Biegli pod sztandarem Solidarności
Choć wyróżnione były najlepsze osoby, to każdy otrzymał wyjątkowy, niepowtarzalny medal i nie było przegranych. Dużo emocji dostarczyło losowanie nagród podczas ceremonii zwycięzców.
W Dniu Dziecka miały również miejsce Biegi Dziecięce na terenie Targów Lublin S.A. Najmłodsi, w dniu swojego święta pobiegli w różnych grupach wiekowych na dystansach 150–300 m. Uśmiech dzieci i widok stojących na podium najmłodszych zawodników dostarczyły z pewnością wielu wrażeń dorosłym. Całość zakończyła się sztafetą rodzinną z bocianem na dystansie 350 m. Najlepsi zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe. Dzień Dziecka na sportowo, to był idealny pomysł i prezent dla rodzin, które mogły wspólnie spędzić wolny czas.
Celem imprezy sportowej było upamiętnienie wydarzeń z lipca 1980 r. To wtedy na Lubelszczyźnie pojawiła się iskra, która roznieciła płomień wolności na cały kraj. Strajki rozpoczęte przez robotników WSK PZL-Świdnik, doprowadziły do pokonania bariery strachu i masowych wystąpień w innych miastach Polski, w tym na Wybrzeżu. Wydarzenia Lubelskiego Lipca 1980, w konsekwencji doprowadziły do podpisania porozumień sierpniowych i „karnawału Solidarności”. W kolejnych latach nastąpił demontaż systemu komunistycznego i pierwsze częściowo wolne wybory w czerwcu 1989 r.
27. Bieg Solidarności to była również promocja NSZZ „Solidarność”, Lublina i Lubelszczyzny. Podkreśliliśmy również wagę prozdrowotnego i aktywnego stylu życia.
Dziękujemy wszystkim sponsorom oraz wolontariuszom za wkład i zaangażowanie, bez których całe wydarzenie by się nie odbyło.
Tego samego dnia miał miejsce 7. PKO Półmaraton Solidarności ze Świdnika do Lublina, w którym uczestniczyło blisko 800 zawodników. Biegi zostały zorganizowane przez Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” i Fundację „Ruchu Solidarności Rodzin”, przy współpracy Wojewody Lubelskiego i Lubelskiego Kuratora Oświaty.
Tomasz Kupczyk
raw
#REKLAMA_POZIOMA#