Bazylika Prymasowska w Gnieźnie: "dziękczynienie za wiekopomne wydarzenie sprzed tysiąca lat"

Rocznica koronacji
- Tegoroczne uroczystości świętowojciechowe od samego początku miały mieć szczególny charakter. Chcieliśmy bowiem, aby stały się okazją do naszego dziękczynienia za wiekopomne wydarzenie sprzed tysiąca lat, jakim była koronacja Bolesława Chrobrego, a następnie jego syna Mieszka II Lamberta na królów Polski – podkreślił metropolita gnieźnieński przyznając, że „po piątkowym posiedzeniu Sejmu i Senatu, w obecności Prezydenta RP, które odbyło się w Gnieźnie, możemy teraz spotkać się w miejscu, w którym to wszystko się wydarzyło, w Bazylice Prymasowskiej, w auli koronacyjnej królów Polski”.
- W te ogólnopolskie uroczystości chcieliśmy włączyć także naszą wdzięczność za 1025 lat istnienia archidiecezji gnieźnieńskiej, która została ustanowiona w czasie pamiętnego Zjazdu Gnieźnieńskiego – przypomniał Prymas.
Święty Wojciech
Podkreślił również, że wydarzenia ostatnich dni w naturalny sposób skłaniają do jeszcze jednej intencji – wdzięczności za pontyfikat papieża Franciszka, którego pogrzeb odbył się w sobotę.
- Chcemy dziękować Panu Bogu za dar życia i pasterskiej posługi papieża Franciszka i jednocześnie prosić w ten dzień, za Kościół Święty powierzając nas opiece świętego Wojciecha i przyzywając Ducha Świętego, by prowadził w najbliższych dniach kolegium kardynałów – mówił abp Polak zwracając się bezpośrednio do kard. Kazimierza Nycza, który jako legat papieski przewodniczy jubileuszowym uroczystościom.
- Msza pogrzebowa za Papieża. Kard. Re: teraz to my prosimy, abyś modlił się za nas
- Zakończyły się uroczystości pogrzebowe Franciszka. Papieża żegnało co najmniej 400 tys. osób
- W bazylice Matki Bożej Większej złożono do grobu ciało papieża Franciszka
- Rozpoczynają się kościelne obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego
- Dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego
- Symfonia Miłosierdzia popłynęła z Krakowa w świat
Uczestnicy
- Dziękujemy Ci, drogi księże Kardynale, bo dzięki Twojej obecności, nadal odczuwamy szczególną więź, łączącą nas z Ojcem świętym i wciąż żywy dowód jego ojcowskiej bliskości i troski o nas – przyznał Prymas.
Witając przybyłych biskupów, duchowieństwo, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe, młodzież, przedstawicieli stowarzyszeń i bractw, a także pielgrzymów abp Polak zacytował uchwałę sejmową ogłaszającą 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie, w której stwierdzono, że koronacje nie byłyby możliwe, gdyby nie szereg ważnych wydarzeń, począwszy od legendarnego założenia Gniezna przez Lecha, poprzez Chrzest Polski, męczeńską śmierć Świętego Wojciecha i powstanie pierwszego arcybiskupstwa, a na Zjeździe Gnieźnieńskim skończywszy.
- Cieszę się, że udało się zorganizować centralne obchody milenium królewskich koronacji w łączności z dorocznym odpustem ku czci św. Wojciecha, Patrona naszej Ojczyzny. Był on przecież serdecznym przyjacielem Bolesława Chrobrego i to właśnie dzięki osobistemu zaangażowaniu Księcia Bolesława, jego ciało trafiło właśnie tutaj. Nie da się zatem mówić o Chrobrym bez wspominania i przyzywania wstawiennictwa św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski, miasta Gniezna i naszej archidiecezji, którego prosimy o szczególną opiekę nad Kościołem i nad naszą Ojczyzną – przyznał Prymas Polski.
Msza św. odpustowa i jubileuszowa celebrowana jest w katedrze gnieźnieńskiej z udziałem biskupów z Polski i zagranicy z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Antonio Filipazzim.
Eucharystię poprzedziła tradycyjna procesja z relikwiami św. Wojciecha ulicami miasta.
Historyczną rangę uroczystości podkreślą symbole takie jak kielich królewski z XII wieku, który jest używany podczas liturgii.
bgk