Nowy numer TS: Solidarność walczy o CAŁĄ budżetówkę

– Błąd rządu premiera Morawieckiego to podpisywanie porozumień płacowych z jedną grupą zawodową: z rezydentami, funkcjonariuszami, pielęgniarkami. Nie może być tak, że kosztem pozostałych profesji tylko jedna grupa otrzymuje podwyżki! Dzisiaj pomocy potrzebują pracownicy szeroko rozumianej sfery finansów publicznych. Do problemu trzeba podejść globalnie, policzyć, ile jest pieniędzy, i podnieść płace proporcjonalnie, bo inaczej zawsze będzie rozgoryczenie i niezadowolenie – mówił na specjalnie zwołanej 3 kwietnia br. konferencji prasowej przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda
 Nowy numer TS: Solidarność walczy o CAŁĄ budżetówkę
/ Andrzej Chojnacki Tygodnik Solidarność

- „Wiodące media” przypuszczają kolejne ataki – „Solidarność nie protestuje razem z innymi związkowcami. Stawia swoje warunki i wydaje się być bliższa porozumieniu z rządem” – twierdzi TVN24. To przede wszystkim nieprawda; związkowcy nauczycielskiej Solidarności, owszem, nie biorą w jasyr dzieci, mówią, że sprawy dorosłych trzeba załatwić między dorosłymi, ale również głodują w obronie postulatów nauczycieli. A że Solidarność stawia „swoje warunki”? No stawia. Ponieważ uważa je za słuszne.


- pisze we wstępniaku redaktor naczelny Tygodnika Solidarność Michał Ossowski

- Zakładamy, że grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, których współtworzy PiS, powiększy się o nowych członków albo powstanie coś, co nazywam Frontem Schumanowskim – zdroworozsądkowym, opierającym się na korzeniach, fundamentach sprzed kilkudziesięciu lat. 


- mówi jedynka PiS-u na łódzkiej liście Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego i były Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski w rozmowie z Mateuszem Kosińskim. 

– Solidarność nie jest związkiem monolitycznym. Walczymy o wszystkich pracowników


– przekonuje w Tygodniku Solidarność Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ Solidarność 

- W ubiegłym roku policjanci wywalczyli od rządu podwyżki. Ale pytanie, czy rząd wszystko przemyślał i działał wówczas racjonalnie? Czy zdawał sobie sprawę, że potem inne grupy zawodowe także będą chciały partycypować w podwyżkach? Policjanci to był dopiero początek. Później wojsko dostało dodatkowe pieniądze. To jednak nie było dobre rozwiązanie, bo kolejne grupy zawodowe zaczęły się upominać o podwyżki, a rząd tego nie koordynował. Zaczęło się więc wyjmowanie poszczególnych grup z całego systemu. Nam nie o to chodziło. Solidarności chodzi przecież o systemowe rozwiązania dla całej sfery budżetowej. Chcemy zbudować w kraju pewien system, żeby to nie od partii rządzącej, tylko właśnie od systemu zależał wzrost wynagrodzeń. I żeby był dialog, żeby można było rozmawiać na trudne tematy. Bo bez rozmowy niczego się nie da załatwić


- mówi Tygodnikowi Solidarność Jerzy Wielgus, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ Solidarność
 

- Wspomniana przez Piotra Dudę presja poszczególnych grup zawodowych szczególnie widoczna była chociażby w ubiegłym roku przy okazji strajku policjantów, którzy masowo poszli na L4. Walka jednej grupy zawodowej spowodowała ugięcie się rządu, który dał mundurowym podwyżki. Jerzy Wielgus, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ Solidarność, w rozmowie z „TS” przekonuje, że Solidarność stała na stanowisku, że podwyżki dla jednej grupy zawodowej nie są dobrym rozwiązaniem. Według związkowców z „S” potrzebne są bowiem rozwiązania systemowe, które pozwolą więcej zarabiać pracownikom całej strefy budżetowej.


