specjalnych cechach, których plony są wyjątkowo dorodne.

Wysiew nasion do gruntu

Pierwszym, najprostszym i najtańszym, sposobem uprawy warzyw jest wysiewanie nasion bezpośrednio do gruntu. Stosujemy go już od drugiego lub trzeciego tygodnia marca. Najczęściej przeprowadzamy siew ręczny, rzędami, w wyznaczonych wcześniej rowkach. Do wyznaczania rzędów możemy wykorzystać sznurek i kołki.

Inna metodą jest siew rzutowy. Nasiona wysiewamy prosto z torebki, równomiernie na całej powierzchni. Przysypujemy je warstwą torfu i przyklepujemy. Dla nieco mniej wprawnych ogrodników dobrym rozwiązaniem będzie zakup nasion na specjalnej taśmie nasiennej, która ułatwia sianie ręczne i eliminuje konieczność pracochłonnego przerywania. W przypadku większych nasion możemy też zastosować siew punktowy, polegający na umieszczaniu nasion pojedynczo w rzędzie co kilka cm. Niektóre warzywa można też wysiewać gniazdowo, czyli w jednym dołku umieszczając 2-3 nasiona.

Drobne nasiona warto najpierw wymieszać z piaskiem, aby siew był bardziej równomierny. Nasiona długo wschodzących warzyw można wymieszać np. z nasionami szybko kiełkującej rzodkiewki, aby wyraźnie zaznaczyć rzędy. Głębokość siewu zależy od ich wielkości. Powinna wynosić mniej więcej 3-4 średnice nasienia. W celu przykrycia nasion, na deseczkę lub grabie nabieramy ziemi z międzyrzędzi i lekko przyklepujemy. Na ciężkich glebach można je przykryć piaskiem wymieszanym z dojrzałym kompostem.

Produkcja rozsady

W przypadku niektórych warzyw lepiej opłacalna lub nawet konieczna jest ich uprawa z rozsady. Rozsadę możemy przygotować w inspekcie, na rozsadniku lub w specjalnych wielodoniczkach. Gleba do wytwarzania rozsad musi być zasobna w składniki pokarmowe, wilgotna i przewiewna, wolna od szkodników i patogenów, o pH bliskim obojętnemu. Podłoże może być mieszanką kompostu, piasku, ziemi ogrodowej i torfu wysokiego. Będziemy potrzebować około 10-20 cm takiej mieszanki.

Po wysiewie nasion bardzo ważne jest ich nawodnienie. Warzywa kiełkują w różnych temperaturach, dlatego ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków pod kątem wymagań konkretnego gatunku. Po wykiełkowaniu roślin często zachodzi konieczność ich przepikowania, ponieważ rosną zbyt gęsto. Przesadzamy je więc tam, gdzie ich bryły korzeniowe będą miały więcej miejsca do rozwoju, np. do skrzynek, inspektu czy oddzielnych doniczek. Nasiona bardzo różnych roślin znajdziesz tutaj. 
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe