Więźniarka Auschwitz: Po doświadczeniach z Bloku 11 więźniowie chcą pilnować projektu wystawy w Bloku 15

- Taka ciekawa sprawa. Z tego co wiem, chyba z końcem zeszłego roku, może na początku tego roku, oddział IPN w Katowicach, zrobił taką inspekcję tego co się dzieje na tym Bloku 11. I z tej inspekcji powstał raport, który był przesłany do IPN do Warszawy i kopia ministrowi Glińskiemu. Ponieważ to raport wewnętrzny, ciężko go wydostać (…) Może by to upublicznić? Nie ma powodu żeby to było jakąś tajemnicą państwową. A z tego co się orientuję, bo rozmawiałam z osobą, która napisała ten raport, to tam jest bardzo dużo zaleceń, bardzo ciekawych i tego co powinno być (…) Byli więźniowie, którzy jeszcze byli w tym pierwszym transporcie, bardzo protestowali. Nie podobały im się zmiany przeprowadzone bez ich wiedzy. Opinia publiczna powinna się domagać żeby raport katowickiego IPN został opublikowany - mówiła Barbara Wojnarowska, była więźniarka Auschwitz w tv wRealu24.pl
 Więźniarka Auschwitz: Po doświadczeniach z Bloku 11 więźniowie chcą pilnować projektu wystawy w Bloku 15
/ screen YouTube

- Dlaczego 14 czerwca trzeba być pod Ścianą Śmierci? KL Auschwitz-Birkenau? (…) 14 czerwca 1940 roku niemieccy okupanci przywieźli z wiezienia w Tarnowie do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz grupę 728 Polaków. Głównie ludzi młodych, harcerzy, studentów, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 roku. Data ta przez historyków uważana jest za datę początku funkcjonowania obozu koncentracyjngo KL Auschwitz I. Pierwszymi więźniami byli właśnie ci Polacy.

(...)

Jest to data bardzo ważna dla Polaków, ponieważ ona jest datą udowadniającą światu, że ten obóz był stworzony na początku dla Polaków (…) W tym obozie, największym obozie zagłady, osadzono ponad 150 tysięcy Polaków (...) Z tej liczby udowodniono, że 75 tysięcy zginęło. Wielu z nich umierało z okrzykiem na ustach „niech żyje Polska!” i nigdy nie powinniśmy o tym zapomnieć. Umierali pod Ścianą Śmierci idąc na rozstrzałkę z okrzykiem „Polska!” na ustach, z polskim hymnem i Bogurodzicą (…) Ten dzień obchodzimy jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

(…)

W zeszłym roku te obchody odbywały się w sposób dziwny (wcześniej obchody organizowało Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich, aż organizację przejęła dyrekcja Muzeum Auschwitz – przyp. red.), bo... nie było więźniów (…) W ostatniej chwili zdołano ściągnąć samochodem z pobliskich miejscowości do Oświęcimia, dwóch więźniów. To było wszystko. W tym roku osobiście zapytała przez maila organizatorów, w jaki sposób zorganizują to, żeby więźniowie byli obecni. Odpowiedź była bardzo mnie osobiście szokująca, że jest to uroczystość otwarta i jeżeli więźniowie przyjadą , to są mile widziani i organizatorzy, czyli dziś Muzeum, odbierze ich z dworca PKS (…) Pytałam czy będą zaproszenia – nie, nie, otwarta organizacja. W latach poprzednich, trzy lata temu, te obchody były organizowane przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich i były bardzo dobrze robione, były zaproszenia, był piękny program, to było wysyłane na dwa miesiące przed uroczystością. Teraz nie ma nic (…) Poprzedni organizator został bardzo ładnie wypacyfikowany z całej sprawy, nawet o tego stopnia, że nie jest zapraszany.

(…)

W zeszłym roku te uroczystości się odbyły w sposób właśnie taki, ze ściągnięto dwóch więźniów, kiedy obecni Polacy chcieli śpiewać polski hymn, już był jakiś inny program. Tutaj muszę przyznać, że dzięki pani wicepremier Beacie Szydło, która zatrzymała cały dalszy ciąg tych obchodów i odśpiewano polski hymn a capella z muzyką z głośników. Karygodne. To jest nasza polska rocznica. To jest pokazanie światu, że myśmy tam byli.

