Donald Trump rozmawiał z prezydentem Rosji. Jest decyzja ws. negocjacji pokojowych
![Prezydent USA Donald Trump Donald Trump rozmawiał z prezydentem Rosji. Jest decyzja ws. negocjacji pokojowych](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/135395/173938070694242e36a9f28a2a41b56d.jpg)
Prezydent USA Donald Trump poinformował na platformie "Truth Social" o swojej rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Jak przekazał, rozmowa dotyczyła różnych kwestii od Ukrainy, Bliskiego Wschodu do energii, sztucznej inteligencji, czy gospodarki.
Obaj zastanawialiśmy się nad wspaniałą historią naszych narodów i faktem, że tak skutecznie walczyliśmy razem w II wojnie światowej, pamiętając, że Rosja straciła dziesiątki milionów ludzi, a my również straciliśmy tak wielu
- napisał Donald Trump na platformie "Truth Social".
Negocjacje z Rosją
Amerykański przywódca poinformował także, że sekretarz stanu Marco Rubio, dyrektor CIA John Ratcliffe, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Waltz oraz specjalny wysłannik Steve Witkoff mają poprowadzić negocjacje.
Głęboko wierzę, że zakończą się sukcesem
- poinformował po rozmowie Donald Trump.
Obaj się zgodziliśmy, chcemy powstrzymać miliony ofiar wojny z Rosją/Ukrainą. Prezydent Putin użył nawet mojego motta kampanii: 'Zdrowy rozsądek'. Oboje bardzo w to wierzymy. Zgodziliśmy się współpracować bardzo blisko, w tym odwiedzając nawzajem swoje narody
- dodał prezydent USA.
-
Solidarność rozpoczęła okupację budynku centrali Poczty Polskiej
-
Sejmowa komisja odrzuciła projekt ustawy ws. CPK. Doradcy Prezydenta Andrzeja Dudy zabrali głos
Sekretarz ds. finansów USA spotka się z prezydentem Ukrainy
Wcześniej prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że nowy szef resortu finansów Scott Bessent spotka się wkrótce z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie.
Wysyłam Sekretarza Skarbu Scotta Bessenta na Ukrainę, aby spotkał się z Prezydentem Zełenskim. Ta Wojna MUSI SIĘ WKRÓTCE ZAKOŃCZYĆ — za dużo śmierci i zniszczenia. Stany Zjednoczone wydały MILIARDY dolarów na całym świecie, nie mając za to żadnych korzyści. GDY AMERYKA JEST SILNA, ŚWIAT JEST W POKOJU
– napisał Donald Trump na swoim portalu społecznościowym Truth Social.
Bloomberg – który doniósł o wizycie Bessenta tuż przed komunikatem Trumpa – podał, że do wizyty miałoby dojść w tym tygodniu, przed wylotem Zełenskiego na Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa, gdzie w piątek spotkać ma się z wiceprezydentem USA JD Vancem.
Według agencji, rozmowy Bessenta z Zełenskim miałyby dotyczyć głównie zapowiadanego przez Trumpa układu dotyczącego uzyskania przez USA dostępu do ukraińskich metali ziem rzadkich jako rekompensatę za środki wydawane przez Amerykę na wsparcie Ukrainy. Władze w Kijowie, w tym sam Zełenski wyraziły chęć zawarcia umowy, choć jej warunki nie są do końca jasne.