Stanowcza i szybka reakcja IPN-u wobec amerykańskiego profesora negującego Katyń

kos Źródło: ipn.gov.plSzanowny Panie Profesorze i Władze Uniwersytetu Stanowego Montclair,
ze zdumieniem i niedowierzaniem przyjąłem zaprezentowane przez Pana Profesora Grovera Furra tezy na temat sprawców zbrodni katyńskiej, opublikowane pod linkiem https://msuweb.montclair.edu/~furrg/katyn_memorial_day.html
Dzisiaj – po dziesięcioleciach kłamstw – prawda na temat okoliczności mordu w lesie katyńskim nie budzi najmniejszych wątpliwości. Zdumiewające jest, iż kompromitujące kłamstwa na jej temat rozpowszechnia Profesor związany z Montclair Stałe University.
Za tę niespotykaną w dziejach zbrodnię, dokonaną na oficerach – jeńcach wojennych, odpowiada Związek Sowiecki. Świadczą o tym ustalenia badaczy historii na całym świecie,
efekty postępowań śledczych w Polsce i w Rosji, odnalezione dokumenty i liczne relacje. Sowieckiej odpowiedzialności nie kwestionował ostatni przywódca Związku Sowieckiego Michaił Gorbaczow i kolejni prezydenci Federacji Rosyjskiej. W 1993 roku Borys Jelcyn osobiście przekazał na ręce polskich władz państwowych rozkaz biura politycznego sowieckiej partii komunistycznej, polecający fizyczną likwidację tysięcy polskich oficerów w 1940 r.
Po II wojnie światowej liczne środowiska próbowały ustalić szczegóły tej masakry. W tym celu Kongres Stanów Zjednoczonych powołał w 1952 r. specjalną komisję, której prace jednoznacznie wskazały sprawców. Do listu dołączam więc jej ustalenia.
Pogląd głoszący, że egzekucję w Katyniu przeprowadziły nazistowskie Niemcy, tak samo jak negowanie jej w ogóle, było przez lata elementem propagandy komunistycznej, także w Polsce podporządkowanej Sowietom. Dla Polaków tezy takie były i są nie tylko obrazą narodowej pamięci, ale stanowiły symbol zniewolenia. W analogii do gorszących i skandalicznych przejawów negowania Holokaustu narodziło się pojęcie „kłamstwa katyńskiego”
.
Jako Prezes Instytucji państwa polskiego, odpowiedzialnej za upamiętnienie milionów ofiar niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu, stanowczo i kategorycznie protestuję wobec tego ewidentnego przejawu braku rzetelności naukowej i historycznej ignorancji.
Istotą uniwersytetu jest poszukiwanie i wierność prawdzie. W Polsce, gdzie pierwszy uniwersytet założono w Krakowie w 1364 roku, nadal wierzymy, iż prawda jest naczelną misją uczelni wyższych. W tym duchu wiedzę zdobywają kolejne pokolenie Polaków.
Tym bardziej w tym kontekście wypowiedzi profesora Grovera Furra są jawnym zaprzeczeniem misji uczelni wyższej i kompromitują jego ideę.
dr Jarosław Szarek
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej