Bezczynność urzędu – co zrobić?
Bez zbędnej zwłoki
Obowiązek załatwiania spraw bez zbędnej zwłoki określony jest m.in. w art. 35 Kodeksu postępowania administracyjnego. W tym samym artykule przewidziane są maksymalne terminy dla załatwienia poszczególnych rodzajów spraw. Według zapisów niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie. Bądź są to dowody możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ.
Nie później niż w ciągu jednego miesiąca od dnia wszczęcia postępowania powinny być załatwiane sprawy wymagające postępowania wyjaśniającego. Natomiast nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania powinny być załatwiane sprawy szczególnie skomplikowane.
Terminy maksymalne
Nie później niż w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania w postępowaniu odwoławczym bez zbędnej zwłoki powinny być załatwiane skargi i wnioski. Użyte w art. 35 terminy maksymalne oznaczają, że sprawa nie może być załatwiona później. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby była załatwiona wcześniej.
Co w sytuacji, kiedy organ nie załatwia sprawy w wyznaczonym terminie?
Zgodnie z art. 36 kpa o każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie organ administracji publicznej musi zawiadomić strony, podając przyczyny zwłoki, a także wskazując nowy termin załatwienia sprawy oraz pouczając o prawie do wniesienia ponaglenia...
#REKLAMA_POZIOMA#