Nowy TS: W czasie wojny nietaktem było życzyć komuś Wesołych Świąt, życzono: Spokojnych Świąt
Ponadto w numerze:
Jan Pietrzak: W 35. rocznicę stanu wojennego publikuje "zakazane piosenki pana Janka".
Mieczysław Gil wspomina wigilie Bożego Narodzenia. Piesze: "Pełna zadumy, smutku i niepewności, co przyniesie przyszłość, była wigilia 1981 r. W nocy z 15 na 16 grudnia spacyfikowany został strajk w Hucie im. Lenina. Podjęliśmy decyzję, że kierownictwo strajku ukryje się, a pracownicy pozostaną na swoich wydziałach. Zomowcy wpadający do hal produkcyjnych zastawali ich na kolanach, pogrążonych w głębokiej modlitwie. Nie przeszkadzało to, by w ruch poszły pałki... Po strajku ukrywałem się w hucie, bo bramy były pod szczególną obserwacją.
Gdy jedliśmy symboliczną kolację wigilijną, dostaliśmy wiadomość, że znów przeszukują wydziały. Przycupnąłem na dachu walcowni. Smutna to była noc, mimo że gwiazd miałem pod dostatkiem... Potem były dwie wigilie, najpierw w Strzelcach Opolskich, później w Kłodzku.
Gorzkie, bo bez rodziny, ale w doborowym towarzystwie kolegów z Solidarności."
Anna Grabowska: "Samorządy nie są przygotowane do nowych warunków zamówień publicznych, które będą obowiązywać od 2017 r. Chodzi o umowy o pracę oraz stawkę 13 zł za godzinę. Taką informację przekazał w zespole doraźnym ds. zamówień publicznych RDS przedstawiciel Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.
Marek Lewandowsk: pisze o dokończeniu prac nad dioramą ukazującą moment ogłoszenia porozumień sierpniowych.
Anna Brzeska pisze o historii świętego Mikołaja: – Co robi święty Mikołaj? – pytam grupę przedszkolaków. – Rozdaje prezenty! – chórem odpowiadają dzieci. Uśmiecham się, a w duchu zastanawiam, jakim cudem dobry biskup Miry stał się przerośniętym, czerwonym krasnalem z nadwagą i właścicielem zaprzęgu reniferów.
Halina Kaczmarczyk pyta: Merry Christmas czy Happy Holidays?
Leszek Masierak opisuje wojenne święta. Zima z roku 1939 na 1940 była niezwykle surowa, pozostałe wojenne Wigilie również były śnieżne. W tym czasie nietaktem było życzyć komuś „Wesołych świąt”. Przyjęte było życzyć „Spokojnych świąt” - pisze.
Izabela Kozłowska: Nieobecnych pojawią się cienie.
Izabela Kozłowska pisze również o wigiliach bezdomnych.
Paweł Janowski zamieścił felieton o Żłóbku niezakazanym.
Anna Brzeska o problemach związanych z wycinkom drzew i krzewów: Ministerstwo Środowiska prowadzi prace nad zmianami w przepisach dotyczących usuwania drzew i krzewów, pozwalającymi na wycinkę drzew, w wielu przypadkach, bez zezwolenia. Przedstawiona przez resort propozycja zmiany ustawy o ochronie przyrody wywołuje znaczne kontrowersje wśród ekologów.
Rafał Górski o I Gali Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”.
Adam Chmielecki o amerykańskich przyjaciołach Solidarności.
Piotr Łopuszański o nowej polityce historycznej
Ewa Banaszkiewicz o odzieży przyszłości.
Marek Jan Chodakiewicz prosi oo wsparcie na działalność Katedry Studiów Polskich im. Tadeusza Kościuszki przy Instytucie Polityki Światowej (The Institute of World Politics – IWP) w Waszyngtonie.
Cezary Krysztopa: Wiedzieliście, że perski „diwan” nie znaczy dywan?
Poza tym sport, porady, krzyżówka i rysunki Jerzego Wasiukiewicza i Cezarego Krysztopy.
Nowy Numer Tygodnika Solidarność w wersji cyfrowej już w sprzedaży!