"Żołnierze", "kadra zarządzająca" - rozbito grupę narkotykową o charakterze mafijnym
Zaangażowanie policjantów i ich skuteczność w zbieraniu i analizie informacji na ten temat pozwoliły na ustalenie sposobu działania grupy, roli poszczególnych jej członków, miejsc w jakich przebywają i kryjówek służących do magazynowania narkotyków. To wszystko dawało obraz skali działania grupy przestępczej i jej charakteru. Grupa była ściśle zhierarchizowana i posiadała konkretną strukturę. W jej skład wchodziły osoby tworzące „kadrę zarządzającą”, która nie miała bezpośredniego kontaktu z dilerami detalicznymi, rozprowadzającymi narkotyki wśród indywidualnych klientów. W grupie działali także ludzie bezpośrednio kierujący handlem narkotykami poprzez regularne dostawy i „ochronę” rynku na terenie gminy. Do grupy należeli także młodzi ludzie, pełniący rolę tzw. „żołnierzy”. Ich zadaniem było wpływanie siłą i groźbami na odbiorców narkotyków, ściąganie długów i zastraszanie opornych.
Z zebranych przez policjantów informacji wynikało, że członkowie grupy chcąc uzyskać korzyści majątkowe uszkadzali mienie swoich potencjalnych klientów, dochodziło do pobić i uszkodzeń ciała, zastraszeń i gróźb karalnych. Takie działania wywoływały poczucie lęku także u osób nie powiązanych z półświatkiem przestępczych, a tworzących lokalną społeczność.
Kiedy policjanci i prokurator zebrali dostateczny materiał dowodowy, przygotowano działania mające na celu zatrzymanie podejrzewanych o udział w grupie osób. We wczesnych godzinach porannych policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową KSP wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału dw. z Terrorem i Zabójstw Komendy Stołecznej, wspierani przez policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Biuro Operacji Antyterrorystycznej Komendy Głównej Policji dokonali zatrzymania 8 osób.
W wyniku przeprowadzonych czynności zabezpieczono amfetaminę, marihuanę i mefedron. Łącznie 2300 porcji handlowych narkotyków o czarnorynkowej wartości 115 tysięcy złotych. W trakcie przeszukań policjanci znaleźli także broń palną - pistolet P-83, ponad 100 sztuk amunicji 9mm, amunicję myśliwską i granat chemiczny UGŁ200/1. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono gotówkę i 3 pojazdy.
Prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu wprowadzanie do obrotu narkotyków, wymuszenia rozbójnicze oraz wprowadzania do obrotu i posiadania znacznych ilości środków odurzających.
Prowadzący sprawę wystąpił do Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd zadecydował o jego zastosowaniu na okres trzech miesięcy wobec wszystkich zatrzymanych.
Źródło: policja.pl
kos