Sejm tworzy kolejną wyrwę w powszechnym systemie ubezpieczeniowym
-Należy zauważyć, że w obecnie obowiązującym stanie prawnym ustawodawca przewidział już ulgi w wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Zgodnie z art. 18 a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy od jej rozpoczęcia mogą zadeklarować składkę od podstawy nie niższej niż 30 % minimalnego wynagrodzenia -komentuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego KK NSZZ Solidarność. - Rozwiązanie wprowadzone w ustawie Prawo przedsiębiorców niewątpliwie przyczyni się do odkładania mniejszej składki na indywidualnym koncie emerytalnym, co bezpośrednio przełoży się na wysokość emerytury. A to oznacza, że problem niskich świadczeń emerytalnych stanie się w bliskiej przyszłości coraz poważniejszym wyzwaniem także dla niektórych przedsiębiorców, na co wielokrotnie wskazywało Prezydium KK –dodaje ekspertka.
Dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych równie istotna jest regulacja zawarta w art. 5 uchwalonej ustawy. Zgodnie z nią nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej. Osoba taka może złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Działalność ta staje się działalnością gospodarczą z dniem określonym we wniosku. W razie przekroczenia wskazanego poziomu przychodu przekształcenie następuje z mocy prawa (art. 5 ust. 3).
-To oznacza, że pojawia się kategoria osób, uzyskujących jakieś dochody które można opodatkować, ale już nie odprowadzać od tych dochodów składki na ubezpieczenie społeczne. Nie do końca wiadomo jaki ma być tego cel, bo chyba nie uznanie, że w przyszłości te osoby po osiągnięciu wieku emerytalnego zasilą grono korzystających z opieki społecznej? –pyta Barbara Surdykowska.
NSZZ Solidarność ma negatywny stosunek do wszelkich działań obniżających skalę wpływów do FUS. Ze stanowiskiem Związku można zapoznać się tutaj.
bs