Filmy i seriale znanej platformy streamingowej nie będą już "inkluzywne"
![Film / kamera Filmy i seriale znanej platformy streamingowej nie będą już](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/135489/173954004534a7453100e5317f9de33c.jpg)
Wcześniej Amazon podkreślał, że jego celem jest wspieranie różnorodnych głosów w produkcjach filmowych i serialowych. Stworzona polityka DEI obejmowała cztery główne obszary: rozwijanie historii i postaci, zatrudnianie i produkcję, raportowanie i dokumentowanie oraz osiąganie celów. Miała ona „skodyfikować istniejące praktyki w zakresie różnorodności, równości i inkluzywności, mając na celu, jak wówczas oświadczono, tworzenie treści lepiej reprezentatywnych dla odbiorców w USA.”
Firma zmieniła podejście
Teraz jednak firma zmieniła podejście, a jej przedstawiciele tłumaczą to następująco:.
„Od początku mówiliśmy, że nasze wysiłki na rzecz zapewnienia zróżnicowanego i inkluzywnego opowiadania historii będą płynne i będą się zmieniać w czasie. Nadal rozwijamy tę ważną pracę zgodnie z naszym zobowiązaniem do utrzymywania globalnej widowni widzów w centrum wszystkiego, co robimy”
- powiedział rzecznik Amazona.
Zmiana podejścia Amazona wpisuje się w trend, który widać także w innych firmach. Meta, Disney czy nawet dominująca spółka PBS i NPR zaczęły stopniowo ograniczać swoje programy DEI. Jak informuje CNBC, Candi Castleberry, wiceprezes Amazon ds. integracyjnych doświadczeń i technologii, napisała do pracowników, że firma jest w trakcie „wycofywania przestarzałych programów i materiałów” w ramach szerokiego przeglądu setek inicjatyw.
Zjawisko to wynika m.in. z działań administracji prezydenta Donalda Trumpa, która stara się ograniczyć tego typu inicjatywy. Jak podano, „firmy wycofują te projekty, ponieważ administracja prezydenta Donalda Trumpa stara się wykorzenić te programy za pomocą rozporządzeń wykonawczych i dochodzeń.”
Czym jest inkluzywność?
To podejście, które dąży do tego, by w filmach, serialach i miejscach pracy była reprezentowana jak najszersza grupa ludzi - niezależnie od rasy, płci, orientacji czy niepełnosprawności. Chodzi o to, by każdy mógł się poczuć częścią społeczeństwa i odnaleźć w opowiadanych historiach. Proces ten ma na celu zapobieganie wykluczeniu społecznemu.