Sprzeciw Rady Krajowej Sekcji NSZZ "Solidarność" PARiS do zapisów w ustawie Tarcza II

Stanowisko nr 1/04/2020 Prezydium Rady Krajowej Sekcji NSZZ "Solidarność" Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej z dnia 10 kwietnia 2020r. w sprawie ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2
Nasz zdecydowany sprzeciw budzi zawarta w przepisach art. 15zzzzzo-15zzzzzw tej ustawy możliwość przeprowadzenia znaczącego zmniejszenia zatrudnienia wśród dużej części pracowników administracji rządowej. Szczególnie bulwersujące jest całkowite wyłączenie art. 38 nakazującego pracodawcy zawiadomienie organizacji zakładowej i podania uzasadnienia zwolnienia, częściowe wyłączenie art. 41 Kodeksu pracy w zakresie ochrony przed wypowiedzeniem czy pominięcie roli związków zawodowych przy opracowywaniu kryteriów wyboru pracowników, którzy mają zostać objęci zmniejszeniem zatrudnienia w ramach realizacji obowiązku zmniejszenia zatrudnienia w administracji publicznej. 



Całość stanowiska przedstawiamy poniżej 


 
Kraków, 10 kwietnia 2020r.

STANOWISKO nr 1/04/2020
PREZYDIUM RADY
KRAJOWEJ SEKCJI NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"
PRACOWNIKÓW ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ I SAMORZĄDOWEJ
z dnia 10 kwietnia 2020r.

 
Krajowa Sekcja NSZZ „Solidarność” Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej ze zdumieniem i niedowierzaniem zapoznała się z przepisami ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Zawarta w przepisach art. 15zzzzzo-15zzzzzw tej ustawy możliwość przeprowadzenia znaczącego zmniejszenia zatrudnienia wśród dużej części pracowników administracji rządowej stoi w wyraźnej sprzeczności z podejmowanymi jednocześnie przez Rząd działaniami mającymi na celu ochronę jak największej ilości miejsc pracy osób zatrudnionych w sektorze prywatnym, a więc nie tylko wśród pracowników, których wynagrodzenie jest w pełni oskładkowane.

Szczególnie bulwersujące w tym projekcie jest całkowite wyłączenie art. 38 nakazującego pracodawcy zawiadomienie organizacji zakładowej i podania uzasadnienia zwolnienia, częściowe wyłączenie art. 41 Kodeksu pracy w zakresie ochrony przed wypowiedzeniem czy pominięcie roli związków zawodowych przy opracowywaniu kryteriów wyboru pracowników, którzy mają zostać objęci zmniejszeniem zatrudnienia w ramach realizacji obowiązku zmniejszenia zatrudnienia w administracji publicznej. Ograniczeń jest wiele, w tym radykalne zmniejszenie odpraw pieniężnych w związku z rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem - wszystkie sprowadzają się do wniosku, że mamy tutaj do czynienia z ewidentną dyskryminacją pracowników sfery budżetowej i ograniczeniem uprawnień związków zawodowych w grupie zawodowej, która nie może wyjść na ulice by zaprotestować, a jednocześnie w grupie która wdraża przepisy tarczy.

Jeszcze niedawno Pan Premier RP, jak i jego pracownicy, zdawali sobie sprawę z dużej fluktualizacji  kadry urzędniczej w Polsce i doceniali ich trud w codziennej pracy przy rosnącej każdego dnia biurokracji. Zwalnianie doświadczonych pracowników sfery budżetowej, którzy nie uciekli do sektora prywatnego nie należy do rozsądnych posunięć w okresie kryzysu pandemii jak i po wyjściu z niej. Ktoś tę pracę przecież będzie musiał wykonywać.

Jak ważna jest praca urzędników administracji rządowej pokazał właśnie kryzys wywołany epidemią. Pracownicy wykonali i wykonują tytaniczną pracę by przeciwdziałać skutkom COVID-19, wymagana jest od nich nadzwyczajna mobilizacja, wysiłek, gotowość, dyspozycyjność oraz efektywność pracy, a nie jesteśmy postrzegani jako pierwszy front walki z epidemią. Pracownicy administracji publicznej w różnych strukturach i inspekcjach dbają by wspomóc i dopomóc rodakom objętym kwarantanną i przedsiębiorcom tracącym płynność finansową.

