Po awanturze w Białym Domu. Nowy wpis Zełenskiego

"Pomimo trudnego dialogu, pozostajemy strategicznymi partnerami" – pisze na platformie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do burzliwej rozmowy z Donaldem Trumpem i J.D. Vancem w Gabinecie Owalnym Białego Domu.
Wołodymyr Zełenski i Donald Trump Po awanturze w Białym Domu. Nowy wpis Zełenskiego
Wołodymyr Zełenski i Donald Trump / PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL

Nowy wpis Zełenskiego ws. awantury w Białym Domu

Na wstępie Zełenski wyraża wdzięczność Stanom Zjednoczonym za wsparcie, wymieniając prezydenta Trumpa, Kongres i naród amerykański. Podkreśla, że Ukraińcy "zawsze doceniali to wsparcie, zwłaszcza podczas tych trzech lat inwazji na pełną skalę". 

Pomoc Ameryki była niezbędna, aby pomóc nam przetrwać i chcę to docenić. Pomimo trudnego dialogu, pozostajemy strategicznymi partnerami. Ale musimy być ze sobą szczerzy i bezpośredni, aby naprawdę zrozumieć nasze wspólne cele. Kluczowe jest dla nas wsparcie prezydenta Trumpa. Chce on zakończyć wojnę, ale nikt nie pragnie pokoju bardziej niż my. To my żyjemy tą wojną w Ukrainie. To walka o naszą wolność, o nasze przetrwanie

– pisze Zełenski. Cytuje prezydenta Reagana, który powiedział, że „pokój to nie tylko brak wojny” i podkreśla, że "mówimy o sprawiedliwym i trwałym pokoju – wolności, sprawiedliwości i prawach człowieka dla wszystkich". 

Zawieszenie broni nie zadziała z Putinem. W ciągu ostatnich dziesięciu lat łamał on zawieszenia broni 25 razy. Prawdziwy pokój jest jedynym rozwiązaniem. Jesteśmy gotowi podpisać porozumienie w sprawie minerałów i będzie to pierwszy krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa. Ale to nie wystarczy i potrzebujemy czegoś więcej. Zawieszenie broni bez gwarancji bezpieczeństwa jest niebezpieczne dla Ukrainy. Walczymy od 3 lat i Ukraińcy muszą wiedzieć, że Ameryka jest po naszej stronie

– wskazuje prezydent Ukrainy i dodaje, że "nie może zmienić stanowiska Ukrainy w sprawie Rosji".

Rosjanie nas zabijają. Rosja jest wrogiem i taka jest rzeczywistość. Ukraina chce pokoju, ale musi to być pokój sprawiedliwy i trwały. W tym celu musimy być silni przy stole negocjacyjnym. Pokój może nadejść tylko wtedy, gdy wiemy, że mamy gwarancje bezpieczeństwa, gdy nasza armia jest silna, a nasi partnerzy są z nami. Chcemy pokoju. Dlatego przyjechałem do Stanów Zjednoczonych i odwiedziłem prezydenta Trumpa. Porozumienie w sprawie minerałów to tylko pierwszy krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa i zbliżenia się do pokoju. Nasza sytuacja jest trudna, ale nie możemy po prostu przestać walczyć i nie mieć gwarancji, że Putin nie wróci jutro

– podkreśla Zełenski. Wskazuje jednak, że "będzie to trudne bez wsparcia USA", jednak Ukraina "nie może stracić woli, wolności ani ludzi". 

Widzieliśmy, jak Rosjanie przychodzili do naszych domów i zabijali wielu ludzi. Nikt nie chce kolejnej fali okupacji. Jeśli nie możemy zostać przyjęci do NATO, potrzebujemy jasnej struktury gwarancji bezpieczeństwa od naszych sojuszników w USA

– pisze ukraiński przywódca.

"Chcę, aby Stany Zjednoczone stanęły bardziej zdecydowanie po naszej stronie"

W dalszej części wpisu Zełenski wskazuje, że "Europa jest gotowa na sytuacje awaryjne i pomoc w finansowaniu naszej dużej armii", jednak potrzebna jest także "rola USA w definiowaniu gwarancji bezpieczeństwa – jakiego rodzaju, w jakiej wysokości i kiedy". 

Gdy gwarancje te zostaną wprowadzone, będziemy mogli rozmawiać z Rosją, Europą i Stanami Zjednoczonymi o dyplomacji. Sama wojna jest zbyt długa, a my nie mamy wystarczającej ilości broni, by ich całkowicie wyprzeć. Kiedy ktoś mówi o stratach, każde życie ma znaczenie. Rosja najechała nasze domy, zabiła naszych ludzi i próbowała nas wymazać. Tu nie chodzi tylko o terytoria czy liczby - tu chodzi o prawdziwe życia. Właśnie to musimy wszyscy zrozumieć. Chcę, aby Stany Zjednoczone stanęły bardziej zdecydowanie po naszej stronie. To nie jest tylko wojna między naszymi dwoma krajami; Rosja sprowadziła tę wojnę na nasze terytorium i do naszych domów. Są w błędzie, ponieważ nie szanują naszej integralności terytorialnej

– pisze prezydent Ukrainy. Dodaje, że "wszyscy Ukraińcy chcą usłyszeć silne stanowisko USA po naszej stronie". 

To zrozumiałe, że USA mogą szukać dialogu z Putinem. Ale USA zawsze mówiły o „pokoju poprzez siłę”. Razem możemy podjąć zdecydowane kroki przeciwko Putinowi. Nasze relacje z amerykańskim prezydentem to coś więcej niż tylko dwóch przywódców; to historyczna i solidna więź między naszymi narodami. Dlatego zawsze zaczynam od słów wdzięczności od naszego narodu dla narodu amerykańskiego. Amerykanie pomogli ocalić nasz naród. Ludzie i prawa człowieka są najważniejsze. Jesteśmy naprawdę wdzięczni. Chcemy tylko silnych relacji z Ameryką i naprawdę mam nadzieję, że będziemy je mieć

– podsumowuje Wołodymyr Zełenski.

Awantura w Białym Domu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w piątek z prezydentem USA Donaldem Trumpem i wiceprezydentem J.D. Vancem w Białym Domu. Rozmowa była otwarta dla mediów i początkowo przebiegała w stosunkowo dobrej atmosferze, jednak zakończyła się bezprecedensową kłótnią. Wszystko rozpoczęło się po tym, jak Zełenski powiedział Trumpowi, że nie powinien ufać Putinowi, bo ten 25 razy złamał zawarte porozumienia.

Nie mów nam, co mamy czuć. Próbujemy rozwiązać problem. Nie mów nam, co mamy czuć. Nie jesteś w pozycji, aby dyktować. To właśnie robisz

– oświadczył Trump. Do kłótni włączył się też wiceprezydent Vance, który poradził Zełenskiemu, by podziękował Trumpowi.

Panie prezydencie, myślę, że to brak szacunku, by przychodzić do Gabinetu Owalnego i próbować toczyć spór przed amerykańskimi mediami (...) W tej chwili chodzicie i zmuszacie poborowych do walki na froncie, bo macie problemy z niedoborem siły bojowej

– grzmiał Vance.

Czy kiedykolwiek byłeś na Ukrainie, że mówisz, jakie mamy problemy?

– odparł Zełenski. Trump stwierdził, że Zełenski nie okazuje mu szacunku.

Igrasz życiem milionów ludzi. Igrasz z III wojną światową

– mówił Trump.

Wg amerykańskich mediów po sprzeczce Trump zerwał rozmowy, a Ukraińcy zostali wyproszeni. Wspólna wspólna konferencja prasowa prezydentów została odwołana, a obie strony nie podpisały zapowiadanej umowy o wydobyciu ziem rzadkich.


