Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę

30 stycznia 2018 roku (wtorek) o godz. 14:00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisze ustawę z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni.
 Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę
/ Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Kiedy przed wielu laty byłem jeszcze chłopcem, to było w czasach, które określamy jako "słusznie minione", była audycja "Teleranek". I tam była taka piosenka "Niedziela z tatą, niedziela z mamą to najpiękniejszy w tygodniu dzień..."

Zachłysnęliśmy się tym wolnym rynkiem, wzrostem zamożności, wolnością, suwerennością, wszystkim tym, czego przez dziesięciolecia Polska nie miała. Ale w tym procesie zaszły też takie zmiany, które nie były dobre z punktu widzenia istotnych wartości, w szczególności związane z rodziną. Powszechny handel w niedzielę, który oznacza konieczność dla pracowników konieczność opuszczenia rodziny w ten dzień, który niegdyś był dniem wolnym. Parę miesięcy temu, kiedy robiłem zakupy z żoną w naszym osiedlowym sklepie, gdzie jesteśmy znanymi klientami, jedna z pań zapytała mnie, czy podpiszę ustawę o ograniczeniu handlu. Podziękowano mi w imieniu swoim i pracowników. 

To moment bardzo istotny. Moment pokazania solidarności. Dziękuję za tę inicjatywę ustawodawczą, dziękuję Solidarności, dziękuje min. Rafalskiej. Dziękuję premier Beacie Szydło i Mateuszowi Morawieckiemu za mądre podejście do tej ustawy. 


- mówił Andrzej Duda.
 

Na tę chwilę czekaliśmy długo. Milion dwieście tys. pracujących w handlu czekało na ten moment. Jestem bardzo wzruszony, że w tak uroczystej formule złożył Pan podpis, Panie Prezydencie. Ostatnim tak ważnym dla nas podpisem było przywrócenie wieku emerytalnego, za co również dziękujemy.

To w przeciągu 28 lat trzeci projekt obywatelski, który przeszedł całą procedurę do podpisu prezydenta. I we wszystkich 3 projektach uczestniczyła Solidarność. 2005 rok - emerytury górnicze. 2010 rok - święto Trzech Króli. I ta ostatnia inicjatywa. To wielki krok do przodu w kierunku cywilizacji, jeśli chodzi o podmiotowe, a nie przedmiotowe traktowanie pracowników. 

Jestem bardzo wzruszony, bo jak przypomnę sobie ciężką drogę, którą przeszliśmy od zbierania podpisów, po podpis Pana Prezydenta to mogliśmy mieć moment zwątpienia. Ale prowadziliśmy dialog - z rządem, na komisjach sejmowych. Bardzo dziękuję za ten kompromis, bo były trudne momenty. Dziękuję, że na żadnym etapie procedowania tej ustawy, Pan Prezydent nigdy nie miał wątpliwości, że trzeba ograniczyć handel w niedzielę. Pani minister, dziękuję pani za ciężką pracę i wkład w tę ustawę. Dzięuję, że idziemy w pozytywnym kierunku. Dziękuję klubowi PiS za poparcie tego projektu. A tym, którzy głosowali przeciw - opozycji - podziękują pracownicy. 

Chciałbym się zwrócić do przedsiębiorców, którzy będą usiłowali omijać te przepisy. Radzę im skupić się na poprawie warunków pracy w handlu, bo wspólnie z Inspekcją Pracy będziemy pilnować, aby przepisy były respektowane. Teraz będziemy się starać, aby kolejne grupy zawodowe mogły spędzać niedziele ze swymi rodzinami. 

Niedziela to wspaniały dzień dla rodziny. I ta ustawa, dziś podpisana, to dopełnienie programu 500+. Bardzo za to dziękujemy. 


- powiedział przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.  

Od 1 marca 2018 roku w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia. Z kolei od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Wyjątkiem będą dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Ograniczenie handlu w niedziele ma objąć placówki handlowe. Jak napisano w ustawie, należy przez to rozumieć „wszelkie obiekty, w których prowadzona jest sprzedaż towarów i wyrobów w zakresie hurtowym i detalicznym, w tym sprzedaż towarów i wyrobów kupionych w celu ich odsprzedaży w formie sklepów, stoisk, straganów, hurtowni, składów węgla, składów materiałów budowlanych, domów towarowych, domów wysyłkowych, biur zbytu oraz w formie sklepów internetowych”.

W ustawie przewidziano katalog włączeń placówek, w których będzie można prowadzić handel w niedziele. Dozwolony on będzie między innymi: w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, placówkach pocztowych, w hotelach, placówkach kulturalnych i prowadzących działalność sportową.
W niedziele zrobimy zakupy między innymi w placówkach handlowych na dworcach, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej.

Właściciel sklepu będzie mógł otworzyć go w niedzielę, gdy sprzedaż będzie prowadził osobiście, „we własnym imieniu i na własny rachunek”.

