FSB powstrzymało zamach na metropolitę Tichona, „spowiednika” Putina? Zatrzymano dwóch młodych duchownych

Rosyjska państwowa agencja prasowa TASS podała 1 marca, że Federalna Służba Śledcza (FSB) udaremniła zamach na rosyjskiego prawosławnego metropolitę symferopolskiego i krymskiego Tichona. W związku z tym aresztowano dwóch podejrzanych o to mężczyzn – obywateli Rosji i Ukrainy. 66-letni metropolita uchodzi za opiekuna duchowego i „spowiednika prezydenta Putina”.
Władimir Putin FSB powstrzymało zamach na metropolitę Tichona, „spowiednika” Putina? Zatrzymano dwóch młodych duchownych
Władimir Putin / EPA/ALEXANDER KAZAKOV / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT Dostawca: PAP/EPA

Zatrzymani

Zatrzymanymi są dwaj prawosławni duchowni: 28-letni Rosjanin Nikita Iwankowicz i 27-letni Denys Popowycz, Ukrainiec urodzony w Czerniowcach. Obaj ukończyli Srieteńskie Seminarium Duchowne w Moskwie. Pierwszy z nich posługiwał później jako hipodiakon (odpowiednik subdiakona w Kościele katolickim) w parafii Zmartwychwstania Chrystusa w stołecznej dzielnicy Sokolniki, podczas gdy drugi był sekretarzem Tichona.

Dowody?

Jako dowody ich winy FSB (spadkobierczyni osławionego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego [KGB]) zamieściła na swej stronie nakręcone jakoby przez nich filmiki wideo, na których obaj wyjaśniają, jak zwerbowały ich służby ukraińskie i jak zażądano od nich dostarczenia i zainstalowania materiałów wybuchowych w moskiewskim klasztorze Ofiarowania Pańskiego (Srieteńskim), w którym do 2018 mieszkał metropolita. Według brytyjskiej agencji Reutera na tych nagraniach mówili oni niepewnie i nie było jasne, w jaki sposób wydobyto od nich te zeznania. FSB miała też skonfiskować wykonany przez obu aresztowanych ładunek wybuchowy i ukryte w lesie ich dwa fałszywe paszporty ukraińskie.

Rosyjskie organizacje obrony praw człowieka oznajmiły, iż Popowycza zatrzymano 13 stycznia w drodze do Seminarium Srieteńskiego za „drobne chuligaństwo”, gdyż ponoć „krzyczał, używając niecenzuralnych słów”. Gdy miał wyjść na wolność, wysunięto przeciw niemu nowe oskarżenie.

Z kolei w domu Iwankowicza, gdy on sam udawał się do więzienia, aby zobaczyć się z Popowyczem, przeprowadzono rewizję. Odkryto wówczas „łopatę, służącą do zakopania materiału wybuchowego w moskiewskim Parku Terleckim”. Obu młodych ludzi oskarżono o to, że w 2022 „wysyłali pieniądze na wsparcie ukraińskich sił zbrojnych”.

Rosyjskie środki przekazu nie podały, jaka była reakcja Tichona na ujawnione fakty i czy próbował pomóc obu podejrzanym.

Oskarżenia

Obecnie oskarżono ich o „organizowanie zamachu” na metropolitę. Tymczasem ich znajomi określają ich jako pacyfistów, opowiadających się za „powstrzymaniem wojny”. Nie ukrywali oni zresztą swych poglądów a ich komentarze w internecie w ciągu minionych dwóch lat były wielokrotnie krytykowane w rosyjskich prowojennych sieciach społecznościowych, zarzucających im „propagowanie w seminarium nazistowskiego reżymu kijowskiego”. Te same „social medias” zamieszczają też zdjęcia bliskich znajomych obu oskarżonych z żądaniami pociągnięcia również ich do odpowiedzialności.

Ukraina wzięła na siebie odpowiedzialność za niektóre zamachy w Rosji od początku wojny, np. za zabójstwo gen. Igora Kiriłłowa – dowódcy rosyjskich Wojsk Ochrony Radiologicznej, Biologicznej i Chemicznej – 17 grudnia ub.r. w Moskwie. Jednakże w obecnym wypadku rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego zaprzeczył, jakoby Kijów stał za takim spiskiem i w komentarzach dla agencji Reutera odrzucił oskarżenia jako „absurdalne” i „kłamstwa”. „Walczymy zgodnie z zasadami i regułami wojny i prawa międzynarodowego” – oświadczył Andrij Jusow z Głównego Zarządu Wywiadu ukraińskiego Ministerstwa Obrony.

Tichon (Szewkunow)

Metropolita Tichon (w świecie Gieorgij Aleksandrowicz Szewkunow) urodził się 2 lipca 1958 w Moskwie.  W 1982 ukończył wydział scenarzystów Wszechzwiązkowego Państwowego Instytutu Kinematografii, po czym od razu wstąpił jako posłusznik (nowicjusz) do Monasteru Pskowsko-Pieczerskiego, m. in. pod wpływem uważanego przez niektórych prawosławnych za świętego starca o.  Nikołaja Gurjanowa. Od sierpnia 1986 pracował w Wydziale Wydawniczym Patriarchatu Moskiewskiego. W lipcu 1991 złożył wieczyste śluby mnisze w Monasterze Dońskim i w tym samym został wyświęcony na hierodiakona i hieromnicha (mnicha-kapłana).

W 1995 otrzymał godność igumena i w 2 lata później – archimandryty. Był już wtedy przełożonym reaktywowanego monasteru Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej. Od 1999 kierował szkołą duchowną przy monasterze, przekształconą następnie w seminarium duchowne. Był również kierownikiem wydawnictwa monasterskiego i redaktorem naczelnym portalu pravoslavie.ru.

Nakręcił kilka filmów o tematyce kościelnej i historycznej, m. in. nagrodzony przez Rosyjską Akademię Filmową Złotym Orłem w 2009 obraz o zagładzie Imperium Bizantyjskiego. Napisał też zbiór opowiadań pt. „Nieświęci święci”, w których przedstawił osobiste doświadczenia związane z życiem w Monasterze Pskowsko-Pieczerskim. Książka rozeszła się w Rosji w nakładzie ponad 1,5 mln egzemplarzy i ukazała się także po polsku.

5 marca 2010 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) mianował go sekretarzem odpowiedzialnym Patriarszej Rady ds. Kultury, a 9 dni później Tichon został członkiem Rady ds. Kultury i Sztuki przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej. Wszedł też w skład utworzonej w marcu 2011 Najwyższej Rady Kościelnej RKP.

W rosyjskich mediach pojawiały się wielokrotnie informacje ukazujące archimandrytę jako osobistego spowiednika i ojca duchowego Władimira Putina oraz jako patrona-opiekuna kontrowersyjnego protodiakona Andrieja Kurajewa. Ani prezydent, ani Tichon tego nie potwierdzają ani nie zaprzeczają. Zapytany kiedyś o swoje stosunki z głową państwa (sięgające lat dziewięćdziesiątych) hierarcha odpowiedział: „Możecie wierzyć w te plotki, jeśli chcecie, ale na pewno nie ja je rozpowszechniam” i dodał: „Nie jestem kardynałem Richelieu!”..

22 października 2015 Synod mianował go biskupem jegorjewskim i wikariuszem eparchii Miasta Moskwy, a chirotonii (sakry) udzielił mu dwa dni później patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. W 2018 został biskupem pskowskim i zwierzchnikiem metropolii pskowskiej, w związku z czym otrzymał godność metropolity. W 2023 przeniesiono go na katedrę symferopolską i krymską, gdzie dał się poznać jako gorliwy obrońca interesów rosyjskich.

19 października 2022 władze w Kijowie objęły Tichona sankcjami za „wspieranie działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy”.

Dveri.bg, kg, o. jj


 

POLECANE
Republika czy TVN24? Są wyniki oglądalności z ostatniej chwili
Republika czy TVN24? Są wyniki oglądalności

Telewizja Republika notuje rekordowe 7,18 proc. udziału w rynku w czerwcu 2025 roku, wyprzedzając TVN24 i Telewizję wPolsce24 – informuje portal Wirtualne Media.

ABW odebrała dostęp do informacji niejawnych Szatkowskiemu. Jest odpowiedź z ostatniej chwili
ABW odebrała dostęp do informacji niejawnych Szatkowskiemu. Jest odpowiedź

Były ambasador przy NATO Tomasz Szatkowski po rocznej kontroli ABW stracił certyfikaty bezpieczeństwa. Szatkowski zapowiada odwołania do sądu.

Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia

Podrzeszowskie lotnisko w Jasionce w tym roku obsłużyło ponad 574 tys. podróżnych, czyli o ponad 17 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Kryzys na Krecie. Napływ setek migrantów z Afryki Wiadomości
Kryzys na Krecie. Napływ setek migrantów z Afryki

Setki migrantów, którzy dotarli na Kretę szlakiem przemytniczym z Libii, przewieziono na stały ląd. Centra recepcyjne na greckiej wyspie są przepełnione; od weekendu na brzegu lądowało codziennie około 500 migrantów z Somalii, Sudanu, Egiptu i Maroka - poinformowała w czwartek agencja AP.

Przewodnicząca PE Roberta Metsola odrzuciła wniosek o upamiętnienie ofiar Rzezi Wołyńskiej z ostatniej chwili
Przewodnicząca PE Roberta Metsola odrzuciła wniosek o upamiętnienie ofiar Rzezi Wołyńskiej

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola odrzuciła wniosek europoseł Anny Bryłki o uczczenie minutą ciszy ofiar ludobójstwa wołyńskiego.

Gratka dla miłośników astronomii. Kiedy warto spojrzeć w niebo? Wiadomości
Gratka dla miłośników astronomii. Kiedy warto spojrzeć w niebo?

Lato to idealny czas na nocne obserwacje nieba - nie tylko ze względu na ciepłe noce, ale przede wszystkim z powodu aktywności jednego z najpiękniejszych rojów meteorów - Perseidów. Choć dni są długie, a noce krótkie, warto poświęcić trochę snu, by zobaczyć to wyjątkowe zjawisko.

Śledztwo ws. Tomasza Grodzkiego umorzone. Prokuratura: Brak znamion czynu zabronionego z ostatniej chwili
Śledztwo ws. Tomasza Grodzkiego umorzone. Prokuratura: Brak znamion czynu zabronionego

Prokuratura Regionalna w Szczecinie umorzyła śledztwo dotyczące senatora Tomasza Grodzkiego – ujawnił portal Niezalezna.pl. Śledczy nie dopatrzyli się znamion czynu zabronionego. Trwa jednak proces przeciwko oskarżonym o korupcję, m.in. lekarzom ze szpitala, którego dyrektorem wówczas był Grodzki.

Braun stwierdził, że Auschwitz z komorami gazowymi to fejk. Burza w sieci z ostatniej chwili
Braun stwierdził, że "Auschwitz z komorami gazowymi to fejk". Burza w sieci

Radio Wnet zdecydowało się przerwać rozmowę po słowach europosła Grzegorza Brauna o Auschwitz-Birkenau.

PO zmieni nazwę? Zaskakujące doniesienia polityka
PO zmieni nazwę? Zaskakujące doniesienia

Według doniesień dziennikarzy Onetu i RMF FM Donald Tusk zapowiedział podczas środowego posiedzenia zarządu PO rozpoczęcie procedury formalnego połączenia partii z Nowoczesną oraz Inicjatywą Polską Barbary Nowackiej. Niewykluczona jest również zmiana nazwy – PO mogłaby stać się po prostu Koalicją Obywatelską.

ZUS wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
ZUS wydał pilny komunikat

ZUS wypłacił ponad 1 mld zł świadczeń w formie renty wdowiej dla 320 tys. osób. Sredni wzrost świadczeń to 358,27 zł. Wniosek do 31 lipca 2025 r. gwarantuje wyrównanie – przypomina ZUS.

REKLAMA

FSB powstrzymało zamach na metropolitę Tichona, „spowiednika” Putina? Zatrzymano dwóch młodych duchownych

Rosyjska państwowa agencja prasowa TASS podała 1 marca, że Federalna Służba Śledcza (FSB) udaremniła zamach na rosyjskiego prawosławnego metropolitę symferopolskiego i krymskiego Tichona. W związku z tym aresztowano dwóch podejrzanych o to mężczyzn – obywateli Rosji i Ukrainy. 66-letni metropolita uchodzi za opiekuna duchowego i „spowiednika prezydenta Putina”.
Władimir Putin FSB powstrzymało zamach na metropolitę Tichona, „spowiednika” Putina? Zatrzymano dwóch młodych duchownych
Władimir Putin / EPA/ALEXANDER KAZAKOV / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT Dostawca: PAP/EPA

Zatrzymani

Zatrzymanymi są dwaj prawosławni duchowni: 28-letni Rosjanin Nikita Iwankowicz i 27-letni Denys Popowycz, Ukrainiec urodzony w Czerniowcach. Obaj ukończyli Srieteńskie Seminarium Duchowne w Moskwie. Pierwszy z nich posługiwał później jako hipodiakon (odpowiednik subdiakona w Kościele katolickim) w parafii Zmartwychwstania Chrystusa w stołecznej dzielnicy Sokolniki, podczas gdy drugi był sekretarzem Tichona.

Dowody?

Jako dowody ich winy FSB (spadkobierczyni osławionego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego [KGB]) zamieściła na swej stronie nakręcone jakoby przez nich filmiki wideo, na których obaj wyjaśniają, jak zwerbowały ich służby ukraińskie i jak zażądano od nich dostarczenia i zainstalowania materiałów wybuchowych w moskiewskim klasztorze Ofiarowania Pańskiego (Srieteńskim), w którym do 2018 mieszkał metropolita. Według brytyjskiej agencji Reutera na tych nagraniach mówili oni niepewnie i nie było jasne, w jaki sposób wydobyto od nich te zeznania. FSB miała też skonfiskować wykonany przez obu aresztowanych ładunek wybuchowy i ukryte w lesie ich dwa fałszywe paszporty ukraińskie.

Rosyjskie organizacje obrony praw człowieka oznajmiły, iż Popowycza zatrzymano 13 stycznia w drodze do Seminarium Srieteńskiego za „drobne chuligaństwo”, gdyż ponoć „krzyczał, używając niecenzuralnych słów”. Gdy miał wyjść na wolność, wysunięto przeciw niemu nowe oskarżenie.

Z kolei w domu Iwankowicza, gdy on sam udawał się do więzienia, aby zobaczyć się z Popowyczem, przeprowadzono rewizję. Odkryto wówczas „łopatę, służącą do zakopania materiału wybuchowego w moskiewskim Parku Terleckim”. Obu młodych ludzi oskarżono o to, że w 2022 „wysyłali pieniądze na wsparcie ukraińskich sił zbrojnych”.

Rosyjskie środki przekazu nie podały, jaka była reakcja Tichona na ujawnione fakty i czy próbował pomóc obu podejrzanym.

Oskarżenia

Obecnie oskarżono ich o „organizowanie zamachu” na metropolitę. Tymczasem ich znajomi określają ich jako pacyfistów, opowiadających się za „powstrzymaniem wojny”. Nie ukrywali oni zresztą swych poglądów a ich komentarze w internecie w ciągu minionych dwóch lat były wielokrotnie krytykowane w rosyjskich prowojennych sieciach społecznościowych, zarzucających im „propagowanie w seminarium nazistowskiego reżymu kijowskiego”. Te same „social medias” zamieszczają też zdjęcia bliskich znajomych obu oskarżonych z żądaniami pociągnięcia również ich do odpowiedzialności.

Ukraina wzięła na siebie odpowiedzialność za niektóre zamachy w Rosji od początku wojny, np. za zabójstwo gen. Igora Kiriłłowa – dowódcy rosyjskich Wojsk Ochrony Radiologicznej, Biologicznej i Chemicznej – 17 grudnia ub.r. w Moskwie. Jednakże w obecnym wypadku rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego zaprzeczył, jakoby Kijów stał za takim spiskiem i w komentarzach dla agencji Reutera odrzucił oskarżenia jako „absurdalne” i „kłamstwa”. „Walczymy zgodnie z zasadami i regułami wojny i prawa międzynarodowego” – oświadczył Andrij Jusow z Głównego Zarządu Wywiadu ukraińskiego Ministerstwa Obrony.

Tichon (Szewkunow)

Metropolita Tichon (w świecie Gieorgij Aleksandrowicz Szewkunow) urodził się 2 lipca 1958 w Moskwie.  W 1982 ukończył wydział scenarzystów Wszechzwiązkowego Państwowego Instytutu Kinematografii, po czym od razu wstąpił jako posłusznik (nowicjusz) do Monasteru Pskowsko-Pieczerskiego, m. in. pod wpływem uważanego przez niektórych prawosławnych za świętego starca o.  Nikołaja Gurjanowa. Od sierpnia 1986 pracował w Wydziale Wydawniczym Patriarchatu Moskiewskiego. W lipcu 1991 złożył wieczyste śluby mnisze w Monasterze Dońskim i w tym samym został wyświęcony na hierodiakona i hieromnicha (mnicha-kapłana).

W 1995 otrzymał godność igumena i w 2 lata później – archimandryty. Był już wtedy przełożonym reaktywowanego monasteru Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej. Od 1999 kierował szkołą duchowną przy monasterze, przekształconą następnie w seminarium duchowne. Był również kierownikiem wydawnictwa monasterskiego i redaktorem naczelnym portalu pravoslavie.ru.

Nakręcił kilka filmów o tematyce kościelnej i historycznej, m. in. nagrodzony przez Rosyjską Akademię Filmową Złotym Orłem w 2009 obraz o zagładzie Imperium Bizantyjskiego. Napisał też zbiór opowiadań pt. „Nieświęci święci”, w których przedstawił osobiste doświadczenia związane z życiem w Monasterze Pskowsko-Pieczerskim. Książka rozeszła się w Rosji w nakładzie ponad 1,5 mln egzemplarzy i ukazała się także po polsku.

5 marca 2010 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) mianował go sekretarzem odpowiedzialnym Patriarszej Rady ds. Kultury, a 9 dni później Tichon został członkiem Rady ds. Kultury i Sztuki przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej. Wszedł też w skład utworzonej w marcu 2011 Najwyższej Rady Kościelnej RKP.

W rosyjskich mediach pojawiały się wielokrotnie informacje ukazujące archimandrytę jako osobistego spowiednika i ojca duchowego Władimira Putina oraz jako patrona-opiekuna kontrowersyjnego protodiakona Andrieja Kurajewa. Ani prezydent, ani Tichon tego nie potwierdzają ani nie zaprzeczają. Zapytany kiedyś o swoje stosunki z głową państwa (sięgające lat dziewięćdziesiątych) hierarcha odpowiedział: „Możecie wierzyć w te plotki, jeśli chcecie, ale na pewno nie ja je rozpowszechniam” i dodał: „Nie jestem kardynałem Richelieu!”..

22 października 2015 Synod mianował go biskupem jegorjewskim i wikariuszem eparchii Miasta Moskwy, a chirotonii (sakry) udzielił mu dwa dni później patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. W 2018 został biskupem pskowskim i zwierzchnikiem metropolii pskowskiej, w związku z czym otrzymał godność metropolity. W 2023 przeniesiono go na katedrę symferopolską i krymską, gdzie dał się poznać jako gorliwy obrońca interesów rosyjskich.

19 października 2022 władze w Kijowie objęły Tichona sankcjami za „wspieranie działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy”.

Dveri.bg, kg, o. jj



 

Polecane
Emerytury
Stażowe