Dodatkowe obciążenia finansowe powinny być ponoszone solidarnie przez wszystkie grupy społeczne z zachowaniem solidarności społecznej, która w żaden sposób nie wyłącza zasad dyskusji społecznej, szczególnie w zakresie zmiany treści stosunku pracy, w tym warunków pracy pracowników administracji rządowej z tak wielkim pracodawcą jakim jest Państwo. Zasada dyskusji społecznej powinna być dokonana z zachowaniem i poszanowaniem ustawowego prawa pracowników do reprezentowania ich interesów przez związki zawodowe.

Należy przypomnieć, że w odróżnieniu od pracowników m.in. oświaty, wojska, policji - pracownicy administracji rządowej nie otrzymali dotychczas żadnych znaczących podwyżek systemowych, a tak samo mają zobowiązania finansowe i rodziny. Pracownicy administracji rządowej to grupa zawodowa, która jest podmiotem poważnych zaniedbań płacowych i znacznych oszczędności budżetowych na przestrzeni ostatnich ponad 10 lat. Jest to grupa zawodowa jako jedyna będąca przez cały ten czas pozbawiona systemowego wzrostu płac.

Oczekujemy od Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” podjęcia zdecydowanych działań mających na celu niedopuszczenie do faktycznego wykorzystania tych dyskryminujących przepisów. Pracownicy sfery budżetowej i związki zawodowe tam działające mają takie same prawa jak pracownicy i związki zawodowe u innych pracodawców.


Podpisali:

Pleciński Wojciech
Członek Prezydium Rady Krajowej Sekcji NSZZ "Solidarność" PARiS

Elżbieta Zaniewicz
Sekretarz Rady Krajowej Sekcji NSZZ "Solidarność" PARiS



Otrzymuje:
- Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”
- Szef Służby Cywilnej


 

 

POLECANE
Koniec programu Czyste powietrze? Ministerstwo zawiesza przyjmowanie wniosków polityka
Koniec programu "Czyste powietrze"? Ministerstwo zawiesza przyjmowanie wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zawiesza w czwartek przyjmowanie nowych wniosków w programie "Czyste Powietrze" - poinformowała w czwartek prezes Funduszu Dorota Zawadzka-Stępniak. Przerwa ma potrwać do wiosny 2025 r.

Świątek spożyła podejrzany lek. Oficjalny komunikat WTA pilne
Świątek spożyła podejrzany lek. Oficjalny komunikat WTA

Międzynarodowe Stowarzyszenie Integralności Tenisa podjęło decyzję o zawieszeniu Igi Świątek. W przeprowadzonym 12 sierpnia badaniu antydopingowym w organizmie tenisistki wykryto śladowe ilości zakazanego środka, trimetazydyny.

Gruzja zrywa rozmowy o członkostwie w UE z ostatniej chwili
Gruzja zrywa rozmowy o członkostwie w UE

Gruziński premier Irakli Kobachidze przekazał w czwartek po południu, że Gruzja na ten moment rezygnuje z dalszych negocjacji dotyczących przystąpienia do Unii Europejskiej. Wskazał, że rozmowy mogą zostać wznowione w 2028 roku.

Afera wokół Hołowni. Jest oświadczenie Kosiniaka-Kamysza z ostatniej chwili
Afera wokół Hołowni. Jest oświadczenie Kosiniaka-Kamysza

Władysław Kosiniak-Kamysz zabrał głos ws. afery wokół Szymona Hołowni. Marszałek Sejmu i kandydat na prezydenta zdaniem "Newsweeka" studiował na Collegium Humanum.

Meghan i Harry podzielili się radosnymi informacjami. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Meghan i Harry podzielili się radosnymi informacjami. W sieci lawina gratulacji

W mediach po raz kolejny głośno o księciu Harrym i Meghan Markle. Gratulacje płyną z całego świata.

