[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Rok 2020 musi być przełomem dla Inicjatywy Trójmorza

Rok 2020 będzie na pewno rokiem, który zmieni oblicze świata zarówno w świecie polityki, jak i ekonomii. Po Super Wtorku w Stanach Zjednoczonych do gry w partii demokratycznej wrócił Joe Biden, który mimo wielu problemów wizerunkowych (układów męsko-damskich, spraw korupcyjnych członków rodziny) ciągle jest reprezentantem środka partii demokratycznej.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Rok 2020 musi być przełomem dla Inicjatywy Trójmorza
/ Wikipedia CC BY SA 4,0 JayCoop
Z prawyborów wycofało się kilku ważnych kandydatów, a ostatecznego wyboru dokonają demokraci na konwencji w mieście, w którym mieszkam, Milwaukee. Narodowa Konwencja Demokratów odbędzie się w Fiserv Forum od 13 do 16 lipca 2020. Na pewno na obecną sytuację polityczną i ekonomiczną ma wpływ globalna epidemia COVID-19, znana wszystkim pod pojęciem koronawirusa, która po czarnym poniedziałku na prawie wszystkich giełdach doprowadza do drastycznego spadku wartości spółek. Sytuacja globalnej epidemii ujawniła także sytuację braku dywersyfikacji dostawców dla amerykańskiego konsumenta. Półki powoli zaczynają świecić pustkami, a duże firmy handlowe agresywnie rozglądają się za nowymi dostawcami. Czołowi eksperci od globalnego rynku dostaw, tacy jak np. Dr. Nada Sanders, przewidują globalną recesję w 2020. Inni zalecają spokój i przeciwdziałanie panice. Ekologiczna żywność, której Amerykanie domagają się coraz częściej, towary, które charakteryzuje większa jakość od tych z Dalekiego Wschodu, powodują, że amerykańscy dostawcy już wskazują na rynki południowo-amerykańskie jak Brazylia, Argentyna czy bliżej – Meksyk. Czy takimi krajami dostawczymi mogłyby być kraje Trójmorza? Zdecydowanie tak. Tym bardziej, że Mike Pompeo swoimi deklaracjami i decyzją zainwestowania w projekt Trójmorza jasno wskazał również ten kierunek amerykańskiemu biznesowi. W tym momencie chodzi o to, aby umieć wykorzystać sytuację. W Polsce i innych krajach Trójmorza musi powstać infrastruktura twarda, czyli cały system wymiany towarów na linii północ-południe, huby transportowe, gazowe, paliwowe i inne. Musi oprócz niej istnieć infrastruktura miękka, czyli systemy komunikacyjne (wraz z anglojęzyczną telewizją Trójmorza), instytucjami bankowymi, finansowymi, kancelariami prawnymi i wieloma innymi, pomagającymi rozwojowi tego projektu. Tutaj, w Ameryce, warto zainwestować w budowanie propolskiego i „protrójmorskiego” lobbingu, które zajęłyby się promowaniem tego projektu w konkretnych środowiskach biznesowych i politycznych. Jednak większość miękkich działań należy do strony polskiej. 6 grudnia 201 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się konferencja pt. „Perspektywy współpracy gospodarczej regionów Trójmorza”. Wydarzenie stanowiło zapowiedź międzynarodowego Kongresu Gospodarczego Regionów Trójmorza im. Unii Lubelskiej, który odbędzie się 2-3 kwietnia 2020 roku w Lublinie. Takie wydarzenia jednak muszą być spopularyzowanie nie tylko w Polsce i krajach Trójmorza; muszą być też spopularyzowane w USA. Amerykańska opinia publiczna nie rozumie, że Stany Zjednoczone są sukcesywnie wypychane z Europy Zachodniej. W polityce zagranicznej oraz w działaniach NATO najlepszymi partnerami jest Polska i kraje Inicjatywy Trójmorza. Jest to narracja, której nie można zaniedbać w kampanii prezydenckiej. To nie tylko sprawa polskiego bezpieczeństwa, ale polskiej racji stanu.
 

