Jest komentarz ministra obrony Ukrainy ws. porozumienia z Rosją

- W Rijadzie wszystkie strony zgodziły się wdrożyć zakaz ataków na infrastrukturę energetyczną Ukrainy i Rosji - poinformował we wtorek minister obrony Ukrainy Rustem Umierow po spotkaniu ukraińskiej i amerykańskiej delegacji w stolicy Arabii Saudyjskiej.
Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow Jest komentarz ministra obrony Ukrainy ws. porozumienia z Rosją
Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow / Wikipedia CC BY-SA 4.0 / Ministry of Defense of Ukraine

Biały Dom poinformował we wtorek, że "Rosja i Ukraina zgodziły się ze Stanami Zjednoczonymi, by zapewnić bezpieczną żeglugę, wyeliminować użycie siły i zapobiec używaniu statków handlowych do celów wojskowych na Morzu Czarnym"

Zarówno Rosja, jak i Ukraina miały też "opracować środki w celu wdrożenia porozumienia prezydenta Trumpa i prezydenta Putina o zakazie ataków na obiekty energetyczne Rosji i Ukrainy".

Dodatkowo USA miały zgodzić się pomóc Rosji "przywrócić dostęp do światowego rynku eksportu produktów rolnych i nawozów, obniżyć koszty ubezpieczeń morskich i poprawić dostęp do portów i systemów płatności za takie transakcje".

 

Kluczowe rezultaty rozmów

W sprawie porozumienia między Rosją i Ukraina, gdzie w rozmowach pośredniczyły Stany Zjednoczone, głos zabrał ukraiński minister obrony Rustem Umierow.

Ukraina i Stany Zjednoczone przeprowadziły w Rijadzie dwustronne konsultacje techniczne, których tematem były bezpieczeństwo energetyczne i infrastruktura krytyczna, bezpieczna żegluga na Morzu Czarnym oraz uwolnienie i powrót naszych więźniów i dzieci

- poinformował minister obrony Ukrainy.

Wypełniając zadanie Prezydenta Ukrainy, kontynuujemy pracę nad zapewnieniem sprawiedliwego pokoju i bezpieczeństwa dla naszego kraju. To spotkanie jest logicznym przedłużeniem udanych konsultacji ze Stanami Zjednoczonymi w Dżuddzie. Nikt nie chce sprawiedliwego pokoju bardziej niż Ukraińcy, a nasze stanowisko pozostaje uczciwe, przejrzyste i spójne

- dodał Rustem Umierow.

Wymienił także kilka rezultatów, które osiągnięto podczas rozmów.

Wszystkie strony zgodziły się zapewnić bezpieczną żeglugę, wyeliminować stosowanie siły i zapobiec wykorzystywaniu statków handlowych do celów militarnych na Morzu Czarnym. - Ważne! Strona ukraińska podkreśla, że ​​wszelkie przemieszczanie się rosyjskich okrętów wojennych poza wschodnią część Morza Czarnego będzie stanowić naruszenie ducha tej umowy, będzie uważane za naruszenie zobowiązania do zapewnienia bezpiecznej żeglugi po Morzu Czarnym i zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Ukrainy. W takim przypadku Ukraina będzie miała pełne prawo do korzystania z prawa do samoobrony

Wszystkie strony zgodziły się opracować środki służące wdrożeniu porozumienia prezydentów w sprawie zakazu ataków na obiekty energetyczne Ukrainy i Rosji

Wszystkie strony przyjmują z zadowoleniem dobre praktyki ze strony państw trzecich, mające na celu wsparcie wdrażania porozumień energetycznych i morskich

Wszystkie strony będą nadal działać na rzecz osiągnięcia trwałego i zrównoważonego pokoju.

Stany Zjednoczone potwierdziły swoje poparcie dla działań na rzecz wymiany jeńców wojennych, uwolnienia cywilnych więźniów i powrotu przymusowo przesiedlonych ukraińskich dzieci

- wymienił Umierow.

Wyjaśnił również także, żeby "zapewnić skuteczną realizację ustaleń, ważne jest przeprowadzenie dodatkowych konsultacji technicznych możliwie jak najszybciej w celu uzgodnienia wszystkich szczegółów i aspektów technicznych wdrażania, monitorowania i kontroli ustaleń".

 

Rozmowy w Rijadzie

W poniedziałek rano w Rijadzie delegacje USA i Rosji odbyły się rozmowy ws. wojny na Ukrainie. Rosyjskiej delegacji przewodniczył Grigorij Karasin, szef Komisji Spraw Międzynarodowych Rady Federacji, oraz Siergiej Beseda, doradca dyrektora rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Stany Zjednoczone prezentowali dyrektor ds. planowania politycznego w Departamencie Stanu Michael Anton oraz doradcy specjalnego wysłannika Donalda Trumpa ds. Ukrainy i Rosji Keitha Kellogga i przedstawiciele biura doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Michaela Waltza.

Tematem rozmów było m.in. wznowienie inicjatywy zbożowej na Morzu Czarnym. Wstępne porozumienia zostały osiągnięte podczas rozmowy telefonicznej między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a jego amerykańskim odpowiednikiem Donaldem Trumpem. 


 

POLECANE
Niemcy usiłują odesłać nielegalnych imigrantów do Grecji. Grecja odmawia ich przyjęcia pilne
Niemcy usiłują odesłać nielegalnych imigrantów do Grecji. Grecja odmawia ich przyjęcia

Tysiące uchodźców, którym przyznano już ochronę międzynarodową w Grecji, przyjechało w 2025 r. do Niemiec, gdzie ponownie składało wnioski o azyl - informuje grupa medialna Funke, powołując się na dane Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Deportacje do Grecji napotykają na zdecydowany opór ze strony Aten.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat dla mieszkańców i turystów w woj. pomorskim i zachodniopomorskim z ostatniej chwili
Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat dla mieszkańców i turystów w woj. pomorskim i zachodniopomorskim

Zakwit sinic sprawił, że w niedzielę zamkniętych jest 11 kąpielisk w północnej Polsce. Takie dane opublikował Główny Inspektorat Sanitarny. Średnia temperatura wody w Bałtyku wynosi ok. 20 st. C.

Chcesz pozwać władzę przed sądem administracyjnym? Teraz będzie Cię to kosztowało o wiele więcej tylko u nas
Chcesz pozwać władzę przed sądem administracyjnym? Teraz będzie Cię to kosztowało o wiele więcej

Ledwo człowiek na chwilę wakacyjnie odwróci wzrok, zajmie się czymś pożytecznym, a już nasi urzędnicy, w swej niezmordowanej trosce o nasze dobro, wymyślą coś nowego.

Wbiegł na murawę podczas meczu. Aktywista Ostatniego Pokolenia chciał się przypiąć do bramki z ostatniej chwili
Wbiegł na murawę podczas meczu. Aktywista Ostatniego Pokolenia chciał się przypiąć do bramki

Podczas drugiej połowy spotkania Lechii Gdańsk z Lechem Poznań, zakończonego wynikiem 3:4, doszło do niecodziennego incydentu. W 66. minucie meczu na murawę wbiegł aktywista związany z ruchem "Ostatnie Pokolenie". Mężczyzna próbował przypiąć się do słupka jednej z bramek.

Niemcy opublikowali dane o przestępczości w szkołach. Zwrócili uwagę na cudzoziemców i ataki nożem Wiadomości
Niemcy opublikowali dane o przestępczości w szkołach. Zwrócili uwagę na cudzoziemców i ataki nożem

W 2024 roku aż 40 proc. osób podejrzanych o przemoc w niemieckich szkołach nie miało obywatelstwa Niemiec. Co istotne, osoby pochodzenia zagranicznego, które posiadają niemieckie paszporty – w tym również z podwójnym obywatelstwem – zostały zaklasyfikowane wyłącznie jako Niemcy. Informacje te zostały ujawnione w odpowiedzi na interpelację posła Alternatywy dla Niemiec (AfD), Martina Hessa.

Skandal. Znany vloger miał przeprowadzić wywiad ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Astronomia przegrała z polityką? gorące
Skandal. Znany vloger miał przeprowadzić wywiad ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Astronomia przegrała z polityką?

Znany vloger Karol Wójcicki prowadzący na YouTube popularnonaukowy kanał "Z głową w gwiazdach" miał przeprowadzić wywiad ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, polskim kosmonautą, który wrócił niedawno ze swojej misji kosmicznej. Wywiad nie doszedł do skutku, a okoliczności sprawiają wrażenie dość skandalicznych.

W związku z niebezpieczną pogodą zwołano sztab kryzysowy. Ewakuowano obozy harcerskie pilne
W związku z niebezpieczną pogodą zwołano sztab kryzysowy. Ewakuowano obozy harcerskie

W związku ze zbliżającym się załamaniem pogody, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty do mieszkańców aż 12 województw. Min. Marcin Kierwiński zdecydował o zwołaniu sztabu kryzysowego w siedzibie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa — poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Spłonęła hala pod Warszawą. Trwa dogaszanie pilne
Spłonęła hala pod Warszawą. Trwa dogaszanie

W nocy z soboty na niedzielę doszło do pożaru w miejscowości Kałuszyn, położonej niedaleko Mińska Mazowieckiego na Mazowszu. Ogień pojawił się w budynku dawnej hali produkcyjnej. Akcja gaśnicza wymagała zaangażowania znacznych sił i środków – do walki z żywiołem skierowano aż 23 zastępy straży pożarnej.

Tragiczny finał poszukiwań Polaka w Słowenii Wiadomości
Tragiczny finał poszukiwań Polaka w Słowenii

W słoweńskich Alpach Julijskich, w rejonie góry Triglav, odnaleziono ciało 34-letniego obywatela Polski, który zaginął w piątek 25 lipca. Informację o tragicznym zdarzeniu podała słoweńska agencja prasowa STA.

Sondaż w USA. Prezydent Trump ma powody do radości z ostatniej chwili
Sondaż w USA. Prezydent Trump ma powody do radości

Partia Demokratyczna odnotowuje najniższy od 35 lat wskaźnik poparcia wyborców w USA; większość z nich uważa, że to Republikanie lepiej radzą sobie z większością zagadnień, które wpływają na wyborcze preferencje - wynika z sondażu dziennika „Wall Street Journal”.

REKLAMA

Jest komentarz ministra obrony Ukrainy ws. porozumienia z Rosją

- W Rijadzie wszystkie strony zgodziły się wdrożyć zakaz ataków na infrastrukturę energetyczną Ukrainy i Rosji - poinformował we wtorek minister obrony Ukrainy Rustem Umierow po spotkaniu ukraińskiej i amerykańskiej delegacji w stolicy Arabii Saudyjskiej.
Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow Jest komentarz ministra obrony Ukrainy ws. porozumienia z Rosją
Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow / Wikipedia CC BY-SA 4.0 / Ministry of Defense of Ukraine

Biały Dom poinformował we wtorek, że "Rosja i Ukraina zgodziły się ze Stanami Zjednoczonymi, by zapewnić bezpieczną żeglugę, wyeliminować użycie siły i zapobiec używaniu statków handlowych do celów wojskowych na Morzu Czarnym"

Zarówno Rosja, jak i Ukraina miały też "opracować środki w celu wdrożenia porozumienia prezydenta Trumpa i prezydenta Putina o zakazie ataków na obiekty energetyczne Rosji i Ukrainy".

Dodatkowo USA miały zgodzić się pomóc Rosji "przywrócić dostęp do światowego rynku eksportu produktów rolnych i nawozów, obniżyć koszty ubezpieczeń morskich i poprawić dostęp do portów i systemów płatności za takie transakcje".