Minister Piotr Gliński ogłosił, że daje fundusze, że będzie zrobiona ta wystawa w Bloku 15, będzie to wystawa polska, włączony będzie polski ruch oporu, polska martyrologia itd. No i ona ma być otwarta w roku 2029. To będzie rok, w którym nie będzie już żadnego żyjącego więźnia (…) w tym samym czasie pan dyrektor dr Piotr Cywiński również ogłosił tę wystawę podając kwieciście szczegóły, ale w tych szczegółach nie ma nazwiska projektanta, autora itd. To wszystko jest otoczone tajemnicą.

Dobrze, że ten projekt jest, ale nie powinien się zacząć być realizowany, zanim nie zobaczą go byli więźniowie, którzy jeszcze żyją, stowarzyszenia, które otaczają opieką Oświęcim od lat i stowarzyszenia rodzin byłych więźniów, dlatego, że wiele się stało rzeczy niesympatycznych na Bloku 11 (…) więc jest duża obawa, że w tej wspaniałej wystawie, na którą będą dane ogromne fundusze, ta polskość nam zniknie (…) Chcielibyśmy żeby ten projekt był pilnowany przez byłych więźniów

(…)

Taka ciekawa sprawa. Z tego co wiem, chyba z końcem zeszłego roku, może na początku tego roku, oddział IPN w Katowicach, zrobił taką inspekcję tego co się dzieje na tym Bloku 11. I z tej inspekcji powstał raport, który był przesłany do IPN do Warszawy i kopia ministrowi Glińskiemu. Ponieważ to raport wewnętrzny, ciężko go wydostać (…) Może by to upublicznić? Nie ma powodu żeby to było jakąś tajemnicą państwową. A z tego co się orientuję, bo rozmawiałam z osobą, która napisała ten raport, to tam jest bardzo dużo zaleceń, bardzo ciekawych i tego co powinno być (…) Byli więźniowie, którzy jeszcze byli w tym pierwszym transporcie, bardzo protestowali. Nie podobały im się zmiany przeprowadzone bez ich wiedzy. Opinia publiczna powinna się domagać żeby raport katowickiego IPN został opublikowany.

(...)


- mówiła Barbara Wojnarowska


 

POLECANE
Samuel Pereira: Donald Tusk na powitanie skapitulował przed Friedrichem Merzem tylko u nas
Samuel Pereira: Donald Tusk na powitanie skapitulował przed Friedrichem Merzem

Wizyta kanclerza Niemiec w Polsce, pierwsza od objęcia przez niego urzędu, miała być szansą na odświeżenie relacji i symboliczne domknięcie starych spraw. Zamiast tego przyniosła jednoznaczne potwierdzenie – zarówno ze strony Berlina, jak i Warszawy – że temat reparacji wojennych dla Polski został definitywnie zamknięty.

Pakistan: Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych po ataku ze strony Indii Wiadomości
Pakistan: Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych po ataku ze strony Indii

Jak przekazało pakistańskie wojsko liczba ofiar śmiertelnych po ataku ze strony Indii wzrosła do 31 osób. Wzrosła także liczba rannych - z 46 do 57 osób.

Jest list pracowników Wojskowego Biura Historycznego w obronie prof. Sławomira Cenckiewicza z ostatniej chwili
Jest list pracowników Wojskowego Biura Historycznego w obronie prof. Sławomira Cenckiewicza

Profesor Sławomir Cenckiewicz ma usłyszeć zarzuty w związku z przedstawieniem opinii publicznej sprawy tzw. "Linii Tuska" czyli planów "obrony" RP na linii Wisły, co oznacza oddanie w przypadku rosyjskiej inwazji wschodnich terenów Polski. Dokumenty zostały wcześniej odtajnione przez MON Błaszczaka, a kierowane przez prof. Sławomira Cenckiewicza WBH pełniło jedynie funkcję wykonawczą wobec decyzji MON.

Atak siekierą na Uniwersytecie Warszawskim. Jest ofiara śmiertelna Wiadomości
Atak siekierą na Uniwersytecie Warszawskim. Jest ofiara śmiertelna

Na terenie kampusu Uniwersytetu Warszawskiego doszło do zabójstwa. Jak przekazał prokurator Piotr Skiba ofiarą jest portierka, która została zaatakowana siekierą. Policja zatrzymała podejrzanego.

Tłumy na spotkaniu z Karolem Nawrockim: Nie możemy mieć prezydenta, który jest zastępcą lokaja Wiadomości
Tłumy na spotkaniu z Karolem Nawrockim: Nie możemy mieć prezydenta, który jest zastępcą lokaja

Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki odwiedził w środę Płock. Podczas spotkania z wyborcami poruszył m.in. tematy bezpieczeństwa oraz nielegalnej imigracji.

W Holandii spadł deszcz szklanych cząstek z płonących paneli słonecznych. Będziemy zbierać tygodniami Wiadomości
W Holandii spadł "deszcz" szklanych cząstek z płonących paneli słonecznych. "Będziemy zbierać tygodniami"

W niedzielę w Dongen w Holandii wybuchł pożar, w wyniku którego stanęły w płomieniach tysiące paneli słonecznych. Odłamki szkła spadały na wioski i pola oddalone o wiele kilometrów.

Nie żyje znany muzyk DJ Hazel Wiadomości
Nie żyje znany muzyk DJ Hazel

Jak poinformował portal TVP3 Bydgoszcz, nie żyje DJ Hazel. Znany polski muzyk miał 44 lata. Policja znalazła jego ciało w samochodzie nad jeziorem w Skępem.

SDP protestuje przeciwko postawieniu szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu Wiadomości
SDP protestuje przeciwko postawieniu szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu

Przedstawiamy w całości stanowisko Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich ws. postawienia szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Śródtytuły i podkreślenia od redakcji.

Fragmenty sondy mogą spaść na na Polskę. Jest komunikat POLSA pilne
Fragmenty sondy mogą spaść na na Polskę. Jest komunikat POLSA

Fragmenty radzieckiej sondy COSMOS 482 spadną po 53 latach na ziemię. Niektóre z nich mogą spaść na Polskę. POLSA wydała komunikat w tej sprawie.

Vance: Rosja żąda zbyt wiele w sprawie zakończenia wojny z Ukrainą z ostatniej chwili
Vance: Rosja żąda zbyt wiele w sprawie zakończenia wojny z Ukrainą

Rosja żąda zbyt wiele, ale nie powiedziałbym, że nie jest zainteresowana zakończeniem wojny z Ukrainą - oświadczył w środę wiceprezydent USA J.D. Vance podczas spotkania Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w Waszyngtonie.

REKLAMA

Więźniarka Auschwitz: Po doświadczeniach z Bloku 11 więźniowie chcą pilnować projektu wystawy w Bloku 15

- Taka ciekawa sprawa. Z tego co wiem, chyba z końcem zeszłego roku, może na początku tego roku, oddział IPN w Katowicach, zrobił taką inspekcję tego co się dzieje na tym Bloku 11. I z tej inspekcji powstał raport, który był przesłany do IPN do Warszawy i kopia ministrowi Glińskiemu. Ponieważ to raport wewnętrzny, ciężko go wydostać (…) Może by to upublicznić? Nie ma powodu żeby to było jakąś tajemnicą państwową. A z tego co się orientuję, bo rozmawiałam z osobą, która napisała ten raport, to tam jest bardzo dużo zaleceń, bardzo ciekawych i tego co powinno być (…) Byli więźniowie, którzy jeszcze byli w tym pierwszym transporcie, bardzo protestowali. Nie podobały im się zmiany przeprowadzone bez ich wiedzy. Opinia publiczna powinna się domagać żeby raport katowickiego IPN został opublikowany - mówiła Barbara Wojnarowska, była więźniarka Auschwitz w tv wRealu24.pl
 Więźniarka Auschwitz: Po doświadczeniach z Bloku 11 więźniowie chcą pilnować projektu wystawy w Bloku 15
/ screen YouTube

- Dlaczego 14 czerwca trzeba być pod Ścianą Śmierci? KL Auschwitz-Birkenau? (…) 14 czerwca 1940 roku niemieccy okupanci przywieźli z wiezienia w Tarnowie do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz grupę 728 Polaków. Głównie ludzi młodych, harcerzy, studentów, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 roku. Data ta przez historyków uważana jest za datę początku funkcjonowania obozu koncentracyjngo KL Auschwitz I. Pierwszymi więźniami byli właśnie ci Polacy.

(...)

Jest to data bardzo ważna dla Polaków, ponieważ ona jest datą udowadniającą światu, że ten obóz był stworzony na początku dla Polaków (…) W tym obozie, największym obozie zagłady, osadzono ponad 150 tysięcy Polaków (...) Z tej liczby udowodniono, że 75 tysięcy zginęło. Wielu z nich umierało z okrzykiem na ustach „niech żyje Polska!” i nigdy nie powinniśmy o tym zapomnieć. Umierali pod Ścianą Śmierci idąc na rozstrzałkę z okrzykiem „Polska!” na ustach, z polskim hymnem i Bogurodzicą (…) Ten dzień obchodzimy jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

(…)

W zeszłym roku te obchody odbywały się w sposób dziwny (wcześniej obchody organizowało Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich, aż organizację przejęła dyrekcja Muzeum Auschwitz – przyp. red.), bo... nie było więźniów (…) W ostatniej chwili zdołano ściągnąć samochodem z pobliskich miejscowości do Oświęcimia, dwóch więźniów. To było wszystko. W tym roku osobiście zapytała przez maila organizatorów, w jaki sposób zorganizują to, żeby więźniowie byli obecni. Odpowiedź była bardzo mnie osobiście szokująca, że jest to uroczystość otwarta i jeżeli więźniowie przyjadą , to są mile widziani i organizatorzy, czyli dziś Muzeum, odbierze ich z dworca PKS (…) Pytałam czy będą zaproszenia – nie, nie, otwarta organizacja. W latach poprzednich, trzy lata temu, te obchody były organizowane przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich i były bardzo dobrze robione, były zaproszenia, był piękny program, to było wysyłane na dwa miesiące przed uroczystością. Teraz nie ma nic (…) Poprzedni organizator został bardzo ładnie wypacyfikowany z całej sprawy, nawet o tego stopnia, że nie jest zapraszany.

(…)

W zeszłym roku te uroczystości się odbyły w sposób właśnie taki, ze ściągnięto dwóch więźniów, kiedy obecni Polacy chcieli śpiewać polski hymn, już był jakiś inny program. Tutaj muszę przyznać, że dzięki pani wicepremier Beacie Szydło, która zatrzymała cały dalszy ciąg tych obchodów i odśpiewano polski hymn a capella z muzyką z głośników. Karygodne. To jest nasza polska rocznica. To jest pokazanie światu, że myśmy tam byli.

Minister Piotr Gliński ogłosił, że daje fundusze, że będzie zrobiona ta wystawa w Bloku 15, będzie to wystawa polska, włączony będzie polski ruch oporu, polska martyrologia itd. No i ona ma być otwarta w roku 2029. To będzie rok, w którym nie będzie już żadnego żyjącego więźnia (…) w tym samym czasie pan dyrektor dr Piotr Cywiński również ogłosił tę wystawę podając kwieciście szczegóły, ale w tych szczegółach nie ma nazwiska projektanta, autora itd. To wszystko jest otoczone tajemnicą.

Dobrze, że ten projekt jest, ale nie powinien się zacząć być realizowany, zanim nie zobaczą go byli więźniowie, którzy jeszcze żyją, stowarzyszenia, które otaczają opieką Oświęcim od lat i stowarzyszenia rodzin byłych więźniów, dlatego, że wiele się stało rzeczy niesympatycznych na Bloku 11 (…) więc jest duża obawa, że w tej wspaniałej wystawie, na którą będą dane ogromne fundusze, ta polskość nam zniknie (…) Chcielibyśmy żeby ten projekt był pilnowany przez byłych więźniów

(…)

Taka ciekawa sprawa. Z tego co wiem, chyba z końcem zeszłego roku, może na początku tego roku, oddział IPN w Katowicach, zrobił taką inspekcję tego co się dzieje na tym Bloku 11. I z tej inspekcji powstał raport, który był przesłany do IPN do Warszawy i kopia ministrowi Glińskiemu. Ponieważ to raport wewnętrzny, ciężko go wydostać (…) Może by to upublicznić? Nie ma powodu żeby to było jakąś tajemnicą państwową. A z tego co się orientuję, bo rozmawiałam z osobą, która napisała ten raport, to tam jest bardzo dużo zaleceń, bardzo ciekawych i tego co powinno być (…) Byli więźniowie, którzy jeszcze byli w tym pierwszym transporcie, bardzo protestowali. Nie podobały im się zmiany przeprowadzone bez ich wiedzy. Opinia publiczna powinna się domagać żeby raport katowickiego IPN został opublikowany.

(...)


- mówiła Barbara Wojnarowska



 

Polecane
Emerytury
Stażowe