Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Oto co sądzą Polacy [SONDAŻ]
![Praca w sklepie spożywczym, zdjęcie poglądowe Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Oto co sądzą Polacy [SONDAŻ]](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/138950/174496367805296bc0a8676501d45246.jpg)
Co mówią wyniki sondażu?
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez „Super Express”, 49% Polaków uważa, że Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy. Przeciwnych temu pomysłowi jest 35% respondentów, a 16% nie ma zdania w tej sprawie.
To pokazuje, że idea dodatkowego dnia wolnego – podobnie jak w przypadku Wigilii – zyskuje coraz więcej zwolenników.
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Nie żyje wokalistka zespołu De Su
- Niemcy w kłopocie. Problem rośnie z roku na rok
- Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża Franciszka
Argumenty za – nie tylko religijne
Wielki Piątek to dla katolików jeden z najważniejszych dni w roku liturgicznym. To czas refleksji i duchowego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Zdaniem niektórych wolne od pracy w tym dniu pozwoliłoby lepiej przeżyć ten czas i zadbać o rodzinne przygotowania bez niepotrzebnego stresu.
Jestem katolikiem i musimy pamiętać, że dla nas, katolików, święta Wielkiej Nocy to są najważniejsze święta w roku, dlatego ten Wielki Piątek jest niezmiernie istotnym dniem, kiedy wspominamy Mękę Pańską. Warto to rozważyć, bo posłużyłoby to wielu rodzinom, żeby te przygotowania do świąt dopiąć na ostatni guzik, żeby nie było niepotrzebnego napięcia
– powiedział w rozmowie z „SE” poseł PiS Robert Gontarz.
Czy kolejne święto wolne ma szansę wejść w życie?
Na razie nie ma konkretnych zapowiedzi ze strony rządu dotyczących wolnego w Wielki Piątek, ale rosnące poparcie społeczne może w przyszłości zainspirować kolejną zmianę w kodeksie pracy. Wypowiadająca się w publikacji poseł KO Marta Wcisło dystansuje się jednak od tego pomysłu.
Dla przedsiębiorstw, podmiotów gospodarczych, jak i osób zatrudnionych każdy dzień wolny od pracy oznacza niższy dochód. Należy zadać pytanie, czy nas na to stać oraz czy kolejny dzień wolny przed świętami rzeczywiście przeznaczymy na to, żeby skupić się na kwestiach związanych z wyznawaniem kultu religijnego
– powiedziała Wcisło.