PiS domaga się, by premier w Sejmie przedstawił informację ws. paktu migracyjnego

Unijny komisarz ds. migracji Magnus Brunner poinformował, że Polska nie będzie wyłączona z paktu migracyjnego; w związku z tym będziemy wnioskować, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu premier Donald Tusk przedstawił informację w tej sprawie - powiedział w poniedziałek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
Mariusz Błaszczak, Jan Kanthak, Radosław Fogiel PiS domaga się, by premier w Sejmie przedstawił informację ws. paktu migracyjnego
Mariusz Błaszczak, Jan Kanthak, Radosław Fogiel / PAP/Paweł Supernak

Błaszczak odniósł się w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie do odpowiedzi unijnego komisarza ds. migracji Magnusa Brunnera na pismo europosła Konfederacji Marcina Sypniewskiego, który pytał o kwestie dotyczące unijnego Paktu o migracji i azylu.

"Łudzono nas tym, że Donald Tusk doprowadzi do wyłączenia Polski"

"Unijny komisarz ds. migracji Magnus Brunner stwierdził, że Polska nie będzie wyłączona z paktu migracyjnego" - powiedział Błaszczak. Jak zauważył, wcześniej łudzono nas tym, że Donald Tusk doprowadzi do wyłączenia Polski posługując się argumentem, że Polska przyjęła uchodźców z Ukrainy". "Okazuje się jednak, że komisarz Brunner stwierdza wprost, że Polska albo będzie musiała przyjmować migrantów, albo będzie musiała płacić w sytuacji, w której nie chciałaby ich przyjmować" - dodał Błaszczak.

Jak przekazał, w związku z tymi informacjami klub PiS będzie wnioskował na najbliższym posiedzeniu Sejmu o informację premiera Donalda Tuska w tej sprawie. "Będziemy pytać o to, ilu migrantów jest gotowych przyjąć Donald Tusk i koalicja 13 grudnia, w jakich miejscach będą ci migranci skoncentrowani, ile to będzie kosztować budżet państwa, a więc polskiego podatnika?" - podkreślił Błaszczak. Najbliższe posiedzenie Sejmu planowane jest w dniach 5-6 lutego.

"Zapytamy też o rolę prezydenta Warszawy, kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, gdyż jak sam twierdzi, był na spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych. W związku z tym zapytamy dlaczego Rafał Trzaskowski nie przeciwstawił się takim decyzjom" – dodał szef klubu PiS.

KE: Polska z paktu migracyjnego nie będzie wyłączona

O piśmie skierowanym przez europosła Sypniewskiego do KE ws. paktu migracyjnego mówił w poniedziałek na konferencji prasowej poseł Michał Wawer (Konfederacja). Poinformował, że Sypniewski po kilku tygodniach otrzymał odpowiedź na to pismo odpowiedź. "Odpowiedź krótką, lakoniczną, nie pozostawiającą wielkiego pola do interpretacji, że zgodnie z prawem Unii Europejskiej nie ma takiej możliwości, nie ma takich mechanizmów, żeby Polska mogła być wyłączona z jakichkolwiek obowiązków wynikających z paktu migracyjnego" - powiedział Wawer.

Według posła, "widać jasną sprzeczność między tym, co politycy PO opowiadają w kraju, a tym co jest oczywistym faktem przyjmowanym w Brukseli, że Polska z paktu migracyjnego nie będzie wyłączona i nie będzie żadnych ulg".

Sypniewski skierował pismo do KE 15 listopada ub.r.; zapytał w nim o kwestie dotyczące unijnego Paktu o migracji i azylu. Odpowiedzi udzielił mu unijny komisarz ds. wewnętrznych i migracji Magnus Brunner.

"Polska związana jest wszystkimi instrumentami legislacyjnymi wchodzącymi w skład Paktu o Migracji oraz azylu, które zostały przyjęte zgodnie z unijnym zobowiązaniem do opracowania wspólnej polityki azylowej oraz z pełnym poszanowaniem zasady kompetencji dzielonych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. W prawie unijnym nie ma możliwości prawnych zwolnienia Polski wdrożenia jakichkolwiek elementów Paktu" - napisał Brunner odpowiadając europosłowi Konfederacji. Odpowiedź ta została opublikowana m.in na stronie Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Zatwierdzenie paktu migracyjnego

14 maja ub. ministrowie finansów państw unijnych ostatecznie zatwierdzili pakt migracyjny, przy sprzeciwie Polski, Słowacji i Węgier. Pakt ma kompleksowo regulować sprawy migracji w Unii Europejskiej, w tym kwestie związane z pomocą udzielaną krajom pod presją migracyjną. Nowe przepisy mają m.in. rozłożyć odpowiedzialność za zarządzanie migracją w Unii pomiędzy wszystkie kraje członkowskie.

Ma temu służyć mechanizm obowiązkowej solidarności, który zakłada rozlokowanie co roku co najmniej 30 tys. osób. Ma on polegać na udzielaniu wsparcia krajom znajdującym się pod presją migracyjną przez pozostałe państwa członkowskie. Alternatywnie państwa unijne będą mogły zapłacić 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę lub wziąć udział w operacjach na granicach zewnętrznych UE.

Po przyjęciu paktu premier Donald Tusk oświadczył, że pakt ten negocjowany był przez rząd Mateusza Morawieckiego (PiS). Tusk powiedział wówczas, że jego rządowi udało się uzyskać takie zapisy w pakcie migracyjnym, które czynią go "dużo mniej groźnym w konsekwencji niż na początku". Według niego, pakt w obecnym kształcie "daje Polsce możliwości unikania jakichkolwiek negatywnych konsekwencji" i Polska "nie przyjmie z tego tytułu żadnych migrantów". (PAP)


 

POLECANE
Prezydent USA zmienił decyzję ws. ceł na Meksyk Wiadomości
Prezydent USA zmienił decyzję ws. ceł na Meksyk

Prezydent USA Donald Trump wstrzymał w poniedziałek nałożenie ceł na towary z Meksyku. W tej sprawie będą kontynuowane negocjacje, dzięki którym ma dojść do porozumienia.

Prawicowa, arizońska koalicja w Belgii złożyła przysięgę przed królem tylko u nas
Prawicowa, "arizońska" koalicja w Belgii złożyła przysięgę przed królem

Nowa koalicja rządowa w Belgii nazywana jest arizońską. Jej nazwa wzięła się stąd, że kolory stron pasują do kolorów flagi tego stanu USA (żółty, pomarańczowy, niebieski i czerwony). Prawicowa N-VA, która dąży m.in. do większej autonomii dla Flandrii, wygrała wybory w czerwcu 2024 roku i jej przewodniczący Bart De Wever, który pełnił dotychczas funkcję burmistrza Antwerpii, został premierem Belgii.

Kłopoty wiceministra. Prokuratura sprawdzi 122 tys. zł wydane na kilometrówki z ostatniej chwili
Kłopoty wiceministra. Prokuratura sprawdzi 122 tys. zł wydane na kilometrówki

Prokuratura Rejonowa Kielce-Zachód w Kielcach poinformowała, że prowadzi postępowanie ws. rozliczania kosztów funkcjonowania biura poselskiego i rozliczania wyjazdów służbowych, tzw. kilometrówek, jednego z parlamentarzystów. Wirtualna Polska informuje, że sprawa dotyczy wiceszefa MSZ Andrzeja Szejny.

Unia Europejska chce wspólnej armii, której będzie mogła użyć do tłumienia wewnętrznych protestów gorące
Unia Europejska chce wspólnej armii, której będzie mogła użyć do tłumienia wewnętrznych protestów

Na nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej poświęconym obronności przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola przedstawiła swoją wizję dotyczącą tego, w jaki sposób Europa może i musi wzmocnić wspólne bezpieczeństwo i obronę. Jest to równoznaczne ze stworzeniem wspólnej armii. Problem w tym, że ta ostatnia, zgodnie z unijnymi planami, ma być wykorzystywana do tłumienia wewnętrznych protestów, a nie do obrony granic przed jakąkolwiek agresją.

Zbigniew Ziobro może stracić immunitet? Są nowe informacje Wiadomości
Zbigniew Ziobro może stracić immunitet? Są nowe informacje

- Do Prokuratury Generalnej wpłynął wniosek komisji śledczej ds. Pegasusa ws. uchylenia immunitetu Zbigniewa Ziobry - podaje Polskie Radio.

Tajne ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Jest komunikat resortu kultury Wiadomości
Tajne ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Jest komunikat resortu kultury

Ministerstwo Kultury nie będzie informowało o szczegółach ekshumacji polskich ofiar zbrodni ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu. - O realizacji poszczególnych etapów informowane są na bieżąco osoby, organizacje, urzędy i instytucje zaangażowane w prowadzone sprawy - cytuje "Rzeczpospolita" odpowiedź ze strony resortu kultury ws. pytania o to ile Ukraina zaakceptowała wniosków na przeprowadzenie ekshumacji.

Projekty ustaw ws. tzw. neosędziów. Dosadny komentarz szefowej KRS z ostatniej chwili
Projekty ustaw ws. tzw. "neosędziów". Dosadny komentarz szefowej KRS

Przewodnicząca KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka oceniła, że projekty przewidujące weryfikację sędziów są absolutnie niepotrzebne. Jej zdaniem, głównym motywem tych propozycji jest chęć usunięcia sędziów, którzy podpisali listę tzw. poparcia kandydatowi do KRS albo objęli jakąś funkcję w sądownictwie w latach 2017-2023.

Szef NATO zapowiada zmiany. Chodzi o wydatki na obronność Wiadomości
Szef NATO zapowiada zmiany. Chodzi o wydatki na obronność

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte poinformował w poniedziałek dziennikarzy podczas szczytu UE w Brukseli, że nowe zobowiązanie Sojuszu w zakresie wydatków na obronność, które ma zostać przyjęte w 2025 r., będzie "znacznie wyższe" niż 2 proc. PKB.

Nie muszę panu się spowiadać. Spięcie Roberta Biedronia z dziennikarzem WP.PL [WIDEO] z ostatniej chwili
"Nie muszę panu się spowiadać". Spięcie Roberta Biedronia z dziennikarzem WP.PL [WIDEO]

W poniedziałek doszło do gorącej wymiany zdań pomiędzy dziennikarzem Wirtualnej Polski Patrykiem Michalskim a współprzewodniczącym Nowej Lewicy Robertem Biedroniem. Tematem rozmowy były relacje liderów koalicji rządzącej. Polityk nie był chętny do odpowiadania na pytania redaktora.

Pieniądze dla PiS. Jest komunikat prezesa PKW pilne
Pieniądze dla PiS. Jest komunikat prezesa PKW

Państwowa Komisja Wyborcza poddała pod głosowanie uchwałę przyjmującą rozliczenie partii Jarosława Kaczyńskiego, ale nie uzyskała większości. Prezes PKW Sylwester Marciniak skierował również pismo do ministra finansów Andrzeja Domańskiego z wnioskiem o udzielenie informacji ws. przelewów dla PiS.

REKLAMA

PiS domaga się, by premier w Sejmie przedstawił informację ws. paktu migracyjnego

Unijny komisarz ds. migracji Magnus Brunner poinformował, że Polska nie będzie wyłączona z paktu migracyjnego; w związku z tym będziemy wnioskować, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu premier Donald Tusk przedstawił informację w tej sprawie - powiedział w poniedziałek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
Mariusz Błaszczak, Jan Kanthak, Radosław Fogiel PiS domaga się, by premier w Sejmie przedstawił informację ws. paktu migracyjnego
Mariusz Błaszczak, Jan Kanthak, Radosław Fogiel / PAP/Paweł Supernak

Błaszczak odniósł się w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie do odpowiedzi unijnego komisarza ds. migracji Magnusa Brunnera na pismo europosła Konfederacji Marcina Sypniewskiego, który pytał o kwestie dotyczące unijnego Paktu o migracji i azylu.

"Łudzono nas tym, że Donald Tusk doprowadzi do wyłączenia Polski"

"Unijny komisarz ds. migracji Magnus Brunner stwierdził, że Polska nie będzie wyłączona z paktu migracyjnego" - powiedział Błaszczak. Jak zauważył, wcześniej łudzono nas tym, że Donald Tusk doprowadzi do wyłączenia Polski posługując się argumentem, że Polska przyjęła uchodźców z Ukrainy". "Okazuje się jednak, że komisarz Brunner stwierdza wprost, że Polska albo będzie musiała przyjmować migrantów, albo będzie musiała płacić w sytuacji, w której nie chciałaby ich przyjmować" - dodał Błaszczak.

Jak przekazał, w związku z tymi informacjami klub PiS będzie wnioskował na najbliższym posiedzeniu Sejmu o informację premiera Donalda Tuska w tej sprawie. "Będziemy pytać o to, ilu migrantów jest gotowych przyjąć Donald Tusk i koalicja 13 grudnia, w jakich miejscach będą ci migranci skoncentrowani, ile to będzie kosztować budżet państwa, a więc polskiego podatnika?" - podkreślił Błaszczak. Najbliższe posiedzenie Sejmu planowane jest w dniach 5-6 lutego.

"Zapytamy też o rolę prezydenta Warszawy, kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, gdyż jak sam twierdzi, był na spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych. W związku z tym zapytamy dlaczego Rafał Trzaskowski nie przeciwstawił się takim decyzjom" – dodał szef klubu PiS.

KE: Polska z paktu migracyjnego nie będzie wyłączona

O piśmie skierowanym przez europosła Sypniewskiego do KE ws. paktu migracyjnego mówił w poniedziałek na konferencji prasowej poseł Michał Wawer (Konfederacja). Poinformował, że Sypniewski po kilku tygodniach otrzymał odpowiedź na to pismo odpowiedź. "Odpowiedź krótką, lakoniczną, nie pozostawiającą wielkiego pola do interpretacji, że zgodnie z prawem Unii Europejskiej nie ma takiej możliwości, nie ma takich mechanizmów, żeby Polska mogła być wyłączona z jakichkolwiek obowiązków wynikających z paktu migracyjnego" - powiedział Wawer.

Według posła, "widać jasną sprzeczność między tym, co politycy PO opowiadają w kraju, a tym co jest oczywistym faktem przyjmowanym w Brukseli, że Polska z paktu migracyjnego nie będzie wyłączona i nie będzie żadnych ulg".

Sypniewski skierował pismo do KE 15 listopada ub.r.; zapytał w nim o kwestie dotyczące unijnego Paktu o migracji i azylu. Odpowiedzi udzielił mu unijny komisarz ds. wewnętrznych i migracji Magnus Brunner.

"Polska związana jest wszystkimi instrumentami legislacyjnymi wchodzącymi w skład Paktu o Migracji oraz azylu, które zostały przyjęte zgodnie z unijnym zobowiązaniem do opracowania wspólnej polityki azylowej oraz z pełnym poszanowaniem zasady kompetencji dzielonych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. W prawie unijnym nie ma możliwości prawnych zwolnienia Polski wdrożenia jakichkolwiek elementów Paktu" - napisał Brunner odpowiadając europosłowi Konfederacji. Odpowiedź ta została opublikowana m.in na stronie Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Zatwierdzenie paktu migracyjnego

14 maja ub. ministrowie finansów państw unijnych ostatecznie zatwierdzili pakt migracyjny, przy sprzeciwie Polski, Słowacji i Węgier. Pakt ma kompleksowo regulować sprawy migracji w Unii Europejskiej, w tym kwestie związane z pomocą udzielaną krajom pod presją migracyjną. Nowe przepisy mają m.in. rozłożyć odpowiedzialność za zarządzanie migracją w Unii pomiędzy wszystkie kraje członkowskie.

Ma temu służyć mechanizm obowiązkowej solidarności, który zakłada rozlokowanie co roku co najmniej 30 tys. osób. Ma on polegać na udzielaniu wsparcia krajom znajdującym się pod presją migracyjną przez pozostałe państwa członkowskie. Alternatywnie państwa unijne będą mogły zapłacić 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę lub wziąć udział w operacjach na granicach zewnętrznych UE.

Po przyjęciu paktu premier Donald Tusk oświadczył, że pakt ten negocjowany był przez rząd Mateusza Morawieckiego (PiS). Tusk powiedział wówczas, że jego rządowi udało się uzyskać takie zapisy w pakcie migracyjnym, które czynią go "dużo mniej groźnym w konsekwencji niż na początku". Według niego, pakt w obecnym kształcie "daje Polsce możliwości unikania jakichkolwiek negatywnych konsekwencji" i Polska "nie przyjmie z tego tytułu żadnych migrantów". (PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe