Dzień Hutnika – Opolskie: tradycja i dzień dzisiejszy

Dzień Hutnika to okazja do przekazywania tradycji młodym hutnikom. Odprawiane msze święte, a po nich pikniki bądź biesiady to symbole nierozerwalnie związane z Dniem Hutnika. W tym dniu hutnicy modlą się o wstawiennictwo do św. Floriana za pracujących hutników i ich rodziny, emerytów i rencistów oraz w intencji zmarłych hutników.
 Dzień Hutnika – Opolskie: tradycja i dzień dzisiejszy
/ pixabay
Branża hutnicza w województwie opolskim była od dziesiątek lat jedną z największych gałęzi przemysłu w regionie. Kilkadziesiąt tysięcy zatrudnionych pracowników produkowało bardzo szeroki asortyment wyrobów hutniczych. Niestety to już historia. Dzisiaj hutnictwo w województwie opolskim to Alchemia S.A. Oddział Walcownia Rur Andrzej w Zawadzkiem, Huta „Małapanew” Sp. z o. o.  w Ozimku i (koksownia) ArcelorMittal Poland Oddział w Zdzieszowicach zatrudniają w sumie około 3. tysiące pracowników. Dla porównania w latach 70. i 80. było zatrudnionych w tych zakładach około 20. tysięcy pracowników.

Huta Andrzej S.A. w Zawadzkiem obecnie Alchemia S.A. Oddział Walcownia Rur Andrzej w Zawadzkiem

Pierwszy zakład, który dał początek Hucie Andrzej powstał w latach 1836-1840 na lewym brzegu rzeki Małej Panwi. Huta oraz osada przemysłowa, która rozwinęła się wokół niej nazywana była „Zawadzky-Werk”.  W okresie powojennym nazwę zakładów zmieniono na Hutę im. gen. Karola Świerczewskiego. Od 1 kwietnia 1996 roku huta jako przedsiębiorstwo państwowe została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa pod nazwą Huta „ANDRZEJ” S.A. W grudniu 1996 roku huta otrzymała certyfikat ISO 9001 przyznany przez BVQI w Londynie. Przez dziesiątki lat w hucie produkowano w różnych przedziałach czasowych wagony i rozjazdy kolejowe, profile walcowane, odkuwki matrycowane, pręty ciągnione, części maszyn i urządzeń, rury stalowe gorąco i zimno walcowane, ciągnione na zimno, pręty ciągnione, odlewy żeliwne, konstrukcje stalowe, a w czasie III powstania śląskiego montowano nawet pociągi pancerne. Dla wielu pokoleń mieszkańców Zawadzkiego i ościennych miejscowości huta była jedynym żywicielem ich rodzin. Szczególnie bolesna była data 21.02.2003 r., kiedy ogłoszono upadłość Huty Andrzej S.A. Dzisiaj właścicielem huty jest Alchemia S.A. , a Walcownia Rur Andrzej jest jednym z jej oddziałów. Obecnie zakład produkuje rury gorącowalcowane bez szwu.

Sytuacja aktualna:

Walcownia Rur Andrzej i cała branża hutnicza boryka się od początku 2019 roku z dużymi problemami. Podstawowe problemy branży  wynikają  przede wszystkim z polityki Unii Europejskiej,  to ochrona przed nieuczciwą konkurencją, pakiet energetyczny i polityka klimatyczna.  Do tego dochodzi przestarzały park maszynowy.  Organizacja Międzyzakładowa NSZZ ,,Solidarność” w Alchemii S.A.  ciągle podkreśla fakt braku inwestycji  w WRA.

- Kolejne dyrekcje zakładu zgadzają się z nami w tej kwestii, jednak brak zgody Zarządu Alchemii S.A  na inwestycje w park maszynowy  powoduje, że WRA staje się coraz mniej konkurencyjna na rynku rurowym - mówi Dariusz Brzęczek, przewodniczący OM NSZZ „Solidarność” w  Alchemii S.A. Oddział Walcownia Rur Andrzej w Zawadzkiem .  Jesteśmy jedną z nielicznych hut, których właścicielem jest polski inwestor,  wiązaliśmy z tym ogromne nadzieje i  mimo wielu rozczarowań jeszcze się one w nas tlą. 

Obecnie Walcownia Rur Andrzej znajduje się w strukturach Grupy Boryszew S.A. Kryzys związany z koronawirusem  jeszcze nie dotknął zakładu, produkcja i sprzedaż rur  kształtują  się na przyzwoitym poziomie. 

- Mamy nadzieję, że pracownicy będą zdrowi, rynek zbytu się nie zablokuje  a pracodawca nie wykorzysta sytuacji do pogorszenia  pracownikom  warunków płacowych.


NSZZ ,,Solidarność” w Walcowni Rur Andrzej to 320 członków na 500 pracowników i od reaktywacji w roku 2007 corocznie organizował obchody Dnia Hutnika, podtrzymywaliśmy tradycje, które były w mieście zakorzenione od dziesiątek lat.  W tym roku obchodów święta hutniczego niestety nie będzie, zablokował je koronawirus ,  ale jak tylko będzie to możliwe, Msza święta i biesiada hutnicza się odbędzie – zapewnia Brzęczek.

Huta Małapanew Sp. z o. o. w Ozimku Jest to najstarsza huta działająca w Polsce.

Została założona w 1754 roku. Obecnym właścicielem jest Gwarant Grupa Kapitałowa w Katowicach. W latach 70. XX w. zatrudnienie w hucie wynosiło 7 tysięcy pracowników. W 1795 powstał tutaj pierwszy w Europie kontynentalnej metalowy most drogowy. Ważnym wydarzeniem w dziejach ozimskiej huty było wybudowanie żeliwnego mostu wiszącego na Małej Panwi w 1827 roku, który jest wpisany do rejestru zabytków. Huta Małapanew zasłynęła z tego, że w Ozimku zaczęto stosować koks do wytopów wielkopiecowych. Tu po raz pierwszy na kontynencie europejskim, w 1789 roku dokonano wsadu rudy i koksu, zamiast węgla drzewnego. Niemal równocześnie z zastosowaniem koksu, wprowadzano inne innowacje. W hucie produkowano odlewane części do maszyn parowych, cylindrów, kół, łańcuchów, mostów, filarów, krat, nagrobków. Od 1993 roku huta przeszła bolesną restrukturyzację, która trwała do 2004 roku. W wyniku tych działań wyodrębniono z Huty wiele spółek, a zatrudnienie w Hucie Małapanew zmniejszyło się kilkunastokrotnie. 22 września 2004 r. w wyniku dalszej restrukturyzacji organizacyjno - własnościowej MAŁAPANEW Zakłady Odlewnicze wróciła do historycznej nazwy HUTA MAŁAPANEW Spółka z o.o. kontynuując 250-letnie tradycje hutnicze i odlewnicze w Ozimku. Obecnie jest jednym z największych w Polsce producentów odlewów staliwnych. Główne asortymenty produkcji, to: odlewy surowe i obrobione, walce hutnicze, części do maszyn (koła jezdne suwnic, osprzęt walcowniczy).

Sytuacja aktualna:

- Czas pracy pracowników i wynagrodzenie od 1 kwietnia br. na mocy zawartego przez pracodawcę ze wszystkimi działającymi w hucie związkami zawodowymi zostały pomniejszone o 10% - informuje Artur Krzewica, przewodniczący Huty „Małapanew”  Sp. z o. o. w Ozimku. Z uwagi na ograniczenia kadrowe spowodowane objęciem części pracowników kwarantanną zostały wstrzymane urlopy wypoczynkowe. Pracodawca zapewnia nam niezbędne środki ochrony osobistej przed koronawirusem. Póki co pracujemy – mówi Krzewica. W tym roku nasze święto ograniczyliśmy do Mszy św., zostanie odprawiona 2 maja w kościele w Ozimku. Zgodnie z obecnymi wytycznymi może w niej uczestniczyć 111 osób - dodaje przewodniczący.


ArcelorMittal Poland  Zdzieszowice

Zakłady zbudowano w latach 1930-32 jako Schaffgotsch Benzin Werke GMBH. Pierwszą 60-komorową baterię typu Still uruchomiono w 1932 roku, a drugą w 1938 roku. Wskutek działań wojennych uległy one dewastacji, ale w latach 50. przywrócono je do ruchu. ArcelorMittal Poland Oddział w Zdzieszowicach to dziś nie tylko największa, ale i jedna z najbardziej nowoczesnych koksowni w Europie. W każdym z tych zakładów działa od początku swojego istnienia NSZZ ,,Solidarność” . Funkcjonujące Organizacje Związkowe NSZZ ,,Solidarność’’ nigdy nie zapomniały o tradycji związanej ze świętem hutniczym i o swoim patronie św Florianie.

Sytuacja aktualna:

- Koksownia produkuje około 4 mln ton koksu, jest to około 40% produkcji krajowej. Oprócz koksu opałowego i metalurgicznego zakład produkuje gaz koksowniczy, smołę, benzol i płynną siarkę. 31 grudnia 2010 r. Zakłady Koksownicze ,,Zdzieszowice'' zostały wykupione i połączone ze spółką ArcelorMittal Poland S.A. w Dąbrowie Górniczej. Na dzień dzisiejszy w Zakładzie pracuje około 1500 osób – mówi Zbigniew Wesoły, przewodniczący OM NSZZ „Solidarność” w ArcelorMittal Poland S.A.  Oddzial Zdzieszowice. Obecnie, biorąc pod uwagę sytuację związaną z COVID19 wprowadzono, uzgodnienia w sprawie działań w okresie zmiennej sytuacji produkcyjne, tj. wyłączono na gorąco dwie baterie systemu zasypowego: baterie 7 i 8 oraz skierowano około 100 osób na Home office - praca zdalna i postojowe – dodaje Wesoły.


Marzena Kucz

 

POLECANE
16-letnia Maja z Mławy zamordowana. 17-latek odmówił ekstradycji z ostatniej chwili
16-letnia Maja z Mławy zamordowana. 17-latek odmówił ekstradycji

17-letni Bartłomiej G. odmówił ekstradycji do Polski po brutalnym zabójstwie 16-letniej Mai z Mławy – informują greckie media.

Centrum deportacyjne przy granicy z Polską. Niemcy niezadowoleni z ostatniej chwili
Centrum deportacyjne przy granicy z Polską. Niemcy niezadowoleni

Miało być sprawne centrum deportacyjne, a deportowano z niego zaledwie dwie osoby – pisze niemieckie zeit.de. Chodzi o ośrodek w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską.

Pieskow: Spotkanie Trumpa i Putina jest niezbędne z ostatniej chwili
Pieskow: Spotkanie Trumpa i Putina jest niezbędne

– Spotkanie prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa, jest konieczne, ale musi być dokładnie przygotowane – powiedział w poniedziałek dziennikarzom rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Matecki: Wykryłem fikcyjne organizacje wydające dziesiątki tysięcy tygodniowo na promocję Trzaskowskiego z ostatniej chwili
Matecki: "Wykryłem fikcyjne organizacje wydające dziesiątki tysięcy tygodniowo na promocję Trzaskowskiego"

Dariusz Matecki zamieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym pokazuje, jak twierdzi, fikcyjne organizacje, które wydają dziesiątki tysięcy złotych na wsparcie Rafała Trzaskowskiego.  Według posła PiS dochodzi w ten sposób do łamana ordynacji wyborczej. Gromadzone materiały ma zamiar przekazać Państwowej Komisji Wyborczej oraz Prokuraturze Krajowej, a także wysłać do Facebooka w Stanach Zjednoczonych 

Afera z mieszkaniem po panu Jerzym. Karol Nawrocki zabiera głos z ostatniej chwili
Afera z mieszkaniem po panu Jerzym. Karol Nawrocki zabiera głos

– Opiekowałem się starym, schorowanym człowiekiem, który przez lata był moim sąsiadem. Jest na to masa dowodów, do których państwo nie sięgacie (...) nie miałem wówczas ani stabilnej pracy ani możliwości finansowych – mówił w poniedziałek obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, komentując publikację Onetu ws. mieszkania po panu Jerzym. 

Incydent w Holandii. Ochroniarze wyprowadzili Tuska ze sceny z ostatniej chwili
Incydent w Holandii. Ochroniarze wyprowadzili Tuska ze sceny

Podczas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia Holandii doszło do incydentu – w stronę Donalda Tuska rzucono flarę, a premier został ewakuowany ze sceny.

Prezes SDP o reporcie Reporterów bez granic nt. wolności prasy: Kuriozalny i groteskowy gorące
Prezes SDP o reporcie "Reporterów bez granic" nt. "wolności prasy": Kuriozalny i groteskowy

Po raz kolejny ocena stanu wolności prasy w Polsce zawarte w rankingu „Reporterów bez Granic” jest całkowicie rozbieżna z rzeczywistością. Jeśli w ten sam sposób opisuje ta organizacje pozostałe kraje, to lepiej ranking ten wyrzucić do kosza i przestać się nim w ogóle zajmować.

Wyłączenia prądu w Warszawie. Jest komunikat z ostatniej chwili
Wyłączenia prądu w Warszawie. Jest komunikat

Mieszkańcy Warszawy muszą przygotować się na planowane przerwy w dostawie prądu. Sprawdź, gdzie 6 maja 2025 roku nastąpią wyłączenia.

AfD pozwała kontrwywiad. Nie chce dać się śledzić służbom z ostatniej chwili
AfD pozwała kontrwywiad. Nie chce dać się śledzić służbom

Prawicowo-populistyczna partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) złożyła pozew przeciwko kontrwywiadowi, który zaklasyfikował ją jako prawicową organizację ekstremistyczną zagrażającą demokratycznemu porządkowi państwa.

Uszyły im serce z pasiaka. 80. lat temu Brygada Świętokrzyska wyzwoliła obóz w Holiszowie Wiadomości
Uszyły im serce z pasiaka. 80. lat temu Brygada Świętokrzyska wyzwoliła obóz w Holiszowie

5 maja 1945 roku Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny w czeskim Holiszowie, położonym niedaleko Pilzna. Żołnierze uratowali życie ponad tysiąca kobiet: w tym Polek, Francuzek, Rosjanek, a także kilkuset Żydówek, które Niemcy planowali spalić w barakach żywcem. Jest to jedyny w historii przypadek, kiedy polski odział partyzancki wyzwolił niemiecki obóz koncentracyjny.

REKLAMA

Dzień Hutnika – Opolskie: tradycja i dzień dzisiejszy

Dzień Hutnika to okazja do przekazywania tradycji młodym hutnikom. Odprawiane msze święte, a po nich pikniki bądź biesiady to symbole nierozerwalnie związane z Dniem Hutnika. W tym dniu hutnicy modlą się o wstawiennictwo do św. Floriana za pracujących hutników i ich rodziny, emerytów i rencistów oraz w intencji zmarłych hutników.
 Dzień Hutnika – Opolskie: tradycja i dzień dzisiejszy
/ pixabay
Branża hutnicza w województwie opolskim była od dziesiątek lat jedną z największych gałęzi przemysłu w regionie. Kilkadziesiąt tysięcy zatrudnionych pracowników produkowało bardzo szeroki asortyment wyrobów hutniczych. Niestety to już historia. Dzisiaj hutnictwo w województwie opolskim to Alchemia S.A. Oddział Walcownia Rur Andrzej w Zawadzkiem, Huta „Małapanew” Sp. z o. o.  w Ozimku i (koksownia) ArcelorMittal Poland Oddział w Zdzieszowicach zatrudniają w sumie około 3. tysiące pracowników. Dla porównania w latach 70. i 80. było zatrudnionych w tych zakładach około 20. tysięcy pracowników.

