Andrzej Kropiwnicki: To, że obecny rząd bardziej nam sprzyja, nie znaczy, że ma pełny worek pieniędzy
Jednym z najistotniejszych wydarzeń podczas WZD było przyjęcie uchwały dotyczącej stanowczego sprzeciwu wobec przypadków bezprawnego zwalniania pracowników podlegających szczególnej ochronie stosunku pracy na podstawie ustawy o związkach zawodowych. WZD zobowiązało Delegatów Regionu Mazowsze do wniesienia na KZD projektu uchwały w sprawie podjęcia działań zmierzających do zmian legislacyjnych. Mają one zaostrzyć kary wobec pracodawców łamiących prawo w zakresie szczególnej ochrony stosunku pracy działaczy związkowych oraz przyspieszyć procesy sądowe w przypadkach zwolnień działaczy związkowych tak, by rozstrzygnięcia następowały maksymalnie w ciągu 3 miesięcy.
Realizacja „umowy programowej”
Podczas zebrania podsumowano realizację umowy programowej z 5 maja 2015 roku, podpisanej przez KK NSZZ „S” z kandydatem na prezydenta RP Andrzejem Dudą. Andrzej Kropiwnicki wskazał najistotniejsze punkty umowy, które udało się zrealizować. Należą do nich: eliminowanie zatrudnienia na umowy śmieciowe, obniżenie wieku emerytalnego, zapewnienie wsparcia polskim rodzinom (program „500+”), wzrost minimalnego wynagrodzenia od 2017 roku do 2000 zł brutto, wzrost minimalnej stawki godzinowej do 13 zł brutto, a także wzmocnienie roli dialogu społecznego poprzez powołanie Rady Dialogu Społecznego.
Za kluczową uznał obligatoryjną obecność konstytucyjnych ministrów – posiadających pełne kompetencje do podejmowania decyzji – na posiedzeniach RDS.
Szef regionu wspomniał także o zaproszeniu związku do pracy w komisji kodyfikacyjnej jako strony społecznej, przy tworzeniu nowego Kodeksu pracy. To ważny precedens, gdyż w ten sposób NSZZ „S” po raz pierwszy może jako związek współtworzyć prawo, a nie być jedynie obserwatorem tego procesu.
Stanowiska w sprawie nauki i oświaty
Większość stanowisk przyjętych podczas WZD dotyczyło oświaty. Pierwsze z nich jest wezwaniem do podjęcia działań w celu ochrony miejsc pracy pracowników tego sektora, co związane jest z planowaną reformą oświaty.
W drugim wyrażono sprzeciw wobec przypadków nieprawidłowości w zatrudnieniu i naruszeń prawa pracy pracowników szkolnictwa wyższego, w tym nauczycieli akademickich. Poparto także dążenie organizacji związkowych NSZZ „S” uczelni do ustawowego zagwarantowania szkołom wyższym prawa do zawierania ponadzakładowych układów zbiorowych pracy z ministrami rządu RP oraz stanowisko w sprawie odpisu na ZFŚS w szkołach wyższych, co ma być lekiem na systematyczne zmniejszanie środków funduszu.
Anna Brzeska
Cały artykuł w najnowszym 43 numerze "TS". Dostępny też w wersji cyfrowej tutaj