źródło: solidarnosc.gda.pl


raw

#REKLAMA_POZIOMA#


 

POLECANE
Niech spie.dala. Silni Razem wściekli na Donalda Tuska gorące
"Niech spie.dala". "Silni Razem" wściekli na Donalda Tuska

Hasztag #SilniRazem po wielokrotnej kompromitacji nie jest już tak popularny na "X". Jednak stał się symbolem najbardziej zajadłej postawy "antypis". I potocznie tak są dziś nazywani najbardziej zajadli zwolennicy Donalda Tuska, Platformy Obywatelskiej, czy Romana Giertycha. A dzisiaj nie są z Donalda Tuska, mówić bardzo oględnie, zadowoleni.

Niemcy zazdroszczą polskim producentom kamperów Wiadomości
Niemcy zazdroszczą polskim producentom kamperów

Polskie marki kamperów zdobywają coraz większe uznanie na niemieckim rynku. Affinity, Freedo, Masuria i Vannado nie tylko przekonują klientów wysoką jakością, ale także zyskują lojalność dealerów.

„Zaraz zemdleję”. Dramatyczne wyznanie Nataszy Urbańskiej Wiadomości
„Zaraz zemdleję”. Dramatyczne wyznanie Nataszy Urbańskiej

Podróż powrotna z Czarnogóry do Polski okazała się dla Nataszy Urbańskiej jednym z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu. Artystka opisała na Instagramie sytuację, do której doszło na pokładzie samolotu LOT lecącego z Podgoricy do Warszawy. Zemdlała, a - jak twierdzi - personel pokładowy zignorował nie tylko jej stan, ale i potrzeby pozostałych pasażerów.

Sukces tym razem nie dla Polek. Włoszki zbyt mocne w półfinale LN Wiadomości
Sukces tym razem nie dla Polek. Włoszki zbyt mocne w półfinale LN

Polskie siatkarki przegrały z Włoszkami 0:3 (18:25, 16:25, 14:25) w półfinale rozgrywanego w Łodzi turnieju finałowego Ligi Narodów. W niedzielę zagrają w meczu o trzecie miejsce z przegranym drugiego sobotniego półfinału, w którym Brazylia zmierzy się z Japonią.

Nowy model AI uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście gorące
Nowy model AI uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście

Nowy Claude Opus 4 firmy Anthropic często uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście. Model groził ujawnieniem prywatnych informacji o inżynierach, którzy mieli planować jego wyłączenie.

Awaryjne lądowanie samolotu LOT w Warszawie z ostatniej chwili
Awaryjne lądowanie samolotu LOT w Warszawie

Z powodu sygnału o możliwej usterce lecący z Warszawy do Sofii samolot linii LOT musiał awaryjnie lądować na Lotnisku Chopina. - Lądowanie odbyło się w asyście służb. Maszyna wylądowała bezpiecznie - poinformował rzecznik prasowy Polskich Linii Lotniczych LOT Krzysztof Moczulski.

Wielki słup dymu nad Katowicami. Trwa dogaszanie Wiadomości
Wielki słup dymu nad Katowicami. Trwa dogaszanie

W sobotnie popołudnie, 26 lipca, w Katowicach doszło do pożaru w rejonie ul. Sądowej i Raciborskiej. Paliły się podkłady kolejowe składowane w pobliżu torowiska, w bezpośrednim sąsiedztwie budowy przy dworcu głównym PKP.

Niebezpieczny incydent w Krakowie. Kilkanaście osób poszkodowanych Wiadomości
Niebezpieczny incydent w Krakowie. Kilkanaście osób poszkodowanych

W piątkowy wieczór doszło do niebezpiecznego incydentu na przystanku tramwajowym przy ul. Bronowickiej w Krakowie. Z okna przejeżdżającego tramwaju ktoś rozpylił gaz pieprzowy w stronę grupy osób czekających na peronie. Jak informują poszkodowani, sytuacja miała miejsce około godziny 19:30.

Komunikat dla mieszkańców Rzeszowa z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Rzeszowa

Prawie 250 tys. zł kosztować będzie dokumentacja projektowa nowego domu kultury, który powstanie w Rzeszowie na osiedlu Krakowska Południe przy ul. Stojałowskiego. Dokumentacja gotowa ma być w ciągu 10 miesięcy.

Czerwona flaga na Pomorzu i w Zachodniopomorskiem. GIS zakazuje kąpieli Wiadomości
Czerwona flaga na Pomorzu i w Zachodniopomorskiem. GIS zakazuje kąpieli

Czerwone flagi zakazujące wejścia do wody wiszą w sobotę w dwunastu kąpieliskach w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Powodem jest zakwit sinic.