 

POLECANE
Beata Szydło: Rafał Trzaskowski coraz bardziej przypomina Bronisława Komorowskiego Wiadomości
Beata Szydło: Rafał Trzaskowski coraz bardziej przypomina Bronisława Komorowskiego

- Rafał Trzaskowski coraz bardziej zaczyna przypominać Bronisława Komorowskiego z jego pomysłami typu „zmień pracę, weź kredyt” - stwierdziła europoseł Beata Szydło komentując wystąpienie kandydata na prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Zakaz startu w wyborach dla Marine Le Pen. Francuzi zabrali głos polityka
Zakaz startu w wyborach dla Marine Le Pen. Francuzi zabrali głos

49 procent Francuzów opowiada się za tym, by liderka skrajnej prawicy Marine Le Pen kandydowała w wyborach prezydenckich. Niewiele więcej - 51 procent - jest temu przeciwnych. Sondaż przeprowadził ośrodek Ifop dla rozgłośni Sud Radio.

Tragiczne doniesienia z Grudziądza. Nie żyje 11-miesięczne dziecko Wiadomości
Tragiczne doniesienia z Grudziądza. Nie żyje 11-miesięczne dziecko

W Grudziądzu doszło do ogromnej tragedii – zmarło 11-miesięczne dziecko. Choć lekarze jako wstępną przyczynę zgonu wpisali zespół nagłej śmierci niemowląt (SIDS), sprawę bada prokuratura. W związku z tą sytuacją zatrzymano rodziców dziecka.

Piotr Duda o zmianach w składce zdrowotnej: Skandal! Najwięcej zapłacą najbiedniejsi! tylko u nas
Piotr Duda o zmianach w składce zdrowotnej: Skandal! Najwięcej zapłacą najbiedniejsi!

- Skandal! Po dzisiejszej decyzji Sejmu znowu to pracownicy będą ponosić koszty utrzymania służby zdrowia - napisał w mediach społecznościowych przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda komentując przegłosowane przez Sejm zmiany w składce zdrowotnej.

Gratka dla miłośników astronomii. Niezwykłe zjawisko na polskim niebie Wiadomości
Gratka dla miłośników astronomii. Niezwykłe zjawisko na polskim niebie

Kwiecień i maj to prawdziwy raj dla miłośników astronomii. W tym okresie na horyzoncie pojawią się aż dwa deszcze meteorów - Lirydy i Eta Akwarydy.

Klaus Schwab zamierza zrezygnować ze stanowiska przewodniczącego Światowego Forum Ekonomicznego Wiadomości
Klaus Schwab zamierza zrezygnować ze stanowiska przewodniczącego Światowego Forum Ekonomicznego

Klaus Schwab zamierza ustąpić ze stanowiska w prezesa Światowego Forum Ekonomicznego – informuje Wall Street Journal.

Nauczony doświadczeniem właściciel TVN Warner Bros. Discovery stawia na gwiazdy gorące
Nauczony doświadczeniem właściciel TVN Warner Bros. Discovery stawia na gwiazdy

Były koszykarz NBA oraz współwłaściciel Atlanta Hawks Grant Hill podpisał nową umowę z Warner Bros. Discovery.

Policja publikuje wizerunek podejrzanego o spalenie polskich flag na Westerplatte Wiadomości
Policja publikuje wizerunek podejrzanego o spalenie polskich flag na Westerplatte

W nocy z wtorku na środę na terenie Westerplatte nieznani sprawcy zerwali 11 polskich flag należących do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Część z nich została spalona. Ponadto uszkodzili dwa maszty flagowe. Gdańska policja opublikowała wizerunek jednego z podejrzanych.

Agresja na S7 i szokujący gest policjantki. Sieć obiegło nagranie Wiadomości
Agresja na S7 i szokujący gest policjantki. Sieć obiegło nagranie

Kierowca zajechał drogę na S7 i groził innemu kierującemu. Dodatkowo pasażerka pojazdu pokazała kierowcy wulgarny gest. Okazuje się, że to… policjantka.

Bodnar odwołał zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych. Ekspert: Akt bezskuteczny Wiadomości
Bodnar "odwołał" zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych. Ekspert: Akt bezskuteczny

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar odwołał sędziego Przemysława Radzika z funkcji Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych. Głos w tej sprawie zabrał sędzia Jakub Iwaniec.

REKLAMA

Po awanturze w Białym Domu. Nowy wpis Zełenskiego

"Pomimo trudnego dialogu, pozostajemy strategicznymi partnerami" – pisze na platformie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do burzliwej rozmowy z Donaldem Trumpem i J.D. Vancem w Gabinecie Owalnym Białego Domu.
Wołodymyr Zełenski i Donald Trump Po awanturze w Białym Domu. Nowy wpis Zełenskiego
Wołodymyr Zełenski i Donald Trump / PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL

Nowy wpis Zełenskiego ws. awantury w Białym Domu

Na wstępie Zełenski wyraża wdzięczność Stanom Zjednoczonym za wsparcie, wymieniając prezydenta Trumpa, Kongres i naród amerykański. Podkreśla, że Ukraińcy "zawsze doceniali to wsparcie, zwłaszcza podczas tych trzech lat inwazji na pełną skalę". 

Pomoc Ameryki była niezbędna, aby pomóc nam przetrwać i chcę to docenić. Pomimo trudnego dialogu, pozostajemy strategicznymi partnerami. Ale musimy być ze sobą szczerzy i bezpośredni, aby naprawdę zrozumieć nasze wspólne cele. Kluczowe jest dla nas wsparcie prezydenta Trumpa. Chce on zakończyć wojnę, ale nikt nie pragnie pokoju bardziej niż my. To my żyjemy tą wojną w Ukrainie. To walka o naszą wolność, o nasze przetrwanie

– pisze Zełenski. Cytuje prezydenta Reagana, który powiedział, że „pokój to nie tylko brak wojny” i podkreśla, że "mówimy o sprawiedliwym i trwałym pokoju – wolności, sprawiedliwości i prawach człowieka dla wszystkich". 

Zawieszenie broni nie zadziała z Putinem. W ciągu ostatnich dziesięciu lat łamał on zawieszenia broni 25 razy. Prawdziwy pokój jest jedynym rozwiązaniem. Jesteśmy gotowi podpisać porozumienie w sprawie minerałów i będzie to pierwszy krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa. Ale to nie wystarczy i potrzebujemy czegoś więcej. Zawieszenie broni bez gwarancji bezpieczeństwa jest niebezpieczne dla Ukrainy. Walczymy od 3 lat i Ukraińcy muszą wiedzieć, że Ameryka jest po naszej stronie

– wskazuje prezydent Ukrainy i dodaje, że "nie może zmienić stanowiska Ukrainy w sprawie Rosji".

Rosjanie nas zabijają. Rosja jest wrogiem i taka jest rzeczywistość. Ukraina chce pokoju, ale musi to być pokój sprawiedliwy i trwały. W tym celu musimy być silni przy stole negocjacyjnym. Pokój może nadejść tylko wtedy, gdy wiemy, że mamy gwarancje bezpieczeństwa, gdy nasza armia jest silna, a nasi partnerzy są z nami. Chcemy pokoju. Dlatego przyjechałem do Stanów Zjednoczonych i odwiedziłem prezydenta Trumpa. Porozumienie w sprawie minerałów to tylko pierwszy krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa i zbliżenia się do pokoju. Nasza sytuacja jest trudna, ale nie możemy po prostu przestać walczyć i nie mieć gwarancji, że Putin nie wróci jutro

– podkreśla Zełenski. Wskazuje jednak, że "będzie to trudne bez wsparcia USA", jednak Ukraina "nie może stracić woli, wolności ani ludzi". 

Widzieliśmy, jak Rosjanie przychodzili do naszych domów i zabijali wielu ludzi. Nikt nie chce kolejnej fali okupacji. Jeśli nie możemy zostać przyjęci do NATO, potrzebujemy jasnej struktury gwarancji bezpieczeństwa od naszych sojuszników w USA

– pisze ukraiński przywódca.

"Chcę, aby Stany Zjednoczone stanęły bardziej zdecydowanie po naszej stronie"

W dalszej części wpisu Zełenski wskazuje, że "Europa jest gotowa na sytuacje awaryjne i pomoc w finansowaniu naszej dużej armii", jednak potrzebna jest także "rola USA w definiowaniu gwarancji bezpieczeństwa – jakiego rodzaju, w jakiej wysokości i kiedy". 

Gdy gwarancje te zostaną wprowadzone, będziemy mogli rozmawiać z Rosją, Europą i Stanami Zjednoczonymi o dyplomacji. Sama wojna jest zbyt długa, a my nie mamy wystarczającej ilości broni, by ich całkowicie wyprzeć. Kiedy ktoś mówi o stratach, każde życie ma znaczenie. Rosja najechała nasze domy, zabiła naszych ludzi i próbowała nas wymazać. Tu nie chodzi tylko o terytoria czy liczby - tu chodzi o prawdziwe życia. Właśnie to musimy wszyscy zrozumieć. Chcę, aby Stany Zjednoczone stanęły bardziej zdecydowanie po naszej stronie. To nie jest tylko wojna między naszymi dwoma krajami; Rosja sprowadziła tę wojnę na nasze terytorium i do naszych domów. Są w błędzie, ponieważ nie szanują naszej integralności terytorialnej

– pisze prezydent Ukrainy. Dodaje, że "wszyscy Ukraińcy chcą usłyszeć silne stanowisko USA po naszej stronie". 

To zrozumiałe, że USA mogą szukać dialogu z Putinem. Ale USA zawsze mówiły o „pokoju poprzez siłę”. Razem możemy podjąć zdecydowane kroki przeciwko Putinowi. Nasze relacje z amerykańskim prezydentem to coś więcej niż tylko dwóch przywódców; to historyczna i solidna więź między naszymi narodami. Dlatego zawsze zaczynam od słów wdzięczności od naszego narodu dla narodu amerykańskiego. Amerykanie pomogli ocalić nasz naród. Ludzie i prawa człowieka są najważniejsze. Jesteśmy naprawdę wdzięczni. Chcemy tylko silnych relacji z Ameryką i naprawdę mam nadzieję, że będziemy je mieć

– podsumowuje Wołodymyr Zełenski.

Awantura w Białym Domu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w piątek z prezydentem USA Donaldem Trumpem i wiceprezydentem J.D. Vancem w Białym Domu. Rozmowa była otwarta dla mediów i początkowo przebiegała w stosunkowo dobrej atmosferze, jednak zakończyła się bezprecedensową kłótnią. Wszystko rozpoczęło się po tym, jak Zełenski powiedział Trumpowi, że nie powinien ufać Putinowi, bo ten 25 razy złamał zawarte porozumienia.

Nie mów nam, co mamy czuć. Próbujemy rozwiązać problem. Nie mów nam, co mamy czuć. Nie jesteś w pozycji, aby dyktować. To właśnie robisz

– oświadczył Trump. Do kłótni włączył się też wiceprezydent Vance, który poradził Zełenskiemu, by podziękował Trumpowi.

Panie prezydencie, myślę, że to brak szacunku, by przychodzić do Gabinetu Owalnego i próbować toczyć spór przed amerykańskimi mediami (...) W tej chwili chodzicie i zmuszacie poborowych do walki na froncie, bo macie problemy z niedoborem siły bojowej

– grzmiał Vance.

Czy kiedykolwiek byłeś na Ukrainie, że mówisz, jakie mamy problemy?

– odparł Zełenski. Trump stwierdził, że Zełenski nie okazuje mu szacunku.

Igrasz życiem milionów ludzi. Igrasz z III wojną światową

– mówił Trump.

Wg amerykańskich mediów po sprzeczce Trump zerwał rozmowy, a Ukraińcy zostali wyproszeni. Wspólna wspólna konferencja prasowa prezydentów została odwołana, a obie strony nie podpisały zapowiadanej umowy o wydobyciu ziem rzadkich.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe