Sprzeciw Rady Krajowej Sekcji NSZZ "Solidarność" PARiS do zapisów w ustawie Tarcza II
Całość stanowiska przedstawiamy poniżej
STANOWISKO nr 1/04/2020
PREZYDIUM RADY
KRAJOWEJ SEKCJI NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"
PRACOWNIKÓW ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ I SAMORZĄDOWEJ
z dnia 10 kwietnia 2020r.
Zawarta w przepisach art. 15zzzzzo-15zzzzzw tej ustawy możliwość przeprowadzenia znaczącego zmniejszenia zatrudnienia wśród dużej części pracowników administracji rządowej stoi w wyraźnej sprzeczności z podejmowanymi jednocześnie przez Rząd działaniami mającymi na celu ochronę jak największej ilości miejsc pracy osób zatrudnionych w sektorze prywatnym, a więc nie tylko wśród pracowników, których wynagrodzenie jest w pełni oskładkowane.
Szczególnie bulwersujące w tym projekcie jest całkowite wyłączenie art. 38 nakazującego pracodawcy zawiadomienie organizacji zakładowej i podania uzasadnienia zwolnienia, częściowe wyłączenie art. 41 Kodeksu pracy w zakresie ochrony przed wypowiedzeniem czy pominięcie roli związków zawodowych przy opracowywaniu kryteriów wyboru pracowników, którzy mają zostać objęci zmniejszeniem zatrudnienia w ramach realizacji obowiązku zmniejszenia zatrudnienia w administracji publicznej. Ograniczeń jest wiele, w tym radykalne zmniejszenie odpraw pieniężnych w związku z rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem - wszystkie sprowadzają się do wniosku, że mamy tutaj do czynienia z ewidentną dyskryminacją pracowników sfery budżetowej i ograniczeniem uprawnień związków zawodowych w grupie zawodowej, która nie może wyjść na ulice by zaprotestować, a jednocześnie w grupie która wdraża przepisy tarczy.
Jeszcze niedawno Pan Premier RP, jak i jego pracownicy, zdawali sobie sprawę z dużej fluktualizacji kadry urzędniczej w Polsce i doceniali ich trud w codziennej pracy przy rosnącej każdego dnia biurokracji. Zwalnianie doświadczonych pracowników sfery budżetowej, którzy nie uciekli do sektora prywatnego nie należy do rozsądnych posunięć w okresie kryzysu pandemii jak i po wyjściu z niej. Ktoś tę pracę przecież będzie musiał wykonywać.
Jak ważna jest praca urzędników administracji rządowej pokazał właśnie kryzys wywołany epidemią. Pracownicy wykonali i wykonują tytaniczną pracę by przeciwdziałać skutkom COVID-19, wymagana jest od nich nadzwyczajna mobilizacja, wysiłek, gotowość, dyspozycyjność oraz efektywność pracy, a nie jesteśmy postrzegani jako pierwszy front walki z epidemią. Pracownicy administracji publicznej w różnych strukturach i inspekcjach dbają by wspomóc i dopomóc rodakom objętym kwarantanną i przedsiębiorcom tracącym płynność finansową.
Dodatkowe obciążenia finansowe powinny być ponoszone solidarnie przez wszystkie grupy społeczne z zachowaniem solidarności społecznej, która w żaden sposób nie wyłącza zasad dyskusji społecznej, szczególnie w zakresie zmiany treści stosunku pracy, w tym warunków pracy pracowników administracji rządowej z tak wielkim pracodawcą jakim jest Państwo. Zasada dyskusji społecznej powinna być dokonana z zachowaniem i poszanowaniem ustawowego prawa pracowników do reprezentowania ich interesów przez związki zawodowe.
Należy przypomnieć, że w odróżnieniu od pracowników m.in. oświaty, wojska, policji - pracownicy administracji rządowej nie otrzymali dotychczas żadnych znaczących podwyżek systemowych, a tak samo mają zobowiązania finansowe i rodziny. Pracownicy administracji rządowej to grupa zawodowa, która jest podmiotem poważnych zaniedbań płacowych i znacznych oszczędności budżetowych na przestrzeni ostatnich ponad 10 lat. Jest to grupa zawodowa jako jedyna będąca przez cały ten czas pozbawiona systemowego wzrostu płac.
Oczekujemy od Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” podjęcia zdecydowanych działań mających na celu niedopuszczenie do faktycznego wykorzystania tych dyskryminujących przepisów. Pracownicy sfery budżetowej i związki zawodowe tam działające mają takie same prawa jak pracownicy i związki zawodowe u innych pracodawców.
Podpisali:
Pleciński Wojciech
Członek Prezydium Rady Krajowej Sekcji NSZZ "Solidarność" PARiS
Elżbieta Zaniewicz
Sekretarz Rady Krajowej Sekcji NSZZ "Solidarność" PARiS
Otrzymuje:
- Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”
- Szef Służby Cywilnej