- pisze w artykule "Solidarność w obronie wszystkich pracowników" Marcin Koziestański

- Dyrektywa jednak nie tylko wymusza stworzenie „infrastruktury cenzorskiej” w sieci. Wprowadza także precedens do europejskiego systemu prawnego, zezwalający na prewencyjną cenzurę treści. Już obecnie Komisja Europejska przygotowuje rozwiązania prawne, które umożliwią cenzurę treści dotyczących organizacji uznanych za radykalne. Popularnym tematem ostatnio jest mowa nienawiści i tzw. fake news. Już w tej chwili pojawiają się pomysły „filtrowania”, czyli cenzorowania treści zakwalifikowanych do tej kategorii. Jeśli przepisy dyrektywy wejdą w życie, będzie ona mogła służyć do filtrowania i blokowania każdego rodzaju treści, które znajdą się pod jej kontrolą. Od tego momentu nie będzie w Unii Europejskiej drogi powrotnej.


- pisze Teresa Wójcik w artykule "ACTA2 czyli koniec wolności internetu"

- 29 grudnia 1979 r. ppłk William „Bill” Burhans, ppłk James „Jim” Tonge oraz mjr John Goff wracali do amerykańskiej misji wojskowej w Poczdamie z przyjęcia „choinkowego” w berlińskiej kwaterze u Sowietów. Oficjalnie służyli jako oficerowie łącznikowi między naczelnym dowództwem amerykańskim a komendą główną sowiecką. Burhans został właśnie wiceszefem US Military Liaison Mission, miał przyjść na miejsce Tonge, zastąpić go. Wdrażał się do zadania. Nieoficjalnie bowiem byli wojskowymi szpiegami. Dokładnie nazywało się to: pod oficjalną przykrywką (official cover officers). Zbierali informacje o Armii Czerwonej i innych formacjach. Interesował ich głównie sprzęt i personel. Pisali raporty, opracowywali analizy. Działali dokładnie tak, jak oficerowie łącznikowi wszystkich armii, w tym sowieckiej...


-  Prof. Marek Jan Chodakiewicz opisuje pasjonującą szpiegowską historię z okresu zimnej wojny

- Wobec lekceważenia faktu istnienia prawa 115-171 (Act S.447) przez polskie władze i zamilczania jego znaczenia, przekonywania opinii publicznej, że nie będzie ono miało żadnych praktycznych konsekwencji dla Polski i Polaków, Polonia amerykańska przeprowadziła 31 marca 2019 roku akcje protestacyjne (...) Organizatorzy protestów apelują do patriotycznych środowisk polskich i polonijnych w Stanach Zjednoczonych i na świecie o podjęcie dalszych wspólnych akcji protestacyjnych przeciwko niesprawiedliwym roszczeniom bezspadkowych. Wzywamy również polskie media do rzetelnego przekazu informacji i niezamilczania naszych działań.


- pisze z USA Waldemar Biniecki

- Antyestablishmentowa Konfederacja rzuciła rękawicę osłabionemu Ruchowi Kukiz’15, który mimo licznych problemów i kasandrycznych wizji komentatorów już w 2015 r. dotrwa do końca kadencji, a wedle sondaży znów dostanie się do parlamentarnych ław. Na prawo od PiS rozegra się starcie o każdy głos. 


- pisze w artykule "Bój o prawe skrzydło" Mateusz Kosiński

– Sam wykaraskałem się z poważnych chorób. Pochowałem ok. 70 bliskich mi osób. Byłem przekonany, że gdyby na czas byli poddani odpowiednim terapiom, to mogliby do dziś grać. Dwadzieścia lat temu z Jackiem Skubikowskim założyliśmy stowarzyszenie. W 1994 roku zaczęliśmy myśleć o Domu Muzyki po śmierci Ryśka Riedla. Ja tego nie robię dla siebie


– mówi Andrzej „E-moll” Kowalczyk pomysłodawca Domu Muzyki mającego wspierać artystów w potrzebie w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem. 

Poza tym felietony, sport, ciekawostki i prawo

Zapraszamy!

 

POLECANE
Broń atomowa dla Polski? Nowe badanie pokazuje, co myślą Polacy [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Broń atomowa dla Polski? Nowe badanie pokazuje, co myślą Polacy [SONDAŻ]

Czy Polska powinna mieć broń atomową? Tuż przed wyborami prezydenckimi temat wywołuje gorące emocje. Nowy sondaż pokazuje, że wg połowy Polaków prezydent RP powinien podpisać ustawę, która otwiera drogę do takiego dozbrojenia kraju.

80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Andrzej Duda: Nigdy więcej wojny z ostatniej chwili
80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Andrzej Duda: Nigdy więcej wojny

''W dniu 80. rocznicy zakończenia najstraszliwszego konfliktu w dziejach świata – II wojny światowej – musi wybrzmieć apel: nigdy więcej wojny'' – podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda. ''Państwo robi wszystko, co możliwe, by dziś Polska była silna i bezpieczna'' – dodał.

Samuel Pereira: Donald Tusk na powitanie skapitulował przed Friedrichem Merzem tylko u nas
Samuel Pereira: Donald Tusk na powitanie skapitulował przed Friedrichem Merzem

Wizyta kanclerza Niemiec w Polsce, pierwsza od objęcia przez niego urzędu, miała być szansą na odświeżenie relacji i symboliczne domknięcie starych spraw. Zamiast tego przyniosła jednoznaczne potwierdzenie – zarówno ze strony Berlina, jak i Warszawy – że temat reparacji wojennych dla Polski został definitywnie zamknięty.

Pakistan: Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych po ataku ze strony Indii Wiadomości
Pakistan: Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych po ataku ze strony Indii

Jak przekazało pakistańskie wojsko liczba ofiar śmiertelnych po ataku ze strony Indii wzrosła do 31 osób. Wzrosła także liczba rannych - z 46 do 57 osób.

Jest list pracowników Wojskowego Biura Historycznego w obronie prof. Sławomira Cenckiewicza z ostatniej chwili
Jest list pracowników Wojskowego Biura Historycznego w obronie prof. Sławomira Cenckiewicza

Profesor Sławomir Cenckiewicz ma usłyszeć zarzuty w związku z przedstawieniem opinii publicznej sprawy tzw. "Linii Tuska" czyli planów "obrony" RP na linii Wisły, co oznacza oddanie w przypadku rosyjskiej inwazji wschodnich terenów Polski. Dokumenty zostały wcześniej odtajnione przez MON Błaszczaka, a kierowane przez prof. Sławomira Cenckiewicza WBH pełniło jedynie funkcję wykonawczą wobec decyzji MON.

Atak siekierą na Uniwersytecie Warszawskim. Jest ofiara śmiertelna Wiadomości
Atak siekierą na Uniwersytecie Warszawskim. Jest ofiara śmiertelna

Na terenie kampusu Uniwersytetu Warszawskiego doszło do zabójstwa. Jak przekazał prokurator Piotr Skiba ofiarą jest portierka, która została zaatakowana siekierą. Policja zatrzymała podejrzanego.

Tłumy na spotkaniu z Karolem Nawrockim: Nie możemy mieć prezydenta, który jest zastępcą lokaja Wiadomości
Tłumy na spotkaniu z Karolem Nawrockim: Nie możemy mieć prezydenta, który jest zastępcą lokaja

Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki odwiedził w środę Płock. Podczas spotkania z wyborcami poruszył m.in. tematy bezpieczeństwa oraz nielegalnej imigracji.

W Holandii spadł deszcz szklanych cząstek z płonących paneli słonecznych. Będziemy zbierać tygodniami Wiadomości
W Holandii spadł "deszcz" szklanych cząstek z płonących paneli słonecznych. "Będziemy zbierać tygodniami"

W niedzielę w Dongen w Holandii wybuchł pożar, w wyniku którego stanęły w płomieniach tysiące paneli słonecznych. Odłamki szkła spadały na wioski i pola oddalone o wiele kilometrów.

Nie żyje znany muzyk DJ Hazel Wiadomości
Nie żyje znany muzyk DJ Hazel

Jak poinformował portal TVP3 Bydgoszcz, nie żyje DJ Hazel. Znany polski muzyk miał 44 lata. Policja znalazła jego ciało w samochodzie nad jeziorem w Skępem.

SDP protestuje przeciwko postawieniu szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu Wiadomości
SDP protestuje przeciwko postawieniu szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu

Przedstawiamy w całości stanowisko Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich ws. postawienia szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Śródtytuły i podkreślenia od redakcji.

REKLAMA

Nowy numer TS: Solidarność walczy o CAŁĄ budżetówkę

– Błąd rządu premiera Morawieckiego to podpisywanie porozumień płacowych z jedną grupą zawodową: z rezydentami, funkcjonariuszami, pielęgniarkami. Nie może być tak, że kosztem pozostałych profesji tylko jedna grupa otrzymuje podwyżki! Dzisiaj pomocy potrzebują pracownicy szeroko rozumianej sfery finansów publicznych. Do problemu trzeba podejść globalnie, policzyć, ile jest pieniędzy, i podnieść płace proporcjonalnie, bo inaczej zawsze będzie rozgoryczenie i niezadowolenie – mówił na specjalnie zwołanej 3 kwietnia br. konferencji prasowej przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda
 Nowy numer TS: Solidarność walczy o CAŁĄ budżetówkę
/ Andrzej Chojnacki Tygodnik Solidarność

- „Wiodące media” przypuszczają kolejne ataki – „Solidarność nie protestuje razem z innymi związkowcami. Stawia swoje warunki i wydaje się być bliższa porozumieniu z rządem” – twierdzi TVN24. To przede wszystkim nieprawda; związkowcy nauczycielskiej Solidarności, owszem, nie biorą w jasyr dzieci, mówią, że sprawy dorosłych trzeba załatwić między dorosłymi, ale również głodują w obronie postulatów nauczycieli. A że Solidarność stawia „swoje warunki”? No stawia. Ponieważ uważa je za słuszne.


- pisze we wstępniaku redaktor naczelny Tygodnika Solidarność Michał Ossowski

- Zakładamy, że grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, których współtworzy PiS, powiększy się o nowych członków albo powstanie coś, co nazywam Frontem Schumanowskim – zdroworozsądkowym, opierającym się na korzeniach, fundamentach sprzed kilkudziesięciu lat. 


- mówi jedynka PiS-u na łódzkiej liście Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego i były Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski w rozmowie z Mateuszem Kosińskim. 

– Solidarność nie jest związkiem monolitycznym. Walczymy o wszystkich pracowników


– przekonuje w Tygodniku Solidarność Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ Solidarność 

- W ubiegłym roku policjanci wywalczyli od rządu podwyżki. Ale pytanie, czy rząd wszystko przemyślał i działał wówczas racjonalnie? Czy zdawał sobie sprawę, że potem inne grupy zawodowe także będą chciały partycypować w podwyżkach? Policjanci to był dopiero początek. Później wojsko dostało dodatkowe pieniądze. To jednak nie było dobre rozwiązanie, bo kolejne grupy zawodowe zaczęły się upominać o podwyżki, a rząd tego nie koordynował. Zaczęło się więc wyjmowanie poszczególnych grup z całego systemu. Nam nie o to chodziło. Solidarności chodzi przecież o systemowe rozwiązania dla całej sfery budżetowej. Chcemy zbudować w kraju pewien system, żeby to nie od partii rządzącej, tylko właśnie od systemu zależał wzrost wynagrodzeń. I żeby był dialog, żeby można było rozmawiać na trudne tematy. Bo bez rozmowy niczego się nie da załatwić


- mówi Tygodnikowi Solidarność Jerzy Wielgus, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ Solidarność
 

- Wspomniana przez Piotra Dudę presja poszczególnych grup zawodowych szczególnie widoczna była chociażby w ubiegłym roku przy okazji strajku policjantów, którzy masowo poszli na L4. Walka jednej grupy zawodowej spowodowała ugięcie się rządu, który dał mundurowym podwyżki. Jerzy Wielgus, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ Solidarność, w rozmowie z „TS” przekonuje, że Solidarność stała na stanowisku, że podwyżki dla jednej grupy zawodowej nie są dobrym rozwiązaniem. Według związkowców z „S” potrzebne są bowiem rozwiązania systemowe, które pozwolą więcej zarabiać pracownikom całej strefy budżetowej.


- pisze w artykule "Solidarność w obronie wszystkich pracowników" Marcin Koziestański

- Dyrektywa jednak nie tylko wymusza stworzenie „infrastruktury cenzorskiej” w sieci. Wprowadza także precedens do europejskiego systemu prawnego, zezwalający na prewencyjną cenzurę treści. Już obecnie Komisja Europejska przygotowuje rozwiązania prawne, które umożliwią cenzurę treści dotyczących organizacji uznanych za radykalne. Popularnym tematem ostatnio jest mowa nienawiści i tzw. fake news. Już w tej chwili pojawiają się pomysły „filtrowania”, czyli cenzorowania treści zakwalifikowanych do tej kategorii. Jeśli przepisy dyrektywy wejdą w życie, będzie ona mogła służyć do filtrowania i blokowania każdego rodzaju treści, które znajdą się pod jej kontrolą. Od tego momentu nie będzie w Unii Europejskiej drogi powrotnej.


- pisze Teresa Wójcik w artykule "ACTA2 czyli koniec wolności internetu"

- 29 grudnia 1979 r. ppłk William „Bill” Burhans, ppłk James „Jim” Tonge oraz mjr John Goff wracali do amerykańskiej misji wojskowej w Poczdamie z przyjęcia „choinkowego” w berlińskiej kwaterze u Sowietów. Oficjalnie służyli jako oficerowie łącznikowi między naczelnym dowództwem amerykańskim a komendą główną sowiecką. Burhans został właśnie wiceszefem US Military Liaison Mission, miał przyjść na miejsce Tonge, zastąpić go. Wdrażał się do zadania. Nieoficjalnie bowiem byli wojskowymi szpiegami. Dokładnie nazywało się to: pod oficjalną przykrywką (official cover officers). Zbierali informacje o Armii Czerwonej i innych formacjach. Interesował ich głównie sprzęt i personel. Pisali raporty, opracowywali analizy. Działali dokładnie tak, jak oficerowie łącznikowi wszystkich armii, w tym sowieckiej...


-  Prof. Marek Jan Chodakiewicz opisuje pasjonującą szpiegowską historię z okresu zimnej wojny

- Wobec lekceważenia faktu istnienia prawa 115-171 (Act S.447) przez polskie władze i zamilczania jego znaczenia, przekonywania opinii publicznej, że nie będzie ono miało żadnych praktycznych konsekwencji dla Polski i Polaków, Polonia amerykańska przeprowadziła 31 marca 2019 roku akcje protestacyjne (...) Organizatorzy protestów apelują do patriotycznych środowisk polskich i polonijnych w Stanach Zjednoczonych i na świecie o podjęcie dalszych wspólnych akcji protestacyjnych przeciwko niesprawiedliwym roszczeniom bezspadkowych. Wzywamy również polskie media do rzetelnego przekazu informacji i niezamilczania naszych działań.


- pisze z USA Waldemar Biniecki

- Antyestablishmentowa Konfederacja rzuciła rękawicę osłabionemu Ruchowi Kukiz’15, który mimo licznych problemów i kasandrycznych wizji komentatorów już w 2015 r. dotrwa do końca kadencji, a wedle sondaży znów dostanie się do parlamentarnych ław. Na prawo od PiS rozegra się starcie o każdy głos. 


- pisze w artykule "Bój o prawe skrzydło" Mateusz Kosiński

– Sam wykaraskałem się z poważnych chorób. Pochowałem ok. 70 bliskich mi osób. Byłem przekonany, że gdyby na czas byli poddani odpowiednim terapiom, to mogliby do dziś grać. Dwadzieścia lat temu z Jackiem Skubikowskim założyliśmy stowarzyszenie. W 1994 roku zaczęliśmy myśleć o Domu Muzyki po śmierci Ryśka Riedla. Ja tego nie robię dla siebie


– mówi Andrzej „E-moll” Kowalczyk pomysłodawca Domu Muzyki mającego wspierać artystów w potrzebie w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem. 

Poza tym felietony, sport, ciekawostki i prawo

Zapraszamy!


 

Polecane
Emerytury
Stażowe