Józef Mozolewski: Uczestnicy seminarium są wdzięczni Solidarności, że podjęła temat związany ze zdrowiem
– Struktura, która jest współorganizatorem tego wydarzenia, czyli EZA, realizuje w ciągu roku około 60 różnych projektów związanych z dialogiem społecznym. Jednym z najważniejszych elementów dla ludzi pracy jest bezpieczeństwo pracy. Dlatego też my, jako Solidarność, która wnioskuje co roku o takie seminarium, w tym roku postanowiliśmy, że złożymy wniosek dotyczący zdrowia. Cieszę się, że ten projekt otrzymał pozytywną reakcję ze strony kierownictwa EZA i uzyskał zainteresowanie uczestników tego seminarium, w którym uczestniczą przecież osoby z wielu krajów: Litwy, Łotwy, Hiszpanii, Portugalii, Włoch. Informacje składane z poszczególnych państw dowodzą, jakim istotnym problemem jest bezpieczeństwo pracy na terenie zakładów pracy w globalnej Europie.
– Jak goście z zagranicy ocenili to seminarium?
– Są wdzięczni Solidarności, że podjęła temat związany ze zdrowiem i bezpieczeństwem pracy. W naszym przekonaniu i w przekonaniu uczestników seminarium, zdrowie i bezpieczeństwo pracy jest najważniejsze. Bo każdy z nas, bez względu na narodowość, wyznanie, czy kolor skóry, rano udaje się do pracy i chce wrócić z tej pracy zdrowy i żywy. Cieszę się bardzo, że to seminarium otrzymało taką pozytywną rekomendację ze strony uczestników.
– A czy w czasie trwania seminarium udało się wypracować jakieś konkretne rozwiązania?
– To wszystko zostanie zawarte w raporcie, który zostanie opracowany przez Biuro Komisji Krajowej „S” ds. Projektów, które jest ramieniem KK. Sugestie zawarte w raporcie zostaną przekazane do biura EZA, a ta przekaże je do Komisji Europejskiej. To seminarium, jak i inne jemu podobne, są finansowane przez Komisję Europejską, której, pomimo wielu krytyk z naszej strony, zależy na szeroko rozumianym dialogu społecznym i bezpieczeństwie pracowników.