 

Kluczowe rezultaty rozmów

W sprawie porozumienia między Rosją i Ukraina, gdzie w rozmowach pośredniczyły Stany Zjednoczone, głos zabrał ukraiński minister obrony Rustem Umierow.

Ukraina i Stany Zjednoczone przeprowadziły w Rijadzie dwustronne konsultacje techniczne, których tematem były bezpieczeństwo energetyczne i infrastruktura krytyczna, bezpieczna żegluga na Morzu Czarnym oraz uwolnienie i powrót naszych więźniów i dzieci

- poinformował minister obrony Ukrainy.

Wypełniając zadanie Prezydenta Ukrainy, kontynuujemy pracę nad zapewnieniem sprawiedliwego pokoju i bezpieczeństwa dla naszego kraju. To spotkanie jest logicznym przedłużeniem udanych konsultacji ze Stanami Zjednoczonymi w Dżuddzie. Nikt nie chce sprawiedliwego pokoju bardziej niż Ukraińcy, a nasze stanowisko pozostaje uczciwe, przejrzyste i spójne

- dodał Rustem Umierow.

Wymienił także kilka rezultatów, które osiągnięto podczas rozmów.

Wszystkie strony zgodziły się zapewnić bezpieczną żeglugę, wyeliminować stosowanie siły i zapobiec wykorzystywaniu statków handlowych do celów militarnych na Morzu Czarnym. - Ważne! Strona ukraińska podkreśla, że ​​wszelkie przemieszczanie się rosyjskich okrętów wojennych poza wschodnią część Morza Czarnego będzie stanowić naruszenie ducha tej umowy, będzie uważane za naruszenie zobowiązania do zapewnienia bezpiecznej żeglugi po Morzu Czarnym i zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Ukrainy. W takim przypadku Ukraina będzie miała pełne prawo do korzystania z prawa do samoobrony

Wszystkie strony zgodziły się opracować środki służące wdrożeniu porozumienia prezydentów w sprawie zakazu ataków na obiekty energetyczne Ukrainy i Rosji

Wszystkie strony przyjmują z zadowoleniem dobre praktyki ze strony państw trzecich, mające na celu wsparcie wdrażania porozumień energetycznych i morskich

Wszystkie strony będą nadal działać na rzecz osiągnięcia trwałego i zrównoważonego pokoju.

Stany Zjednoczone potwierdziły swoje poparcie dla działań na rzecz wymiany jeńców wojennych, uwolnienia cywilnych więźniów i powrotu przymusowo przesiedlonych ukraińskich dzieci

- wymienił Umierow.

Wyjaśnił również także, żeby "zapewnić skuteczną realizację ustaleń, ważne jest przeprowadzenie dodatkowych konsultacji technicznych możliwie jak najszybciej w celu uzgodnienia wszystkich szczegółów i aspektów technicznych wdrażania, monitorowania i kontroli ustaleń".

 

Rozmowy w Rijadzie

W poniedziałek rano w Rijadzie delegacje USA i Rosji odbyły się rozmowy ws. wojny na Ukrainie. Rosyjskiej delegacji przewodniczył Grigorij Karasin, szef Komisji Spraw Międzynarodowych Rady Federacji, oraz Siergiej Beseda, doradca dyrektora rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Stany Zjednoczone prezentowali dyrektor ds. planowania politycznego w Departamencie Stanu Michael Anton oraz doradcy specjalnego wysłannika Donalda Trumpa ds. Ukrainy i Rosji Keitha Kellogga i przedstawiciele biura doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Michaela Waltza.

Tematem rozmów było m.in. wznowienie inicjatywy zbożowej na Morzu Czarnym. Wstępne porozumienia zostały osiągnięte podczas rozmowy telefonicznej między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a jego amerykańskim odpowiednikiem Donaldem Trumpem. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe