"Wolność jest siłą polskości, siłą solidarności". Uroczystości "S" w Stalowej Woli

Jubileuszowe uroczystości w 40 rocznicę powstania „Solidarności” w Regionie Ziemia Sandomierska rozpoczęły się w południe Eucharystią w Bazylice Matki Królowej Polski w Stalowej Woli. W kościele, wokół którego zorganizował się w latach 80. jeden z najsilniejszych ośrodków opozycyjnych w Polsce, zgromadzili się związkowcy z całego Regionu. Licznie przybyli związkowcy, z pocztami sztandarowymi „Solidarności” modlili się razem z duszpasterzami w intencji Ojczyzny. Wśród duszpasterzy był ksiądz biskup Edward Frankowski, od 40 lat wspierający duchowo „Solidarność” i nazywany powszechnie Biskupem Solidarności.
– Ziemia Sandomierska to od najdawniejszych wieków jeden z filarów polskiej państwowości i centrów cywilizacyjnego rozwoju, zaś inwestycje w Stalowej Woli stanowiły jeden z najważniejszych elementów Centralnego Okręgu Przemysłowego, wielkiego przedsięwzięcia odrodzonej Rzeczypospolitej – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników i organizatorów uroczystych obchodów 40. Rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” w Stalowej Woli. – Z męstwem i poświęceniem działał tu konspiracyjny ruch oporu w latach II wojny światowej. Mieszkańcy tej ziemi pokazali w przełomowym roku 1980, że są wiernymi spadkobiercami tych wspaniałych patriotycznych tradycji. Już w lipcu pracownicy Huty Stalowa Wola włączyli się w ogarniającą kraj wielką falę strajkową, a zaraz po podpisaniu Porozumień Sierpniowych uformował się tu prężny ośrodek „Solidarności.” Niestety, nie może uczestniczyć w dzisiejszych uroczystościach zmarły przed rokiem śp. pan Stanisław Krupka – jeden z założycieli i wybitnych liderów NSZZ „Solidarność” w Stalowej Woli. Jest jednak liczne grono uczestników i świadków historii, przekazujących idee polskiego Sierpnia i ruchu solidarnościowego nowym pokoleniom – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do ludzi „Solidarności” w Stalowej Woli i Regionie Ziemia Sandomierska.
Andrzej Kaczmarek przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” złożył na ręce Agnieszki Lenartowicz – Łysik doradcy prezydenta podziękowanie za objęcie patronatu nad uroczystościami w Stalowej Woli. Przewodniczący Zarządu Regionu podziękował Lucjuszowi Nadbereżnemu prezydentowi Stalowej Woli za dobrą współpracę ze Związkiem i pomoc w organizacji rocznicowych uroczystości. W imieniu związkowców Andrzej Kaczmarek podziękował księdzu biskupowi Edwardowi Frankowskiemu za duchowa pomoc i wspieranie „Solidarności”, a Instytutowi Pamięci Narodowej za dobrą współpracę i pomoc w przekazywaniu dziedzictwa NSZZ „Solidarność.”
Liczne grono związkowców z Regionu zostało uhonorowane odznaczeniem Zasłużony dla Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność.” Rocznicowe uroczystości w Stalowej Woli zakończył koncert polskich pieśni patriotycznych w wykonaniu Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej i Pałacyku Michla z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, Chóru i Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego.
Dwa dni wcześniej związkowcy modlili się razem pod krzyżem przed bramą numer 3 Huty Stalowa Wola. Wraz z pocztami sztandarowymi przeszli pod krzyż przed Narzędziownią, która była miejscem narodzin „Solidarności” w Hucie Stalowa Wola i Regionie Ziemia Sandomierska.