Manipulacja TVP ws. Karola Nawrockiego. Dziennikarka prowadząca audycję zabiera głos z ostatniej chwili
Manipulacja TVP ws. Karola Nawrockiego. Dziennikarka prowadząca audycję zabiera głos

"Dziś na antenie @tvp.info zdarzyło mi się coś, co absolutnie wydarzyć się nie powinno. Przepraszam, że wprowadziłam Państwa w błąd. Nie zrobiłam tego celowo" – pisze w mediach społecznościowych red. Wioleta Wramba, prezenterka TVP, o której było dziś głośno w związku z manipulacją dot. Karola Nawrockiego.

Broszury edukacyjne na wypadek wojny. Kosiniak-Kamysz: My to też zrobimy polityka
Broszury edukacyjne na wypadek wojny. Kosiniak-Kamysz: My to też zrobimy

W środę podczas I Ogólnopolskiego Kongresu "System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele" w Krakowie minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wygłosił przemówienie na temat armii, sojuszów i obywateli. 

Nie żyje policjant. Tak funkcjonariusze oddadzą hołd koledze Wiadomości
Nie żyje policjant. Tak funkcjonariusze oddadzą hołd koledze

W najbliższy piątek 29 listopada o godzinie 12:00 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej odbędzie się pogrzeb zmarłego policjanta Mateusza Biernackiego. Policja poinformowała, że w tym dniu na terenie całego kraju wybrzmią syreny policyjne.

Kosiniak-Kamysz: Podjąłem decyzję o utworzeniu wojsk dronowych pilne
Kosiniak-Kamysz: Podjąłem decyzję o utworzeniu wojsk dronowych

Szef MON, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w czwartek w Gdyni, że podjął decyzję o utworzeniu wojsk dronowych na początku 2025 r.

Nieoficjalnie: Niemcy wyślą do Polski system Patriot z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Niemcy wyślą do Polski system Patriot

Niemcy po raz kolejny przygotowują tymczasowe rozmieszczenie systemów obrony przeciwlotniczej Patriot w Polsce - dowiedziała się w czwartek agencja dpa. Plan obejmuje stacjonowanie żołnierzy Bundeswehry i baterii Patriot od stycznia 2025 r. w okolicach Rzeszowa.

REKLAMA

Sprzeciw Rady Krajowej Sekcji NSZZ "Solidarność" PARiS do zapisów w ustawie Tarcza II

Stanowisko nr 1/04/2020 Prezydium Rady Krajowej Sekcji NSZZ "Solidarność" Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej z dnia 10 kwietnia 2020r. w sprawie ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2
Nasz zdecydowany sprzeciw budzi zawarta w przepisach art. 15zzzzzo-15zzzzzw tej ustawy możliwość przeprowadzenia znaczącego zmniejszenia zatrudnienia wśród dużej części pracowników administracji rządowej. Szczególnie bulwersujące jest całkowite wyłączenie art. 38 nakazującego pracodawcy zawiadomienie organizacji zakładowej i podania uzasadnienia zwolnienia, częściowe wyłączenie art. 41 Kodeksu pracy w zakresie ochrony przed wypowiedzeniem czy pominięcie roli związków zawodowych przy opracowywaniu kryteriów wyboru pracowników, którzy mają zostać objęci zmniejszeniem zatrudnienia w ramach realizacji obowiązku zmniejszenia zatrudnienia w administracji publicznej. 



Całość stanowiska przedstawiamy poniżej 


 
Kraków, 10 kwietnia 2020r.

STANOWISKO nr 1/04/2020
PREZYDIUM RADY
KRAJOWEJ SEKCJI NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"
PRACOWNIKÓW ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ I SAMORZĄDOWEJ
z dnia 10 kwietnia 2020r.

 
Krajowa Sekcja NSZZ „Solidarność” Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej ze zdumieniem i niedowierzaniem zapoznała się z przepisami ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Zawarta w przepisach art. 15zzzzzo-15zzzzzw tej ustawy możliwość przeprowadzenia znaczącego zmniejszenia zatrudnienia wśród dużej części pracowników administracji rządowej stoi w wyraźnej sprzeczności z podejmowanymi jednocześnie przez Rząd działaniami mającymi na celu ochronę jak największej ilości miejsc pracy osób zatrudnionych w sektorze prywatnym, a więc nie tylko wśród pracowników, których wynagrodzenie jest w pełni oskładkowane.

Szczególnie bulwersujące w tym projekcie jest całkowite wyłączenie art. 38 nakazującego pracodawcy zawiadomienie organizacji zakładowej i podania uzasadnienia zwolnienia, częściowe wyłączenie art. 41 Kodeksu pracy w zakresie ochrony przed wypowiedzeniem czy pominięcie roli związków zawodowych przy opracowywaniu kryteriów wyboru pracowników, którzy mają zostać objęci zmniejszeniem zatrudnienia w ramach realizacji obowiązku zmniejszenia zatrudnienia w administracji publicznej. Ograniczeń jest wiele, w tym radykalne zmniejszenie odpraw pieniężnych w związku z rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem - wszystkie sprowadzają się do wniosku, że mamy tutaj do czynienia z ewidentną dyskryminacją pracowników sfery budżetowej i ograniczeniem uprawnień związków zawodowych w grupie zawodowej, która nie może wyjść na ulice by zaprotestować, a jednocześnie w grupie która wdraża przepisy tarczy.

Jeszcze niedawno Pan Premier RP, jak i jego pracownicy, zdawali sobie sprawę z dużej fluktualizacji  kadry urzędniczej w Polsce i doceniali ich trud w codziennej pracy przy rosnącej każdego dnia biurokracji. Zwalnianie doświadczonych pracowników sfery budżetowej, którzy nie uciekli do sektora prywatnego nie należy do rozsądnych posunięć w okresie kryzysu pandemii jak i po wyjściu z niej. Ktoś tę pracę przecież będzie musiał wykonywać.

Jak ważna jest praca urzędników administracji rządowej pokazał właśnie kryzys wywołany epidemią. Pracownicy wykonali i wykonują tytaniczną pracę by przeciwdziałać skutkom COVID-19, wymagana jest od nich nadzwyczajna mobilizacja, wysiłek, gotowość, dyspozycyjność oraz efektywność pracy, a nie jesteśmy postrzegani jako pierwszy front walki z epidemią. Pracownicy administracji publicznej w różnych strukturach i inspekcjach dbają by wspomóc i dopomóc rodakom objętym kwarantanną i przedsiębiorcom tracącym płynność finansową.

Dodatkowe obciążenia finansowe powinny być ponoszone solidarnie przez wszystkie grupy społeczne z zachowaniem solidarności społecznej, która w żaden sposób nie wyłącza zasad dyskusji społecznej, szczególnie w zakresie zmiany treści stosunku pracy, w tym warunków pracy pracowników administracji rządowej z tak wielkim pracodawcą jakim jest Państwo. Zasada dyskusji społecznej powinna być dokonana z zachowaniem i poszanowaniem ustawowego prawa pracowników do reprezentowania ich interesów przez związki zawodowe.

Należy przypomnieć, że w odróżnieniu od pracowników m.in. oświaty, wojska, policji - pracownicy administracji rządowej nie otrzymali dotychczas żadnych znaczących podwyżek systemowych, a tak samo mają zobowiązania finansowe i rodziny. Pracownicy administracji rządowej to grupa zawodowa, która jest podmiotem poważnych zaniedbań płacowych i znacznych oszczędności budżetowych na przestrzeni ostatnich ponad 10 lat. Jest to grupa zawodowa jako jedyna będąca przez cały ten czas pozbawiona systemowego wzrostu płac.

Oczekujemy od Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” podjęcia zdecydowanych działań mających na celu niedopuszczenie do faktycznego wykorzystania tych dyskryminujących przepisów. Pracownicy sfery budżetowej i związki zawodowe tam działające mają takie same prawa jak pracownicy i związki zawodowe u innych pracodawców.


Podpisali:

Pleciński Wojciech
Członek Prezydium Rady Krajowej Sekcji NSZZ "Solidarność" PARiS

Elżbieta Zaniewicz
Sekretarz Rady Krajowej Sekcji NSZZ "Solidarność" PARiS



Otrzymuje:
- Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”
- Szef Służby Cywilnej


 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe