Dziś 41. rocznica powstania Wolnych Związków Zawodowych 1978–1980. Uroczystości w Gdańsku

"Celem Wolnych Związków Zawodowych jest organizacja obrony interesów ekonomicznych, prawnych i humanitarnych pracowników. Wolne Związki Zawodowe deklarują swą pomoc i opiekę wszystkim pracownikom bez różnicy przekonań czy kwalifikacji”.
- pisali opozycjoniści.
O WZZ pisał także prof. Sławomir Cenckiewicz w tekście "40 lat Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża".
Zarysowana wyraźnie w Deklaracji Założycielskiej koncepcja działań trójmiejskich WZZ ponad podziałami oraz wola niesienia realnej pomocy robotnikom wywołała niepokój w Moskwie i na szczytach władzy PRL. (...)
Ich fenomen polegał przede wszystkim na nowatorstwie przyjętej metody i koncepcji politycznej walki z komunistami. Nie chodziło jedynie o odrzucenie działalności stricte konspiracyjnej i puste gadanie o potrzebie wciągnięcia robotników do działalności antykomunistycznej. Stawką było skończenie z ową „autobusową opozycją” i przyjęcie idei związkowej wzorowanej na zachodnich „trade unions”. W warunkach PRL miała ona zaowocować organizowaniem się w profesjonalny niezależny ruch związkowy wszystkich osób zatrudnionych w konkretnych zakładach pracy (dlatego warunkiem członkostwa w WZZ było zatrudnienie). Chodziło o podjęcie walki o konkretne sprawy w oparciu o przepisy prawa pracy, Kodeksu Pracy, BHP czy Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy, której sygnatariuszem była PRL. (...)
Z Komitetu Założycielskiego WZZ wywodziła się większość bohaterów Sierpnia: Anna Walentynowicz, Alina Pienkowska, Ewa Ossowska, Andrzej Gwiazda, Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak, Lech Kaczyński, Krzysztof Wyszkowski i inni. To właśnie dzięki nim wówczas narodziła się idea „Solidarności” jako ruchu narodowego walczącego z komunizmem. Pewnie dlatego Michnik powiedział kiedyś, że „Solidarność” w 1980 r. powstała „bez nas i przeciw nam”. Na szczęście.
- czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.
???? 29 kwietnia odbędą się uroczystości 4⃣1⃣ rocznicy powstania Wolnych Związków Zawodowych 1978–1980. Przedstawiamy program i serdecznie zapraszamy. pic.twitter.com/WeLhww4r6y
— IPN Gdańsk (@IPNGdansk) 24 kwietnia 2019
źródło: ipn.gov.pl
raw
#REKLAMA_POZIOMA#