[TYLKO U NAS] Piotr Duda: W czasie kryzysu dobrze widać, dlaczego warto należeć do związku zawodowego
– Czy przynależność do związku jest dobrym zabezpieczeniem nie tylko na czas pandemii, ale także później, kiedy gospodarka zwolni i na rynku pracy może nastąpić kryzys?
– Ciągle to powtarzam i powtórzę jeszcze raz. Tam, gdzie są związki zawodowe, a na pewno tam, gdzie jest NSZZ Solidarność, pracuje się lepiej, lepiej zarabia, a skala łamania prawa jest dużo, dużo mniejsza. Bo tak naprawdę prawo mamy nie najgorsze. Gorzej jest z jego egzekucją. Dlatego główną rolą związku zawodowego jest stanie na straży przestrzegania prawa.
Podam przykład, który pasuje na ten kryzysowy czas. Pracownik zgodnie z Kodeksem pracy może odmówić świadczenia pracy, gdy ta zagraża jego życiu i zdrowiu. Ale pracownicy boją się postawić pracodawcy i często ryzykują. Jednak gdy jest związek zawodowy, który najczęściej powołuje w firmie społecznego inspektora pracy, ten krótką interwencją egzekwuje to prawo.
Nie wiem, jak inni, ale Solidarność to dobre narzędzie, aby prawo pracy w firmie było przestrzegane. I to jest niezależne od kryzysu, choć obecna sytuacja doskonale pokazuje różnice. Jak jest dobrze, to jest dobrze. Wielu ludzi nie widzi wtedy potrzeby organizowania się w związek zawodowy. Gdy zaczynają się problemy, ludzie nagle zaczynają szukać pomocy. Niestety, wtedy najczęściej jest już za późno.
– Słowem Solidarność na kryzys...
– Przynależność do związku zawodowego jest dobrowolna. Nikt nikogo do niczego nie może zmusić. Ale w kryzysie dobrze widać, dlaczego warto. Jeszcze raz apeluję do wszystkich pracowników. Bierzcie przykład z Solidarności. Organizujcie się, bo zorganizowani mają lepiej.
To jest tylko część wywiadu, który ukazał się w Tygodniku Solidarność nr 14/2020. Resztę możecie przeczytać pobierając ZA DARMO cyfrową wersję "TS" w naszej aplikacji mobilnej.
<KLIKNIJ BY PRZEJŚĆ DO APLIKACJI>
Po pobraniu aplikacji otrzymuje się dostęp do WSZYSTKICH wydań TS w wersji cyfrowej.