Niepokojące doniesienia z granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczna wydała komunikat

Co musisz wiedzieć?
- Aż 520 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią odnotowano w ostatni weekend.
- Strefa buforowa wciąż obowiązuje i obejmuje ponad 78 km granicy.
- Monitoring granicy jest już kompletny, dzięki czemu cała wschodnia granica w Podlaskiem objęta jest elektroniczną ochroną.
- Funkcjonariusze są atakowani przez migrantów, a pojazdy Straży Granicznej bywają uszkadzane.
Straż Graniczna wydała komunikat
We wtorek Straż Graniczna przedstawiła raport z ostatnich wydarzeń na granicy z Białorusią.
16–18 maja na granicy z Białorusią odnotowano 520 prób nielegalnego przedostania się do Polski. Za pomocnictwo zatrzymano 3 osoby. Udzielono pomocy 2 osobom
– podaje Straż Graniczna.
W stronę polskich patroli rzucano kamieniami. Uszkodzono pojazd SG
– poinformowano w komunikacie.
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Podano oficjalne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Jest komunikat PKW
- Panika w Onecie: "Rafał Trzaskowski pod ścianą. Projekt Tuska może się zawalić"
- Magdalena Środa niezadowolona z wyników wyborów: "Kompletny dramat"
- Komunikat dla mieszkańców woj. śląskiego
- Komunikat dla mieszkańców Poznania
- Nowy komunikat IMGW. Oto co nas czeka
- "Nie wiem, czy Trzecia Droga przetrwa". To cios dla koalicji rządowej
Strefa buforowa przedłużona i rozszerzona
Strefa buforowa na granicy polsko-białoruskiej została wprowadzona 13 czerwca 2024 r. na 90 dni, następnie przedłużona od 11 września na kolejne 90 dni. Na tym jednak nie koniec, w rozporządzeniu ogłoszonym 7 marca 2025 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedłużyło czas obowiązywania strefy o następne 90 dni.
Strefa buforowa jest skuteczna, dlatego została przedłużona o kolejne 90 dni. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie w poniedziałek, 10 marca br.
– przekazało MSWiA w komunikacie.
Według danych ministerstwa strefa objęta zakazem przebywania została rozszerzona i obejmuje długość granicy na odcinku 78,29 km, położonym w zasięgu terytorialnym placówek Straży Granicznej w Michałowie, Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. Na odcinku 59,24 km obszar objęty zakazem to 200 m od linii granicy państwowej. Natomiast na odcinku 15,26 km położonym w rejonie rezerwatów przyrody strefa jest szersza i wynosi ok. 2 km, a na odcinku ok. 3,79 km jej szerokość w głąb kraju to ok. 4 km.
Zapora na granicy
Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Ostatnio Straż Graniczna poinformowała o ukończeniu kolejnego etapu zabezpieczeń. Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.
Straż Graniczna odebrała zaporę elektroniczną zbudowaną na rzekach granicznych Świsłocz i Istoczanka. Zakończyła się także modernizacja bariery elektronicznej wzdłuż istniejącej zapory technicznej
– podała Straż w komunikacie.
Cały odcinek polsko-białoruskiej granicy w województwie podlaskim jest już objęty nowoczesnym monitoringiem.