Zamknięcie mostu Siennickiego w Gdańsku. Jest zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

Poseł Kacper Płażyński oraz gdańscy radni PiS złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze miasta w związku z zamknięciem mostu Siennickiego. – Przez ponad pół roku nie poczyniono żadnych działań, żeby na taką ewentualność się przygotować – mówił w poniedziałek Płażyński.
 Most Siennicki w Gdańsku Zamknięcie mostu Siennickiego w Gdańsku. Jest zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa
Most Siennicki w Gdańsku / PAP/Adam Warżawa

W poniedziałek przed Prokuraturą Okręgową w Gdańsku została zwołana konferencja prasowa posła Kacpra Płażyńskiego oraz miejskich radnych Prawa i Sprawiedliwości dotycząca zamknięcia mostu Siennickiego.

Przeprawa została zamknięta 10 stycznia z powodu złego stanu technicznego. Badania przeprowadzone przez ekspertów z Politechniki Gdańskiej wykazały, że przyczółki mostu zaczynają się przesuwać, co grozi osunięciem konstrukcji. Remont ma potrwać około dwóch lat i kosztować ok. 30 mln zł.

"Przez ponad pół roku nie poczyniono żadnych działań"

Poseł Płażyński wskazał podczas konferencji, że władze miasta od ponad pół roku wiedziały o tym, że most Siennicki w każdej chwili może zostać wyłączony z użytkowania.

"Mimo tego, przez ponad pół roku nie poczyniono żadnych działań, żeby na taką ewentualność się przygotować. Przez ponad pół roku ludzie byli kompletnie nieświadomi tego, jakie z tym są związane ryzyka, nie mogli przygotować swojego życia" – stwierdził Płażyński.

Podkreślił ponadto, że aktualnie władze Gdańska są zmuszone do zlecenia "na szybko" przetargów i myślenia "na szybko" o koncepcjach, w jaki sposób sprawić, aby 17 tys. mieszkańców Wyspy Portowej mogło w jakikolwiek sposób funkcjonować.

"Dzisiaj w dużej mierze ci ludzie zostali wyłączeni z normalnego życia w Gdańsku. Na dokładkę ten most powinien być wyremontowany 20 lat temu, a nie za dwa, trzy, cztery lata, bo takie były plany projektantów, kiedy ostatni raz przebudowywali ten most i władze Gdańska też o tym wiedziały (…). Dlatego dziś składamy zawiadomienie do prokuratury, żeby te fatalne w skutkach zaniedbania zostały dokładnie sprawdzone" – mówił poseł PiS.

"Obudzili się na początku tego roku z ręką w nocniku"

Radny Przemysław Majewski podkreślił, że w złożonym zawiadomieniu zostały wymienione dwie osoby: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępca Piotr Borawski. "Są to osoby decyzyjne. Osoby, które dysponują wiedzą o opiniach technicznych (…), które dysponowały także ekspertyzą z 2020 roku" - powiedział.

Jego zdaniem władze Gdańska powinny zdawać sobie sprawę, że przed zamknięciem mostu Siennickiego, należy przygotować do tego mieszkańców Wyspy Portowej.

"Obudzili się na początku tego roku z ręką w nocniku, nie wiedząc co robić, jakie decyzje podejmować" - stwierdził radny PiS.

Podkreślił, że 3 i 7 stycznia jako radni złożyli interpelacje do urzędu miasta w sprawie mostu Siennickiego i do tej pory nie uzyskali odpowiedzi.

Radny Andrzej Skiba stwierdził, że zamknięcie mostu Siennickiego jest przykładem "wieloletnich zaniedbań, wieloletniego niedopełnienia obowiązków przez ekipę rządzącą od 20 lat".

Dodał, że złożenie przez polityków PiS zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez gdańską władzę ma być dla nich "zimnym prysznicem", który - jak stwierdził - uświadomi rządzącym miasta, że "za błędy należy ponosić odpowiedzialność".

"Apelujemy do prezydentów, dyrektorów i innych odpowiedzialnych: weźcie się państwo do roboty. Sprawdźcie, jak wygląda faktycznie miasto, a zwłaszcza infrastruktura krytyczna" - powiedział radny Skiba.

Zamknięcie mostu Siennickiego

W ubiegłą środę biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku przedstawiło harmonogram dotychczasowych działań związanych z mostem Siennickim. Wynika z niego, że w kwietniu 2024 r. miasto podpisało umowę z nowym wykonawcą, który realizuje projekt inwestycji. Miesiąc później eksperci z Politechniki Gdańskiej wydali opinię techniczną o przemieszczaniu się przyczółków i zalecili m.in. wprowadzenie monitoringu przemieszczeń przyczółków i oględzin konstrukcji dwa razy w tygodniu. Od maja do grudnia 2024 r. prowadzony był co tydzień monitoring obiektu.

Urząd poinformował również, że na część zakresu robót przy moście nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę, co przyspieszy procedurę o około 30 dni.

Na poniedziałek zaplanowano podwodne działania nurków przy Moście Siennickim. Jak informuje Urząd Miejski w Gdańsku, specjalistyczny zespół ma oczyścić dno, aby odsłonić drewniane pale, dokonać przeglądu ich stanu technicznego oraz pobrać próbki do dalszej analizy.

"Równocześnie przeprowadzona zostanie ocena wizualna bocznych filarów mostu od strony toru wodnego. Działania odbędą się od strony Śródmieścia, od Nabrzeża Flisaków" – powiedziała przedstawicielka gdańskiego magistratu Paulina Chełmińska.

Most Siennicki, obok mostu wantowego oraz tunelu pod Martwą Wisłą, jest jedną z przepraw, którymi mieszkańcy gdańskich dzielnic: Stogów, Przeróbki i Górek Zachodnich mogą dostać się do centrum miasta. (PAP)


 

POLECANE
Afera NASK. Dziennikarz Wirtualnej Polski: Wyborcza to sobie zmyśliła z ostatniej chwili
Afera NASK. Dziennikarz Wirtualnej Polski: "Wyborcza to sobie zmyśliła"

W czwartek Wirtualna Polska poinformowała, że to fundacja Akcja Demokracja, której prezesem jest Jakub Kocjan, jest powiązana z publikowaniem reklam politycznych na Facebooku. Reklamy te miały promować Rafała Trzaskowskiego i atakować jego konkurentów.

IMGW ostrzega przed burzami. Jest nowy komunikat Wiadomości
IMGW ostrzega przed burzami. Jest nowy komunikat

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia przed burzami dla części powiatów z dziewięciu województw, głównie w centralnej Polsce. Ostrzega też przed przymrozkami na południu Polski i przed silnym wiatrem na północy kraju.

TVP już szykuje się do debaty przed II turą wyborów. Rozesłano informacje gorące
TVP już szykuje się do debaty przed II turą wyborów. Rozesłano informacje

Sztaby kandydatów na prezydenta otrzymały szczegóły dotyczące debaty prezydenckiej przed drugą turą. Ostatnie przedwyborcze spotkanie dwóch kandydatów transmitowane będzie przez Polsat, TVN i TVP - informuje Polsat News.

Hiszpańskie media: Lewandowski kluczowy w walce o mistrzostwo z ostatniej chwili
Hiszpańskie media: Lewandowski kluczowy w walce o mistrzostwo

W czwartek FC Barcelona zmierzy się z RCD Espanyolem w meczu, który może przesądzić o mistrzostwie Hiszpanii. Po wygranej Realu Madryt z Mallorcą (2:1), drużyna Hansiego Flicka musi zdobyć komplet punktów, by przypieczętować swój tytuł.

PO zapowiada pozew przeciwko Mentzenowi. Wstydu nie mają polityka
PO zapowiada pozew przeciwko Mentzenowi. "Wstydu nie mają"

Sławomir Mentzen w opublikowanym na swoim koncie w mediach społecznościowych filmie powiedział, odnosząc się do artykułu Wirtualnej Polski, że za kampanią dezinformacyjną stoją ludzie związani z Platformą Obywatelską Jego wypowiedź ma związek z dyskusją wokół spotów autorstwa osób związanych z fundacją Akcja Demokracja

Nowy sondaż. Trzaskowski poniżej „psychologicznej” granicy polityka
Nowy sondaż. Trzaskowski poniżej „psychologicznej” granicy

Wielkimi krokami zbliżają się wybory prezydenckie - pierwsza tura już w niedzielę, 18 maja. Kampania wchodzi w decydującą fazę, a nastroje wśród wyborców stają się coraz bardziej napięte. Najnowszy sondaż pokazuje, że walka o Pałac Prezydencki może być wyjątkowo zacięta, a druga tura - zaplanowana na 1 czerwca - wydaje się coraz bardziej prawdopodobna. Najnowszy sondaż przeprowadzony przez Opinia24 dla TVN i TVN24 wskazuje, że Rafał Trzaskowski - kandydat KO na prezydenta spadł poniżej "psychologicznej" granicy 30 proc.

Choroba Zalewu Wiślanego. Sanepid podejrzewa 5 przypadków Wiadomości
Choroba Zalewu Wiślanego. Sanepid podejrzewa 5 przypadków

W czwartek po południu w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa w sprawie wystąpienia przypadków podejrzenia choroby Zalewu Wiślanego.

Nie żyje trener polskiego klubu Wiadomości
Nie żyje trener polskiego klubu

W wieku 49 lat zmarł Andrzej Smolarek - wieloletni trener Latarnika Choczewo, klubu występującego w A-klasie grupy Gdańsk I

Trudna sytuacja w Szkocji. Władze apelują do mieszkańców Wiadomości
Trudna sytuacja w Szkocji. Władze apelują do mieszkańców

Spółka wodno-kanalizacyjna Scottish Water zaapelowała do Szkotów, aby brali krótsze prysznice i używali konewek a nie węży do podlewania ogródków - podała w czwartek stacja Sky News. W Szkocji panuje najgorsza susza od 1964 r.

Ingerencja w wybory i Akcja Demokracja. NASK: Nie wiedzieliśmy z ostatniej chwili
Ingerencja w wybory i Akcja Demokracja. NASK: Nie wiedzieliśmy

Jak pisze Wirtualna Polska: "za publikowanymi w internecie reklamami politycznymi promującymi Rafała Trzaskowskiego i atakującymi jego konkurentów stoi pracownik i wolontariusze fundacji Akcja Demokracja". NASK twierdzi, że nie wiedział, iż "za spotami ma stać fundacja Akcja Demokracja" – informuje Onet.

REKLAMA

Zamknięcie mostu Siennickiego w Gdańsku. Jest zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

Poseł Kacper Płażyński oraz gdańscy radni PiS złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze miasta w związku z zamknięciem mostu Siennickiego. – Przez ponad pół roku nie poczyniono żadnych działań, żeby na taką ewentualność się przygotować – mówił w poniedziałek Płażyński.
 Most Siennicki w Gdańsku Zamknięcie mostu Siennickiego w Gdańsku. Jest zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa
Most Siennicki w Gdańsku / PAP/Adam Warżawa

W poniedziałek przed Prokuraturą Okręgową w Gdańsku została zwołana konferencja prasowa posła Kacpra Płażyńskiego oraz miejskich radnych Prawa i Sprawiedliwości dotycząca zamknięcia mostu Siennickiego.

Przeprawa została zamknięta 10 stycznia z powodu złego stanu technicznego. Badania przeprowadzone przez ekspertów z Politechniki Gdańskiej wykazały, że przyczółki mostu zaczynają się przesuwać, co grozi osunięciem konstrukcji. Remont ma potrwać około dwóch lat i kosztować ok. 30 mln zł.

"Przez ponad pół roku nie poczyniono żadnych działań"

Poseł Płażyński wskazał podczas konferencji, że władze miasta od ponad pół roku wiedziały o tym, że most Siennicki w każdej chwili może zostać wyłączony z użytkowania.

"Mimo tego, przez ponad pół roku nie poczyniono żadnych działań, żeby na taką ewentualność się przygotować. Przez ponad pół roku ludzie byli kompletnie nieświadomi tego, jakie z tym są związane ryzyka, nie mogli przygotować swojego życia" – stwierdził Płażyński.

Podkreślił ponadto, że aktualnie władze Gdańska są zmuszone do zlecenia "na szybko" przetargów i myślenia "na szybko" o koncepcjach, w jaki sposób sprawić, aby 17 tys. mieszkańców Wyspy Portowej mogło w jakikolwiek sposób funkcjonować.

"Dzisiaj w dużej mierze ci ludzie zostali wyłączeni z normalnego życia w Gdańsku. Na dokładkę ten most powinien być wyremontowany 20 lat temu, a nie za dwa, trzy, cztery lata, bo takie były plany projektantów, kiedy ostatni raz przebudowywali ten most i władze Gdańska też o tym wiedziały (…). Dlatego dziś składamy zawiadomienie do prokuratury, żeby te fatalne w skutkach zaniedbania zostały dokładnie sprawdzone" – mówił poseł PiS.

"Obudzili się na początku tego roku z ręką w nocniku"

Radny Przemysław Majewski podkreślił, że w złożonym zawiadomieniu zostały wymienione dwie osoby: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępca Piotr Borawski. "Są to osoby decyzyjne. Osoby, które dysponują wiedzą o opiniach technicznych (…), które dysponowały także ekspertyzą z 2020 roku" - powiedział.

Jego zdaniem władze Gdańska powinny zdawać sobie sprawę, że przed zamknięciem mostu Siennickiego, należy przygotować do tego mieszkańców Wyspy Portowej.

"Obudzili się na początku tego roku z ręką w nocniku, nie wiedząc co robić, jakie decyzje podejmować" - stwierdził radny PiS.

Podkreślił, że 3 i 7 stycznia jako radni złożyli interpelacje do urzędu miasta w sprawie mostu Siennickiego i do tej pory nie uzyskali odpowiedzi.

Radny Andrzej Skiba stwierdził, że zamknięcie mostu Siennickiego jest przykładem "wieloletnich zaniedbań, wieloletniego niedopełnienia obowiązków przez ekipę rządzącą od 20 lat".

Dodał, że złożenie przez polityków PiS zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez gdańską władzę ma być dla nich "zimnym prysznicem", który - jak stwierdził - uświadomi rządzącym miasta, że "za błędy należy ponosić odpowiedzialność".

"Apelujemy do prezydentów, dyrektorów i innych odpowiedzialnych: weźcie się państwo do roboty. Sprawdźcie, jak wygląda faktycznie miasto, a zwłaszcza infrastruktura krytyczna" - powiedział radny Skiba.

Zamknięcie mostu Siennickiego

W ubiegłą środę biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku przedstawiło harmonogram dotychczasowych działań związanych z mostem Siennickim. Wynika z niego, że w kwietniu 2024 r. miasto podpisało umowę z nowym wykonawcą, który realizuje projekt inwestycji. Miesiąc później eksperci z Politechniki Gdańskiej wydali opinię techniczną o przemieszczaniu się przyczółków i zalecili m.in. wprowadzenie monitoringu przemieszczeń przyczółków i oględzin konstrukcji dwa razy w tygodniu. Od maja do grudnia 2024 r. prowadzony był co tydzień monitoring obiektu.

Urząd poinformował również, że na część zakresu robót przy moście nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę, co przyspieszy procedurę o około 30 dni.

Na poniedziałek zaplanowano podwodne działania nurków przy Moście Siennickim. Jak informuje Urząd Miejski w Gdańsku, specjalistyczny zespół ma oczyścić dno, aby odsłonić drewniane pale, dokonać przeglądu ich stanu technicznego oraz pobrać próbki do dalszej analizy.

"Równocześnie przeprowadzona zostanie ocena wizualna bocznych filarów mostu od strony toru wodnego. Działania odbędą się od strony Śródmieścia, od Nabrzeża Flisaków" – powiedziała przedstawicielka gdańskiego magistratu Paulina Chełmińska.

Most Siennicki, obok mostu wantowego oraz tunelu pod Martwą Wisłą, jest jedną z przepraw, którymi mieszkańcy gdańskich dzielnic: Stogów, Przeróbki i Górek Zachodnich mogą dostać się do centrum miasta. (PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe