Kraków czci swego wielkiego Prezydenta
– W Radzie Miasta Krakowa zasiadał od roku 1893, w latach 1901–1904 był wiceprezydentem Krakowa, a od 1904 roku do śmierci – prezydentem miasta. Na początku XX wieku doprowadził do realizacji idei Wielkiego Krakowa, czyli przyłączenia do miasta trzynastu wsi i gmin podmiejskich, a w 1915 roku do dołączenia Podgórza, będącego wcześniej samodzielnym miastem, założonym przez austriackiego zaborcę, po I rozbiorze Polski, jako konkurencja dla wtedy jeszcze polskiego lewobrzeżnego Krakowa. Leo uporządkował też miejskie finanse, wykupił Wawel z rąk armii austro-węgierskiej, rozbudował sieć kanalizacyjną, wodociągową i tramwajową oraz utworzył jednostkę miejską, która zajęła się sprzątaniem ulic. Urządził Kraków na miarę nowoczesnych europejskich metropolii. Poza tym był politykiem, prawnikiem, ekonomistą i posłem do Sejmu Krajowego.
W przeddzień stulecia śmierci rzeźba wybitnego prezydenta stanęła na skwerze u zbiegu ulic Józefińskiej i Nadwiślańskiej po podgórskiej stronie Wisły, w sąsiedztwie kładki ojca Bernatka. W oficjalnym odsłonięciu rzeźby wzięli udział przedstawiciele władz miasta, Rady Dzielnicy Stare Podgórze i rodziny prezydenta Juliusza Lea.
- Obecny, wielki Kraków, jest jego dziełem, to on przyczynił się do ośmiokrotnego powiększenia miasta, jesteśmy mu za to wdzięczni – powiedział w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika obecny prezydent miasta prof. Jacek Majchrowski.
Rzeźba symbolizuje w postaci przesuniętych względem siebie bloków kamiennych połączenie w 1915 roku Podgórza z Krakowem. Tym samym włącza istniejący obelisk, upamiętniający 225. rocznicę założenia Królewskiego Miasta Podgórza, w tkankę pomnika Juliusza Lea. Postać prezydenta jest ukazana w jego charakterystycznej pozie – stojącego przy biurku. Dłonią dotyka blatu z ukazaną w płaskorzeźbie mapą Krakowa.
Finałem dzisiejszej uroczystości było pierwsze publiczne wykonanie, tuż obok pomnika, specjalnie skomponowanego na tę okoliczność utworu „Fanfare for President Juliusz”, skomponowanego przez prawnuka prezydenta Juliusa Leo René.
Ale to nie koniec obchodów, bo jutro 21 lutego, w stulecie śmierci Juliusza Lea – Miasto Kraków zaprasza na konferencję „Prezydent Juliusz Leo i Kraków jego czasów”. Konferencji towarzyszyć będzie ekspozycja pamiątek po Juliuszu Leo z zasobu Archiwum Narodowego w Krakowie oraz konkurs wiedzy na temat prezydenta Leo, przeznaczony dla mieszkańców Krakowa.
Adam Zyzman, Kraków