Opracowanie w siedmiu językach o niemieckich obozach. Prześlij znajomym!
– Chcielibyśmy, aby te treści, także we fragmentach, były wykorzystywane przez Państwa w dyskusjach, powielane w komentarzach pod artykułami i na forach internetowych. To gotowe sformułowania (w różnych językach) w odniesieniu do najczęściej pojawiających się błędów i zafałszowań naszej historii. Dziś coraz bardziej widzimy, jak istotne jest aby to nasza narracja utrwalała się w świadomości ludzi na całym świecie – informuje Reduta Dobrego Imienia.
Streszczenie
1. Polska była pierwszą i jedną z największych ofiar II wojny światowej.
2. Obozy zagłady, w których wymordowano kilka milionów ludzi, nie były polskie. Były to niemieckie (nazistowskie) obozy na terytorium Polski okupowanej przez hitlerowskie Niemcy. Określenie „polskie obozy śmierci” jest sprzeczne z faktami historycznymi i skrajnie niesprawiedliwe wobec Polski jako ofiary nazistowskich Niemiec.
3. Polacy jako pierwsi alarmowali europejskich i amerykańskich przywódców o Holokauście.
4. Polska nigdy nie kolaborowała z hitlerowskimi Niemcami. W Polsce istniał największy ruch oporu w okupowanej Europie. Polska była też jednym z nielicznych krajów okupowanej Europy, w którym za pomoc Żydom groziła kara śmierci.
5. Setki tysięcy Polaków z narażeniem własnego życia pomagały Żydom przetrwać wojnę i Holokaust. Polacy stanowią największą grupę w gronie „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”, czyli obywateli różnych państw, którzy ratowali Żydów w czasie Holokaustu.
6. Podobnie jak w innych państwach, także w okupowanej Polsce zdarzały się w czasie wojny przypadki haniebnych zachowań wobec Żydów, ale był to margines w skali całego polskiego społeczeństwa. W czasie wojny zdarzały się też haniebne zachowania Żydów w stosunku do innych Żydów i Polaków.
7. W czasie wojny miały miejsce pogromy Żydów w różnych europejskich miastach, często inspirowane przez niemieckich nazistów. W czasie wojny dokonywane były też masowe egzekucje ludności polskiej, zwłaszcza polskiej inteligencji i elit politycznych, społeczno-gospodarczych, kulturalnych itp.
8. W okresie powojennym pojawiły się próby fałszowania historii Holokaustu, w tym stosunku Polaków do Żydów w czasie wojny. Aby temu przeciwdziałać, a także chronić dobre imię Polski na świecie, w styczniu 2018 r. Sejm RP uchwalił ustawę penalizującą przypisywanie Polsce lub Polakom zbrodni nazistowskich Niemiec.
9. Istnieją opinie, że przypisywanie Polsce i Polakom antysemityzmu oraz współudziału w Holokauście jest świadomym działaniem, które ma ułatwić realizację określonych celów politycznych i finansowych wobec do Polski.
10. W lutym 2018 r. najważniejsi niemieccy politycy kilkakrotnie publicznie przyznali, że pełną odpowiedzialność za Holokaust ponoszą Niemcy.
Pełne wersje dokumentów we wszystkich dostępnych językach znajdują się tutaj:
http://www.anti-defamation.pl/rdiplad/aktualnosci/opracowanie-polska-i-holokaust-fakty-i-mity/