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę

30 stycznia 2018 roku (wtorek) o godz. 14:00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisze ustawę z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni.
 Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę
/ Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Kiedy przed wielu laty byłem jeszcze chłopcem, to było w czasach, które określamy jako "słusznie minione", była audycja "Teleranek". I tam była taka piosenka "Niedziela z tatą, niedziela z mamą to najpiękniejszy w tygodniu dzień..."

Zachłysnęliśmy się tym wolnym rynkiem, wzrostem zamożności, wolnością, suwerennością, wszystkim tym, czego przez dziesięciolecia Polska nie miała. Ale w tym procesie zaszły też takie zmiany, które nie były dobre z punktu widzenia istotnych wartości, w szczególności związane z rodziną. Powszechny handel w niedzielę, który oznacza konieczność dla pracowników konieczność opuszczenia rodziny w ten dzień, który niegdyś był dniem wolnym. Parę miesięcy temu, kiedy robiłem zakupy z żoną w naszym osiedlowym sklepie, gdzie jesteśmy znanymi klientami, jedna z pań zapytała mnie, czy podpiszę ustawę o ograniczeniu handlu. Podziękowano mi w imieniu swoim i pracowników. 

To moment bardzo istotny. Moment pokazania solidarności. Dziękuję za tę inicjatywę ustawodawczą, dziękuję Solidarności, dziękuje min. Rafalskiej. Dziękuję premier Beacie Szydło i Mateuszowi Morawieckiemu za mądre podejście do tej ustawy. 


- mówił Andrzej Duda.
 

Na tę chwilę czekaliśmy długo. Milion dwieście tys. pracujących w handlu czekało na ten moment. Jestem bardzo wzruszony, że w tak uroczystej formule złożył Pan podpis, Panie Prezydencie. Ostatnim tak ważnym dla nas podpisem było przywrócenie wieku emerytalnego, za co również dziękujemy.

To w przeciągu 28 lat trzeci projekt obywatelski, który przeszedł całą procedurę do podpisu prezydenta. I we wszystkich 3 projektach uczestniczyła Solidarność. 2005 rok - emerytury górnicze. 2010 rok - święto Trzech Króli. I ta ostatnia inicjatywa. To wielki krok do przodu w kierunku cywilizacji, jeśli chodzi o podmiotowe, a nie przedmiotowe traktowanie pracowników. 

Jestem bardzo wzruszony, bo jak przypomnę sobie ciężką drogę, którą przeszliśmy od zbierania podpisów, po podpis Pana Prezydenta to mogliśmy mieć moment zwątpienia. Ale prowadziliśmy dialog - z rządem, na komisjach sejmowych. Bardzo dziękuję za ten kompromis, bo były trudne momenty. Dziękuję, że na żadnym etapie procedowania tej ustawy, Pan Prezydent nigdy nie miał wątpliwości, że trzeba ograniczyć handel w niedzielę. Pani minister, dziękuję pani za ciężką pracę i wkład w tę ustawę. Dzięuję, że idziemy w pozytywnym kierunku. Dziękuję klubowi PiS za poparcie tego projektu. A tym, którzy głosowali przeciw - opozycji - podziękują pracownicy. 

Chciałbym się zwrócić do przedsiębiorców, którzy będą usiłowali omijać te przepisy. Radzę im skupić się na poprawie warunków pracy w handlu, bo wspólnie z Inspekcją Pracy będziemy pilnować, aby przepisy były respektowane. Teraz będziemy się starać, aby kolejne grupy zawodowe mogły spędzać niedziele ze swymi rodzinami. 

Niedziela to wspaniały dzień dla rodziny. I ta ustawa, dziś podpisana, to dopełnienie programu 500+. Bardzo za to dziękujemy. 


- powiedział przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.  

Od 1 marca 2018 roku w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia. Z kolei od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Wyjątkiem będą dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Ograniczenie handlu w niedziele ma objąć placówki handlowe. Jak napisano w ustawie, należy przez to rozumieć „wszelkie obiekty, w których prowadzona jest sprzedaż towarów i wyrobów w zakresie hurtowym i detalicznym, w tym sprzedaż towarów i wyrobów kupionych w celu ich odsprzedaży w formie sklepów, stoisk, straganów, hurtowni, składów węgla, składów materiałów budowlanych, domów towarowych, domów wysyłkowych, biur zbytu oraz w formie sklepów internetowych”.

W ustawie przewidziano katalog włączeń placówek, w których będzie można prowadzić handel w niedziele. Dozwolony on będzie między innymi: w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, placówkach pocztowych, w hotelach, placówkach kulturalnych i prowadzących działalność sportową.
W niedziele zrobimy zakupy między innymi w placówkach handlowych na dworcach, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej.

Właściciel sklepu będzie mógł otworzyć go w niedzielę, gdy sprzedaż będzie prowadził osobiście, „we własnym imieniu i na własny rachunek”.

źródło: solidarnosc.gda.pl


raw

#REKLAMA_POZIOMA#



 

Polecane
Emerytury
Stażowe