Huta Andrzej S.A. w Zawadzkiem obecnie Alchemia S.A. Oddział Walcownia Rur Andrzej w Zawadzkiem

Pierwszy zakład, który dał początek Hucie Andrzej powstał w latach 1836-1840 na lewym brzegu rzeki Małej Panwi. Huta oraz osada przemysłowa, która rozwinęła się wokół niej nazywana była „Zawadzky-Werk”.  W okresie powojennym nazwę zakładów zmieniono na Hutę im. gen. Karola Świerczewskiego. Od 1 kwietnia 1996 roku huta jako przedsiębiorstwo państwowe została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa pod nazwą Huta „ANDRZEJ” S.A. W grudniu 1996 roku huta otrzymała certyfikat ISO 9001 przyznany przez BVQI w Londynie. Przez dziesiątki lat w hucie produkowano w różnych przedziałach czasowych wagony i rozjazdy kolejowe, profile walcowane, odkuwki matrycowane, pręty ciągnione, części maszyn i urządzeń, rury stalowe gorąco i zimno walcowane, ciągnione na zimno, pręty ciągnione, odlewy żeliwne, konstrukcje stalowe, a w czasie III powstania śląskiego montowano nawet pociągi pancerne. Dla wielu pokoleń mieszkańców Zawadzkiego i ościennych miejscowości huta była jedynym żywicielem ich rodzin. Szczególnie bolesna była data 21.02.2003 r., kiedy ogłoszono upadłość Huty Andrzej S.A. Dzisiaj właścicielem huty jest Alchemia S.A. , a Walcownia Rur Andrzej jest jednym z jej oddziałów. Obecnie zakład produkuje rury gorącowalcowane bez szwu.

Sytuacja aktualna:

Walcownia Rur Andrzej i cała branża hutnicza boryka się od początku 2019 roku z dużymi problemami. Podstawowe problemy branży  wynikają  przede wszystkim z polityki Unii Europejskiej,  to ochrona przed nieuczciwą konkurencją, pakiet energetyczny i polityka klimatyczna.  Do tego dochodzi przestarzały park maszynowy.  Organizacja Międzyzakładowa NSZZ ,,Solidarność” w Alchemii S.A.  ciągle podkreśla fakt braku inwestycji  w WRA.

- Kolejne dyrekcje zakładu zgadzają się z nami w tej kwestii, jednak brak zgody Zarządu Alchemii S.A  na inwestycje w park maszynowy  powoduje, że WRA staje się coraz mniej konkurencyjna na rynku rurowym - mówi Dariusz Brzęczek, przewodniczący OM NSZZ „Solidarność” w  Alchemii S.A. Oddział Walcownia Rur Andrzej w Zawadzkiem .  Jesteśmy jedną z nielicznych hut, których właścicielem jest polski inwestor,  wiązaliśmy z tym ogromne nadzieje i  mimo wielu rozczarowań jeszcze się one w nas tlą. 

Obecnie Walcownia Rur Andrzej znajduje się w strukturach Grupy Boryszew S.A. Kryzys związany z koronawirusem  jeszcze nie dotknął zakładu, produkcja i sprzedaż rur  kształtują  się na przyzwoitym poziomie. 

- Mamy nadzieję, że pracownicy będą zdrowi, rynek zbytu się nie zablokuje  a pracodawca nie wykorzysta sytuacji do pogorszenia  pracownikom  warunków płacowych.


NSZZ ,,Solidarność” w Walcowni Rur Andrzej to 320 członków na 500 pracowników i od reaktywacji w roku 2007 corocznie organizował obchody Dnia Hutnika, podtrzymywaliśmy tradycje, które były w mieście zakorzenione od dziesiątek lat.  W tym roku obchodów święta hutniczego niestety nie będzie, zablokował je koronawirus ,  ale jak tylko będzie to możliwe, Msza święta i biesiada hutnicza się odbędzie – zapewnia Brzęczek.

Huta Małapanew Sp. z o. o. w Ozimku Jest to najstarsza huta działająca w Polsce.

Została założona w 1754 roku. Obecnym właścicielem jest Gwarant Grupa Kapitałowa w Katowicach. W latach 70. XX w. zatrudnienie w hucie wynosiło 7 tysięcy pracowników. W 1795 powstał tutaj pierwszy w Europie kontynentalnej metalowy most drogowy. Ważnym wydarzeniem w dziejach ozimskiej huty było wybudowanie żeliwnego mostu wiszącego na Małej Panwi w 1827 roku, który jest wpisany do rejestru zabytków. Huta Małapanew zasłynęła z tego, że w Ozimku zaczęto stosować koks do wytopów wielkopiecowych. Tu po raz pierwszy na kontynencie europejskim, w 1789 roku dokonano wsadu rudy i koksu, zamiast węgla drzewnego. Niemal równocześnie z zastosowaniem koksu, wprowadzano inne innowacje. W hucie produkowano odlewane części do maszyn parowych, cylindrów, kół, łańcuchów, mostów, filarów, krat, nagrobków. Od 1993 roku huta przeszła bolesną restrukturyzację, która trwała do 2004 roku. W wyniku tych działań wyodrębniono z Huty wiele spółek, a zatrudnienie w Hucie Małapanew zmniejszyło się kilkunastokrotnie. 22 września 2004 r. w wyniku dalszej restrukturyzacji organizacyjno - własnościowej MAŁAPANEW Zakłady Odlewnicze wróciła do historycznej nazwy HUTA MAŁAPANEW Spółka z o.o. kontynuując 250-letnie tradycje hutnicze i odlewnicze w Ozimku. Obecnie jest jednym z największych w Polsce producentów odlewów staliwnych. Główne asortymenty produkcji, to: odlewy surowe i obrobione, walce hutnicze, części do maszyn (koła jezdne suwnic, osprzęt walcowniczy).

Sytuacja aktualna:

- Czas pracy pracowników i wynagrodzenie od 1 kwietnia br. na mocy zawartego przez pracodawcę ze wszystkimi działającymi w hucie związkami zawodowymi zostały pomniejszone o 10% - informuje Artur Krzewica, przewodniczący Huty „Małapanew”  Sp. z o. o. w Ozimku. Z uwagi na ograniczenia kadrowe spowodowane objęciem części pracowników kwarantanną zostały wstrzymane urlopy wypoczynkowe. Pracodawca zapewnia nam niezbędne środki ochrony osobistej przed koronawirusem. Póki co pracujemy – mówi Krzewica. W tym roku nasze święto ograniczyliśmy do Mszy św., zostanie odprawiona 2 maja w kościele w Ozimku. Zgodnie z obecnymi wytycznymi może w niej uczestniczyć 111 osób - dodaje przewodniczący.


ArcelorMittal Poland  Zdzieszowice

Zakłady zbudowano w latach 1930-32 jako Schaffgotsch Benzin Werke GMBH. Pierwszą 60-komorową baterię typu Still uruchomiono w 1932 roku, a drugą w 1938 roku. Wskutek działań wojennych uległy one dewastacji, ale w latach 50. przywrócono je do ruchu. ArcelorMittal Poland Oddział w Zdzieszowicach to dziś nie tylko największa, ale i jedna z najbardziej nowoczesnych koksowni w Europie. W każdym z tych zakładów działa od początku swojego istnienia NSZZ ,,Solidarność” . Funkcjonujące Organizacje Związkowe NSZZ ,,Solidarność’’ nigdy nie zapomniały o tradycji związanej ze świętem hutniczym i o swoim patronie św Florianie.

Sytuacja aktualna:

- Koksownia produkuje około 4 mln ton koksu, jest to około 40% produkcji krajowej. Oprócz koksu opałowego i metalurgicznego zakład produkuje gaz koksowniczy, smołę, benzol i płynną siarkę. 31 grudnia 2010 r. Zakłady Koksownicze ,,Zdzieszowice'' zostały wykupione i połączone ze spółką ArcelorMittal Poland S.A. w Dąbrowie Górniczej. Na dzień dzisiejszy w Zakładzie pracuje około 1500 osób – mówi Zbigniew Wesoły, przewodniczący OM NSZZ „Solidarność” w ArcelorMittal Poland S.A.  Oddzial Zdzieszowice. Obecnie, biorąc pod uwagę sytuację związaną z COVID19 wprowadzono, uzgodnienia w sprawie działań w okresie zmiennej sytuacji produkcyjne, tj. wyłączono na gorąco dwie baterie systemu zasypowego: baterie 7 i 8 oraz skierowano około 100 osób na Home office - praca zdalna i postojowe – dodaje Wesoły.


Marzena Kucz


 

Polecane
Emerytury
Stażowe