Zełenski i Vance w Watykanie. Papież zaangażowany w budowę pokoju na Ukrainie

- Umęczona Ukraina czeka z nadzieją na negocjacje w sprawie sprawiedliwego i trwałego pokoju – powiedział Leon XIV na zakończenie Mszy inaugurującej jego pontyfikat. Uroczystość, w której wzięli udział przedstawiciele światowych mocarstw, stała się okazją do zakulisowych rozmów nt. sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie.
Od lewej: Wołodymyr Zełenski, papież Leon XIV Zełenski i Vance w Watykanie. Papież zaangażowany w budowę pokoju na Ukrainie
Od lewej: Wołodymyr Zełenski, papież Leon XIV / EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Watykan miejscem negocjacji?

Pierwsze dni pontyfikatu, włoskie media nazwały, „intensywnym czasem tkania nici pokoju dla Ukrainy”. Rzym został przyrównany do „skrzyżowania dróg”, prowadzących do światowego pokoju. Pojawiły się sugestie, że „Watykan będzie miejscem negocjacji” między rosyjskim agresorem a umęczoną Ukrainą. W tym duchu zinterpretowano słowa Leona XIV, wypowiedziane w czasie audiencji dla przedstawicieli Kościołów Wschodnich: „Podejmę wszelkie możliwe wysiłki, by pokój się rozprzestrzeniał. Stolica Apostolska jest do dyspozycji, aby nieprzyjaciele mogli się spotkać i spojrzeć sobie w oczy, by narodom przywrócić nadzieję oraz godność, na którą zasługują – godność pokoju”. Z kolei papieskie słowa z inauguracji pontyfikatu, że „umęczona Ukraina czeka z nadzieją na negocjacje w sprawie sprawiedliwego i trwałego pokoju”, zostały odczytane jako komentarz do fiaska rozmów pokojowych w Stambule.

Prawda, sprawiedliwość, odpolitycznienie wojny

Leon XIV, który rozpoczął swój pontyfikat słowami „pokój wam wszystkim”, od pierwszych chwil postrzegany jest jako ten, który chce nieść światu pokój Chrystusa zmartwychwstałego: „Pokój rozbrojony i pokój rozbrajający, pokorny i wytrwały”. W przemówieniu do przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, papież wskazał na znaczenie prawdy w negocjacjach pokojowych. Rozmawiał na ten temat m.in. ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który mówił papieżowi o konieczności „odpolitycznienia wojny”. Leon XIV upomniał się też o sprawiedliwość, przejawiającą się m.in. w uwolnieniu jeńców wojennych i umożliwieniu powrotu do domów deportowanych przez Rosjan ukraińskich dzieci. W czasie prywatnej audiencji, abp Szewczuk przekazał papieżowi listę pięciuset nazwisk i tyle samo zdjęć Ukraińców, którzy albo są w niewoli, albo zniknęli bez śladu. Po spotkaniu wyznał, że „papież uważnie przyglądał się ich twarzom. Potem powiedział mi: tak, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wspierać dialog i powstrzymać wojnę”.

Papieska wizyta na Ukrainie?

Cztery dni po wyborze, Leon XIV rozmawiał telefonicznie z Wołodymyrem Zełenskim, który zaprosił papieża do odwiedzenia Ukrainy. W swych mediach społecznościowych prezydent napisał: „Taka wizyta przyniosłaby prawdziwą nadzieję wszystkim wierzącym, wszystkim naszym obywatelom”.  Poinformował, że podziękował papieżowi za wsparcie Ukrainy i jej mieszkańców.

- Naprawdę doceniamy słowa Jego Świątobliwości o potrzebie osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju dla naszego kraju oraz uwolnienia więźniów – podkreślił prezydent Zełenski. Zapewnił papieża, że „Ukraina chce zakończyć tę wojnę i robi wszystko, aby to uczynić. Oczekujemy, że Rosja podejmie odpowiednie kroki”. Pytany o szansę papieskiej wizyty na Ukrainie, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że „mówienie o tym jest na razie przedwczesne”. Kard. Pietro Parolin, jako wysłannik papieża Franciszka, dwukrotnie odwiedził ten pogrążony w wojnie kraj.

Prezydent Ukrainy rozmawiał prywatnie z papieżem

Wołodymyr Zełenski wraz z małżonką uczestniczył w inauguracji pontyfikatu Leona XIV. Na zakończenie liturgii, zamienił z nim kilka słów w Bazylice Watykańskiej. Na portalu X napisał: „Jesteśmy wdzięczni za dzisiejsze słowa podczas uroczystej Mszy św. o potrzebie sprawiedliwego pokoju i za uwagę poświęconą Ukrainie i naszemu narodowi. Każdy naród zasługuje na życie w pokoju i bezpieczeństwie”. Po południu prezydent Zełenski ponownie spotkał się z papieżem. Watykan opublikował krótki film z audiencji, nie wydano jednak żadnego komuniku. W spotkaniu uczestniczył m.in. ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, Andrij Jurasz.

Publikując w mediach społecznościowych zdjęcia z audiencji, prezydent Zełenski napisał: „Jesteśmy wdzięczni Jego Świątobliwości za audiencję. Dla milionów ludzi na całym świecie papież jest symbolem nadziei na pokój. Autorytet i głos Stolicy Apostolskiej mogą odegrać ważną rolę w zakończeniu tej wojny”. Wyraził wdzięczność Watykanowi za gotowość do służenia jako platforma do bezpośrednich negocjacji między Ukrainą a Rosją. „Jesteśmy gotowi na dialog w dowolnym formacie dla widocznych rezultatów. Doceniamy wsparcie dla Ukrainy i wyraźny głos w obronie sprawiedliwego i trwałego pokoju” – napisał prezydent Zełenski po spotkaniu z papieżem.

Ukraina tematem watykańskich spotkań

Dzień przed inauguracją pontyfikatu Leona XIV, w Watykanie odbyło się spotkanie na temat pokoju na Ukrainie. Na czele delegacji Stanów Zjednoczonych stał sekretarz stanu Marco Rubio, który rozmawiał ze swym watykańskim odpowiednikiem kard. Pietro Parolinem oraz abp. Paulem Richardem Gallagherem, sekretarzem ds. relacji z państwami, co odpowiada funkcji ministra spraw zagranicznych. Po tym spotkaniu nie został wydany żaden komunikat. Wiadomo jednak, że rozmowy będą kontynuowane.

19 maja zaplanowano prywatne spotkanie Leona XIV z Jamesem Davidem Vancem. Wiceprezydent USA stał na czele amerykańskiej delegacji na inaugurację pontyfikatu. Zanim spotka się z papieżem, Vance rozmawiał w niedzielę przez pół godziny z prezydentem Ukrainy. Osobno spotkał się także z szefową włoskiego rządu Giorgią Meloni i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Helena Harłukowicz


 

POLECANE
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada z ostatniej chwili
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował w niedzielę, że z meldunków otrzymanych m.in. od wojewodów i służb wynika, że jesteśmy w pełni gotowi do wprowadzenia od północy tymczasowych kontroli na granicach z Niemcami oraz Litwą.

Niemcy: odparliśmy atak polskiego drona z ostatniej chwili
Niemcy: "odparliśmy atak polskiego drona"

Niemiecka policja federalna przekazała, że powstrzymała drona nadlatującego z Polski. Policja rozważa postępowanie karne i administracyjne wobec operatora drona.

Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje z ostatniej chwili
Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje

W Kędzierzynie-Koźlu pali się hurtownia ze sprzętem elektrycznym. Na miejscu pracuje już ponad stu strażaków. Dwóch ratowników jest poszkodowanych. Ogłoszono alert RCB z apelem, by w promieniu kilometra od pożaru zamykać okna.

Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami z ostatniej chwili
Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami

Podczas konferencji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Rosówku na granicy polsko-niemieckiej doszło do incydentu – policja wyprowadziła jednego z prowokatorów.

Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski z ostatniej chwili
Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał już selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski – informują media. Jak przekazało Radio Zet, trwa ustalanie warunków i wkrótce ma zostać wydany komunikat w sprawie następcy Michała Probierza. Dokładna data nie jest znana.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 7 lipca kolejne zwężenia i objazdy na S11 pod Poznaniem – sprawdź, gdzie zwolnić i jak ominąć remont.

Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu Wiadomości
Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu

W niedzielę, 6 lipca, w Kędzierzynie-Koźlu wybuchły dwa pożary. Strażacy najpierw gasili las, potem halę z rowerami i hulajnogami.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Wschodnia, Południowa oraz zachodnie krańce będą pod wpływem wyżów, a pozostała część kontynentu - pod wpływem niżów znad Skandynawii oraz północnych Włoch z pofalowanym frontem atmosferycznym.

Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska? z ostatniej chwili
Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska?

Grupa „bodnarowców” ma już gotową ustawę bezkarnościową! Miałaby ona zapewnić bezkarność środowisku związanym z obecną władzą w związku z ich bezprawnymi działaniami po 15 października 2023 roku – przekazał dziennikarz Michał Karnowski na antenie Telewizji wPolsce24.

Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka Wiadomości
Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka

Do dramatycznego zdarzenia doszło w sobotni wieczór, 5 lipca, nad jeziorem Długie w Rzepinie. Służby otrzymały zgłoszenie o zaginięciu 12-letniej dziewczynki po godzinie 18. Na miejsce natychmiast skierowano duże siły ratownicze – w tym strażaków, ratowników medycznych i policję.

REKLAMA

Zełenski i Vance w Watykanie. Papież zaangażowany w budowę pokoju na Ukrainie

- Umęczona Ukraina czeka z nadzieją na negocjacje w sprawie sprawiedliwego i trwałego pokoju – powiedział Leon XIV na zakończenie Mszy inaugurującej jego pontyfikat. Uroczystość, w której wzięli udział przedstawiciele światowych mocarstw, stała się okazją do zakulisowych rozmów nt. sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie.
Od lewej: Wołodymyr Zełenski, papież Leon XIV Zełenski i Vance w Watykanie. Papież zaangażowany w budowę pokoju na Ukrainie
Od lewej: Wołodymyr Zełenski, papież Leon XIV / EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA

Watykan miejscem negocjacji?

Pierwsze dni pontyfikatu, włoskie media nazwały, „intensywnym czasem tkania nici pokoju dla Ukrainy”. Rzym został przyrównany do „skrzyżowania dróg”, prowadzących do światowego pokoju. Pojawiły się sugestie, że „Watykan będzie miejscem negocjacji” między rosyjskim agresorem a umęczoną Ukrainą. W tym duchu zinterpretowano słowa Leona XIV, wypowiedziane w czasie audiencji dla przedstawicieli Kościołów Wschodnich: „Podejmę wszelkie możliwe wysiłki, by pokój się rozprzestrzeniał. Stolica Apostolska jest do dyspozycji, aby nieprzyjaciele mogli się spotkać i spojrzeć sobie w oczy, by narodom przywrócić nadzieję oraz godność, na którą zasługują – godność pokoju”. Z kolei papieskie słowa z inauguracji pontyfikatu, że „umęczona Ukraina czeka z nadzieją na negocjacje w sprawie sprawiedliwego i trwałego pokoju”, zostały odczytane jako komentarz do fiaska rozmów pokojowych w Stambule.

Prawda, sprawiedliwość, odpolitycznienie wojny

Leon XIV, który rozpoczął swój pontyfikat słowami „pokój wam wszystkim”, od pierwszych chwil postrzegany jest jako ten, który chce nieść światu pokój Chrystusa zmartwychwstałego: „Pokój rozbrojony i pokój rozbrajający, pokorny i wytrwały”. W przemówieniu do przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, papież wskazał na znaczenie prawdy w negocjacjach pokojowych. Rozmawiał na ten temat m.in. ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który mówił papieżowi o konieczności „odpolitycznienia wojny”. Leon XIV upomniał się też o sprawiedliwość, przejawiającą się m.in. w uwolnieniu jeńców wojennych i umożliwieniu powrotu do domów deportowanych przez Rosjan ukraińskich dzieci. W czasie prywatnej audiencji, abp Szewczuk przekazał papieżowi listę pięciuset nazwisk i tyle samo zdjęć Ukraińców, którzy albo są w niewoli, albo zniknęli bez śladu. Po spotkaniu wyznał, że „papież uważnie przyglądał się ich twarzom. Potem powiedział mi: tak, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wspierać dialog i powstrzymać wojnę”.

Papieska wizyta na Ukrainie?

Cztery dni po wyborze, Leon XIV rozmawiał telefonicznie z Wołodymyrem Zełenskim, który zaprosił papieża do odwiedzenia Ukrainy. W swych mediach społecznościowych prezydent napisał: „Taka wizyta przyniosłaby prawdziwą nadzieję wszystkim wierzącym, wszystkim naszym obywatelom”.  Poinformował, że podziękował papieżowi za wsparcie Ukrainy i jej mieszkańców.

- Naprawdę doceniamy słowa Jego Świątobliwości o potrzebie osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju dla naszego kraju oraz uwolnienia więźniów – podkreślił prezydent Zełenski. Zapewnił papieża, że „Ukraina chce zakończyć tę wojnę i robi wszystko, aby to uczynić. Oczekujemy, że Rosja podejmie odpowiednie kroki”. Pytany o szansę papieskiej wizyty na Ukrainie, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że „mówienie o tym jest na razie przedwczesne”. Kard. Pietro Parolin, jako wysłannik papieża Franciszka, dwukrotnie odwiedził ten pogrążony w wojnie kraj.

Prezydent Ukrainy rozmawiał prywatnie z papieżem

Wołodymyr Zełenski wraz z małżonką uczestniczył w inauguracji pontyfikatu Leona XIV. Na zakończenie liturgii, zamienił z nim kilka słów w Bazylice Watykańskiej. Na portalu X napisał: „Jesteśmy wdzięczni za dzisiejsze słowa podczas uroczystej Mszy św. o potrzebie sprawiedliwego pokoju i za uwagę poświęconą Ukrainie i naszemu narodowi. Każdy naród zasługuje na życie w pokoju i bezpieczeństwie”. Po południu prezydent Zełenski ponownie spotkał się z papieżem. Watykan opublikował krótki film z audiencji, nie wydano jednak żadnego komuniku. W spotkaniu uczestniczył m.in. ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, Andrij Jurasz.

Publikując w mediach społecznościowych zdjęcia z audiencji, prezydent Zełenski napisał: „Jesteśmy wdzięczni Jego Świątobliwości za audiencję. Dla milionów ludzi na całym świecie papież jest symbolem nadziei na pokój. Autorytet i głos Stolicy Apostolskiej mogą odegrać ważną rolę w zakończeniu tej wojny”. Wyraził wdzięczność Watykanowi za gotowość do służenia jako platforma do bezpośrednich negocjacji między Ukrainą a Rosją. „Jesteśmy gotowi na dialog w dowolnym formacie dla widocznych rezultatów. Doceniamy wsparcie dla Ukrainy i wyraźny głos w obronie sprawiedliwego i trwałego pokoju” – napisał prezydent Zełenski po spotkaniu z papieżem.

Ukraina tematem watykańskich spotkań

Dzień przed inauguracją pontyfikatu Leona XIV, w Watykanie odbyło się spotkanie na temat pokoju na Ukrainie. Na czele delegacji Stanów Zjednoczonych stał sekretarz stanu Marco Rubio, który rozmawiał ze swym watykańskim odpowiednikiem kard. Pietro Parolinem oraz abp. Paulem Richardem Gallagherem, sekretarzem ds. relacji z państwami, co odpowiada funkcji ministra spraw zagranicznych. Po tym spotkaniu nie został wydany żaden komunikat. Wiadomo jednak, że rozmowy będą kontynuowane.

19 maja zaplanowano prywatne spotkanie Leona XIV z Jamesem Davidem Vancem. Wiceprezydent USA stał na czele amerykańskiej delegacji na inaugurację pontyfikatu. Zanim spotka się z papieżem, Vance rozmawiał w niedzielę przez pół godziny z prezydentem Ukrainy. Osobno spotkał się także z szefową włoskiego rządu Giorgią Meloni i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Helena Harłukowicz



 

Polecane
Emerytury
Stażowe