Protest w obronie zwalnianych pracowników Comau Poland
Przewodnicząca podkreśliła, że firma Comau Poland zajmowała się przygotowanie linii do produkcji nowych modeli samochodów. W ocenie związkowców likwidacja tej spółki może oznaczać, że w najbliższych latach koncern nie planuje w Tychach żadnych nowych inwestycji. – Dzisiaj likwidują 150 miejsc pracy. Co będzie za miesiąc, za dwa, za pół roku, tego nie wiecie. A może to niektórzy z was stracą pracę i będą jej szukali. Dlatego stańcie murem wszyscy, jeden obok drugiego – apelował do uczestników pikiety Mirosław Truchan, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność.
Związkowcy domagają się zapewnienia pracownikom Comau Poland możliwości przejścia do innych spółek FCA Poland w trybie art. 231 Kodeksu pracy, czyli z zachowaniem dotychczasowych warunków zatrudnienia. Chcą także, by osoby, które nie zdecydują się na przejście do innej firmy należącej do Grupy otrzymały odprawy, której wysokość będzie wyższa niż zaproponował pracodawca.
Uczestnicy protestu zwracali też uwagę na problem niskich zarobków w spółkach wchodzących w skład Grupy i domagali się wzrostu płac. Wanda Stróżyk podkreśliła, że w FCA Poland podwyżek nie było przez sześć ostatnich lat. Wyjątek stanowił jedynie rok 2015, kiedy to płace zasadnicze podniesione zostały jedynie o 110 zł brutto.
Protestujących pracowników ze spółek Grupy FCA wsparli związkowcy z Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność oraz Regionu Podbeskidzie, a także członkowie związku z fabryki Volkswagena w Poznaniu.
www.solidarnosckatowice.pl / aga