Niedługo startuje oficjalny sklep internetowy Watykanu

Ukłon w stronę kolekcjonerów
Watykan poinformował o uruchomieniu nowej platformy sprzedażowej – www.cfn.va. Będzie można tam zamawiać oficjalne, emitowane przez Państwo Watykańskie znaczki i monety. Sklep będzie uruchomiony już od początku lipca br.
„Dzięki nowej platformie użytkownicy z całego świata mogą się rejestrować, aby nabywać oficjalnie wydane znaczki i monety bezpośrednio przez Watykan”, ogłosiła we wtorek watykańska administracja.
Dotychczas nabycie tych przedmiotów możliwe było głównie stacjonarnie – na Placu św. Piotra lub przez pośredników. Teraz zostanie to uproszczone i unowocześnione. Decyzja o wprowadzeniu światowego systemu dystrybucji wychodzi naprzeciw kolekcjonerom i zainteresowanym, którzy dotąd byli uzależnieni od sprzedaży stacjonarnej lub ofert osób trzecich.
Bardziej eko
Nowy sklep to jednak nie tylko cyfrowa wygoda. Zmienia się również sposób produkcji – znaczki i monety będą wytwarzane z większą troską o środowisko. Watykan zapowiada wykorzystanie materiałów możliwie najbardziej przyjaznych naturze, które łatwo poddać recyklingowi.
- KEP: Edukacja zdrowotna niszczy fundamenty wychowania, zawiera bezprawną wizję seksualności i płci
- [wywiad] George Weigel: światowy nieład wymaga odnowienia nauczania o wojnie sprawiedliwej
- Arcybiskup Nowego Jorku: czuję to, co Polacy, gdy wybrano Karola Wojtyłę
- Jakich zmian dokona Leon XIV w Kurii Rzymskiej?
- Przedsiębiorczy senior zbiegł z zakładu ambulansem, by dostać się na obchody w Fatimie
- Wspomnienie św. Zofii, wdowy i męczennicy
Prawie 100-letnia tradycja
Poczta Watykańska (Poste Vaticane) powstała wraz z utworzeniem Państwa Watykańskiego na mocy Traktatów Laterańskich (11 lutego 1929).
Watykańskie znaczki pocztowe zaczęto wydawać również w 1929 roku – pierwsza emisja miała miejsce 1 sierpnia 1929 roku. Umieszczono na nich wizerunek papieża Piusa XI.
Od tego czasu watykańskie znaczki są cenione wśród filatelistów na całym świecie – nie tylko ze względu na swoją wartość kolekcjonerską, ale również z uwagi na ich często artystyczny charakter oraz ograniczone nakłady. Watykan, mimo swojej niewielkiej powierzchni, posiada odrębny system pocztowy, niezależny od włoskiego, wysyłając korespondencję na cały świat.
Karol Darmoros