[Fotorelacja] EZA: Polityka zdrowotna na rzecz stabilnego rynku pracy
W otwarciu seminarium uczestniczyli Jerzy Jaworski, Zastępca Przewodniczącego – Skarbnik Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Józef Mozolewski, Zastępca Przewodniczącego EZA, Przewodniczący Regiony Podlaskiego NSZZ Solidarność i Maria Ochman – Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność.
Do tej pory uczestnicy seminarium mieli możliwość wzięcia udział w prezentacjach – „Polityka zdrowotna Unii Europejskiej: rola KE i priorytety na lata 2016-2020. Zalecenia KE w sprawie opieki zdrowotnej” wygłoszonej przez Bolesława Piecha, byłego europarlamentarzysty, członka Komisji Zdrowia. Na uczestników dziś czekają jeszcze dwie prezentacje – „Inicjowanie działań wdrażających autonomiczne porozumienie ramowe europejskich partnerów społecznych dotyczące aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego” wygłoszone przez koordynator projektu Marię Żytko oraz przedstawienie Raportu Instytutu Ochrony Zdrowia „Zdrowie Priorytetem publicznym państwa – analiza i rekomendacje” dr hab. md. Mariusza Gujskiego.
----------------------
EZA - Europejskie Centrum ds. Pracowniczych jest organizacją, podkreślającą znaczenie wartości chrześcijańskich, którą tworzy ponad 60 organizacji pracowniczych z 20 różnych krajów. Członkami EZA są centra szkoleniowe związków zawodowych, społeczno-politycznych i społeczno-kulturalnych organizacji pracowników a także ośrodki badawcze, zajmujące się problemami pracowniczymi.
EZA ma ponadto partnerów w całej Europie i utrzymuje relacje z organizacjami pracowniczymi z Ameryki Centralnej i Południowej oraz z Afryki.
Dwa główne cele EZA to:
Promocja dialogu społecznego i dyskusja na poziomie europejskim na temat wyzwań społecznych
Promocja rozwoju socjalnego, gospodarczego i kulturowego społeczeństwa
W kontekście swoich celów EZA czuje się zobowiązana do uczestniczenia w rozwiązywaniu problemów społecznych i dotyczących pracowników.
Ponadto w Europie gdzie postępuje rozwarstwienie społeczne, EZA jest zobowiązana pomagać osobom w gorszej sytuacji socjalnej. EZA uważa, iż edukacja może prowadzić do poprawy integracji społecznej. Działalność EZA jest wspierana przez Komisję Europejską.