 

POLECANE
Kompromitacja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej podczas obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego Wiadomości
Kompromitacja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej podczas obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego

- Chcę przypomnieć dzisiaj matkę króla Mieszka I, Emnildę - powiedziała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska podczas uroczystego zgromadzenia parlamentu w Gnieźnie. W sieci pojawiło się wiele komentarzy, zwracających m.in. uwagę na to, że Mieszko I nie był królem, lecz pierwszym władcą Polski. Z kolei pierwszym królem był Bolesław Chrobry.

Poseł PiS Dariusz Matecki opuścił areszt z ostatniej chwili
Poseł PiS Dariusz Matecki opuścił areszt

Poseł PiS Dariusz Matecki opuścił areszt w Radomiu po wpłaceniu 500 tys. złotych poręczenia majątkowego. Polityk przebywał w nim od 7 marca.

Niemcy coraz częściej wybierają Polskę. Oto powody z ostatniej chwili
Niemcy coraz częściej wybierają Polskę. Oto powody

Coraz więcej Niemców przeprowadza się do Polski. Przyciągają ich niższe koszty życia i dynamiczna gospodarka – informuje serwis klamm.de.

Turyści kochają tę grecką wyspę. Naukowcy ostrzegają: jej katastrofa to kwestia czasu  Wiadomości
Turyści kochają tę grecką wyspę. Naukowcy ostrzegają: jej katastrofa to kwestia czasu 

Santorini to grecka wyspa przez którą przewalają się tłumy turystów. Ostatnio jest ich nawet więcej niż chcieliby tego mieszkańcy. Wkrótce może się to jednak zmienić. Od stycznia na wyspie drży ziemia. Część mieszkańców postanowiła nawet znaleźć sobie inne miejsce do życia. Bo lepiej nie będzie. Naukowcy, badający właśnie morskie dno w tym rejonie przyznają, że prędzej czy później musi dojść do katastrofy. Powodem jest podwodny wulkan.  

Beata Szydło uderza w Tuska: Ciągle umyka mu ten szczegół Wiadomości
Beata Szydło uderza w Tuska: "Ciągle umyka mu ten szczegół"

''Premier Tusk powinien pamiętać, że Bolesław Chrobry koronował się wbrew Cesarstwu, które dążyło do zniszczenia Polski. Z jakiegoś powodu Tuskowi ciągle ten szczegół umyka'' – napisała europoseł Beata Szydło, komentując wydarzenia związane z uroczystym zgromadzeniem parlamentu w Gnieźnie z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego.

Karol Nawrocki: Rafał Trzaskowski to wytwór laboratorium politycznego z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Rafał Trzaskowski to wytwór laboratorium politycznego

– Trzaskowski to wytwór laboratorium politycznego (...) Mamy do czynienia z politykiem oderwanym od społecznej rzeczywistości – mówi kandydat na prezydenta Karol Nawrocki. W rozmowie z Tygodnikiem Solidarność oraz Telewizją Republika odniósł się się także do tematu obniżki składki zdrowotnej czy referendum ws. Zielonego Ładu.

Komunikat dla mieszkańców Poznania Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Poznania

W Poznaniu trwają prace związane z bezkolizyjnym przejazdem ulicami Golęcińską i Lutycką nad linią kolejową. Budowa wiaduktu ma według przyjętego harmonogramu zakończyć się w IV kwartale 2025 r.

Kolejna napaść na IPN. To nie przypadek, to działanie systemowe tylko u nas
Kolejna napaść na IPN. "To nie przypadek, to działanie systemowe"

Agresywny mężczyzna wtargnął na teren obiektu IPN w Warszawie. Rzucał butelkami i wykrzykiwał hasła przeciw instytutowi. – Nie traktuję już tego jako zwykły incydent, ale już jako działanie systemowe. To już czwarty taki przypadek w ciągu ostatnich kilku tygodni. Wcześniej nigdy czegoś podobnego nie było – powiedział w rozmowie z tysol.pl dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy IPN.  

Obława na przestępcę w Mazowieckiem. Dwóch policjantów rannych z ostatniej chwili
Obława na przestępcę w Mazowieckiem. Dwóch policjantów rannych

Dwóch policjantów z Radomia zostało poszkodowanych w piątek rano podczas próby zatrzymania w pow. przysuskim (Mazowieckie) mężczyzny poszukiwanego listem gończym. Trwa obława na przestępcę – poinformowała mazowiecka policja.

Donald Trump zapowiada umowę handlową z Chinami. Podał datę Wiadomości
Donald Trump zapowiada umowę handlową z Chinami. Podał datę

W wywiadzie dla tygodnika "Time" prezydent USA Donald Trump stwierdził, że umowy handlowe Chin negocjowane ze Stanami Zjednoczonymi powinny się ukształtować za trzy do czterech tygodni.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Rok 2020 musi być przełomem dla Inicjatywy Trójmorza

Rok 2020 będzie na pewno rokiem, który zmieni oblicze świata zarówno w świecie polityki, jak i ekonomii. Po Super Wtorku w Stanach Zjednoczonych do gry w partii demokratycznej wrócił Joe Biden, który mimo wielu problemów wizerunkowych (układów męsko-damskich, spraw korupcyjnych członków rodziny) ciągle jest reprezentantem środka partii demokratycznej.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Rok 2020 musi być przełomem dla Inicjatywy Trójmorza
/ Wikipedia CC BY SA 4,0 JayCoop
Z prawyborów wycofało się kilku ważnych kandydatów, a ostatecznego wyboru dokonają demokraci na konwencji w mieście, w którym mieszkam, Milwaukee. Narodowa Konwencja Demokratów odbędzie się w Fiserv Forum od 13 do 16 lipca 2020. Na pewno na obecną sytuację polityczną i ekonomiczną ma wpływ globalna epidemia COVID-19, znana wszystkim pod pojęciem koronawirusa, która po czarnym poniedziałku na prawie wszystkich giełdach doprowadza do drastycznego spadku wartości spółek. Sytuacja globalnej epidemii ujawniła także sytuację braku dywersyfikacji dostawców dla amerykańskiego konsumenta. Półki powoli zaczynają świecić pustkami, a duże firmy handlowe agresywnie rozglądają się za nowymi dostawcami. Czołowi eksperci od globalnego rynku dostaw, tacy jak np. Dr. Nada Sanders, przewidują globalną recesję w 2020. Inni zalecają spokój i przeciwdziałanie panice. Ekologiczna żywność, której Amerykanie domagają się coraz częściej, towary, które charakteryzuje większa jakość od tych z Dalekiego Wschodu, powodują, że amerykańscy dostawcy już wskazują na rynki południowo-amerykańskie jak Brazylia, Argentyna czy bliżej – Meksyk. Czy takimi krajami dostawczymi mogłyby być kraje Trójmorza? Zdecydowanie tak. Tym bardziej, że Mike Pompeo swoimi deklaracjami i decyzją zainwestowania w projekt Trójmorza jasno wskazał również ten kierunek amerykańskiemu biznesowi. W tym momencie chodzi o to, aby umieć wykorzystać sytuację. W Polsce i innych krajach Trójmorza musi powstać infrastruktura twarda, czyli cały system wymiany towarów na linii północ-południe, huby transportowe, gazowe, paliwowe i inne. Musi oprócz niej istnieć infrastruktura miękka, czyli systemy komunikacyjne (wraz z anglojęzyczną telewizją Trójmorza), instytucjami bankowymi, finansowymi, kancelariami prawnymi i wieloma innymi, pomagającymi rozwojowi tego projektu. Tutaj, w Ameryce, warto zainwestować w budowanie propolskiego i „protrójmorskiego” lobbingu, które zajęłyby się promowaniem tego projektu w konkretnych środowiskach biznesowych i politycznych. Jednak większość miękkich działań należy do strony polskiej. 6 grudnia 201 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się konferencja pt. „Perspektywy współpracy gospodarczej regionów Trójmorza”. Wydarzenie stanowiło zapowiedź międzynarodowego Kongresu Gospodarczego Regionów Trójmorza im. Unii Lubelskiej, który odbędzie się 2-3 kwietnia 2020 roku w Lublinie. Takie wydarzenia jednak muszą być spopularyzowanie nie tylko w Polsce i krajach Trójmorza; muszą być też spopularyzowane w USA. Amerykańska opinia publiczna nie rozumie, że Stany Zjednoczone są sukcesywnie wypychane z Europy Zachodniej. W polityce zagranicznej oraz w działaniach NATO najlepszymi partnerami jest Polska i kraje Inicjatywy Trójmorza. Jest to narracja, której nie można zaniedbać w kampanii prezydenckiej. To nie tylko sprawa polskiego bezpieczeństwa, ale polskiej racji stanu.
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe