"Mainstream UE może wykorzystać polską prezydencję do tworzenia superpaństwa"

Przewodnictwo Polski w Radzie UE będzie dla naszego kraju straconą szansą. Zamiast promować interesy Polski, Donald Tusk będzie wykonywał polecenia eurokratów. Europejski mainstream może wykorzystać szansę na rozpoczęcie projektu budowy unijnego superpaństwa” – przewiduje w rozmowie z portalem European Conservative Jacek Saryusz-Wolski, polski ekonomista, jeden z głównych negocjatorów akcesji Polski do UE i były poseł do Parlamentu Europejskiego.
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola / Parlament Europejski

Pytany przez European Conservative, czy należy się spodziewać, że w najbliższym czasie temat zmiany traktatów powróci na unijną agendę, były eurodeputowany stwierdził:

Wszystko będzie zależało od nastawienia dużych graczy. Jeszcze dwa i pół roku temu 13 rządów UE oświadczyło, że nie chce zmieniać traktatów. Od tego czasu liczba ta zmalała i myślę, że jedynie Węgry nadal zajmują to samo jednoznaczne stanowisko. Z kolei w Berlinie, Paryżu, Madrycie i wszędzie tam, gdzie socjaliści, postchrześcijańscy Demokraci i Liberałowie sprawują władzę w różnych układach, prawdopodobnie byłoby poparcie dla zmiany traktatów. Im ciszej są te stolice na ten temat, tym bardziej niepokojące staje się to milczenie

– dodał.

Drogi tworzenia europejskiego superpaństwa

Odnosząc się do faktu, że zmiana traktatów nie jest jedyną drogą do centralizacji Unii Europejskiej, jest za to obarczona ryzykiem procesu zatwierdzenia przez państwa członkowskie, Jacek Saryusz-Wolski przekonywał, że europejski mainstream zdecydował się właśnie na tę drogę, ponieważ jest „jednoznaczna i systemowa”.

Masowe przeniesienie kompetencji państw członkowskich na poziom UE przekształca Unię w de facto państwo. Koniec z koniecznością za każdym razem znajdowania luk twórczych. Istnieją jednak inne sposoby osiągnięcia tego celu. Na przykład stopniowe przejmowanie kompetencji (pełzanie kompetencji). Lub utworzenie superpaństwa poprzez zmiany w zarządzaniu gospodarczym – wspólne zadłużenie, kontrolę waluty lub reformy budżetowe, które zwiększają władzę instytucji bez oficjalnej zmiany traktatów

– zauważył. W ocenie ekonomisty „priorytety polskiej prezydencji są śmieszne”.

Są zbiorem niejasnych haseł. Natomiast brak jest własnych, jasnych pomysłów, które pozwoliłyby odpowiedzieć na obecne wyzwania. Promowanie własnych interesów narodowych jest powszechną praktyką w polityce UE każdej prezydencji. Polska pod rządami Donalda Tuska będzie jednak realizować idee Berlina i Brukseli

– podkreślał.

Zdaniem polityka głównym celem Donalda Tuska jest wywołanie pozytywnego efektu propagandowego dla celów narodowych. „Prowadzi to do swoistej sprzeczności, gdyż w ramach planów uzgodnionych przez trzy kolejne prezydencje UE – Polską, Danię i Cypr – rząd Tuska przyjął dokument wzywający do szybkiej realizacji paktu migracyjnego i Zielonego Ładu. Jednocześnie w przypadku odbiorców krajowych ten sam rząd mówi coś zupełnie przeciwnego” – skonstatował.

Polska prezydencja popiera Zielony Ład

Priorytety polskiej prezydencji w obszarze energetyki i rolnictwa, a więc głównych dziedzin, w jaki uderzy Zielony Ład zostały sformułowane w sposób propagandowy i enigmatyczny, prawdopodobnie dlatego, aby przed wyborami prezydenckimi w Polsce partia rządząca nie straciła w sondażach. Można się zatem z nich dowiedzieć, że będzie kontynuowana transformacja energetyczna i utrzymana konkurencyjność w rolnictwie, ale hasła te pozostawiono bez żadnych istotnych szczegółów, co pozwala domniemywać, że stanowisko rządu zostanie ujawnione najwcześniej w czerwcu bieżącego roku.

Wprawdzie w czasie berlińskich targów Grüne Woche minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski rozmawiał z ministrami ds. rolnictwa Litwy, a także niemieckich landów – Saksonii, Bawarii i Brandenburgii, ale resort rolnictwa nie podał żadnych istotnych szczegółów. Wiadomo jedynie, że podczas rozmowy z ministrem ds. rolnictwa Saksonii minister Siekierski poruszył zagadnienia dotyczące pogodzenia interesów rolników i konsumentów oraz kwestii środowiskowych oraz bieżących wyzwań stojących przez rolnikami w UE, w tym dotyczących Zielonego Ładu, budżetu WPR czy uproszczeń unijnej biurokracji. Strony polska i saksońska zgodnie stwierdziły, że dla równowagi w rolnictwie i w przyrodzie bardzo ważne jest utrzymanie produkcji zwierzęcej. Wyraziły również chęć współpracy w obszarze rolnym, wskazując jednocześnie na długą tradycję tej współpracy oraz potencjał jej rozwoju.

Inicjatorem spotkania ministra Czesława Siekierskiego z ministrem rolnictwa Litwy Ignasem Hofmanasem była strona litewska. Wśród poruszanych tematów znalazły się priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE, umowa Handlowa UE-Mercosur, wyrównanie poziomów płatności bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi UE, wyzwania związane z integracją Ukrainy z UE oraz przyszłość WPR po 2027 r. Także w tym przypadku szczegóły nie zostały podane do publicznej wiadomości.


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Filmowa „Ida”, czyli zbrodniarka Helena Wolińska tylko u nas
Tadeusz Płużański: Filmowa „Ida”, czyli zbrodniarka Helena Wolińska

22 lutego 2015 r. film „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego zdobył Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. I zapewne mielibyśmy powody do radości, gdyby nie był to film antypolski.

Skromny polski geniusz, o którym Morgan Freeman powiedział, że jest drugim Kopernikiem gorące
Skromny polski geniusz, o którym Morgan Freeman powiedział, że jest drugim Kopernikiem

Prof. Nikodem Popławski to geniusz, choć słowo to należy używać zawsze z wielką pokorą. Jego koncepcja o tym, że czarne dziury tworzą nowe wszechświaty, została uznana przez "National Geographic" i czasopismo "Science" za jedną z dziesięciu najważniejszych w roku.

Groźny atak nożownika w Berlinie. Obława policji Wiadomości
Groźny atak nożownika w Berlinie. Obława policji

Media obiegła informacja o groźnym incydencie w Berlinie. Poszkodowany został mężczyzna. 

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie Wiadomości
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie

IMGW wydał nowy komunikat. Mieszkańcy kilku województw powinni mieć się na baczności.

Tȟašúŋke Witkó: Platyna za broń tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Platyna za broń

Dokładnie trzy dekady, w roku Pańskim 1995, Organizacja Narodów Zjednoczonych – która wówczas coś jeszcze mogła i cokolwiek znaczyła – opracowała program „Ropa za żywność”. Było to przedsięwzięcie utworzone w celu złagodzenia skutków sankcji gospodarczych, nałożonych na Republikę Iraku po inwazji wojsk Saddama Husajna na sąsiedni Kuwejt, rozpoczętej 2 sierpnia 1990 roku, o godzinie 4.00. Świat potrzebował „czarnego złota”, a Bagdad żywności, więc narzucenie takiego rozwiązania dyktatorowi z Tikritu nie było większym problemem.

Polak zachwycił Willa Smitha. To nagranie chwyta za serce Wiadomości
Polak zachwycił Willa Smitha. To nagranie chwyta za serce

Marcin Patrzałek, polski wirtuoz gitary, ponownie udowodnił, że jego talent nie zna granic. Tym razem zachwycił samego Willa Smitha. Hollywoodzki aktor był tak pod wrażeniem jego gry, że nie tylko nagrał z nim wspólną piosenkę, ale też podzielił się ich spotkaniem na swoim Instagramie.

Ograniczenie prawa do azylu. Sejm zdecydował pilne
Ograniczenie prawa do azylu. Sejm zdecydował

Możliwość wprowadzenia czasowego, terytorialnego ograniczenia przyjmowania wniosków o ochronę międzynarodową zakłada ustawa, którą w piątek uchwalił Sejm. Zgodnie z regulacją jednorazowo okres obowiązywania ograniczenia nie będzie mógł przekroczyć 60 dni.

Włamanie do kantoru w Warszawie. Tak sprawcy dostali się do środka Wiadomości
Włamanie do kantoru w Warszawie. Tak sprawcy dostali się do środka

W Warszawie doszło do niecodziennego włamania do kantoru. Sprawcy, zamiast forsować drzwi czy okna, zdecydowali się na bardziej nietypowy sposób – przedostali się do środka przez dziurę wykutą w podłodze. Ich łupem padło blisko 100 tysięcy złotych. Policja prowadzi intensywne poszukiwania.

Jest decyzja Konfederacji ws. posła Ryszarda Wilka polityka
Jest decyzja Konfederacji ws. posła Ryszarda Wilka

Konfederacja zawiesiła na czas nieokreślony posła Ryszarda Wilka - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do partii. Chodzi o czwartkowy incydent, kiedy to Wilk, nietrzeźwy, pojawił się na sali plenarnej Sejmu.

Nerwowo w TVN. Nowy partner Warner Bros Discovery gorące
Nerwowo w TVN. Nowy partner Warner Bros Discovery

Od tygodni media spekulują na temat sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery. Jednym z przedmiotów spekulacji jest sytuacja wewnętrzna amerykańskiego koncernu. Wczoraj media obiegła sensacyjna informacja nt. jednego z oferentów zakupu TVN, dziś pojawiają się informacje nt. ruchów biznesowych Warner Bros. Discovery.

REKLAMA

"Mainstream UE może wykorzystać polską prezydencję do tworzenia superpaństwa"

Przewodnictwo Polski w Radzie UE będzie dla naszego kraju straconą szansą. Zamiast promować interesy Polski, Donald Tusk będzie wykonywał polecenia eurokratów. Europejski mainstream może wykorzystać szansę na rozpoczęcie projektu budowy unijnego superpaństwa” – przewiduje w rozmowie z portalem European Conservative Jacek Saryusz-Wolski, polski ekonomista, jeden z głównych negocjatorów akcesji Polski do UE i były poseł do Parlamentu Europejskiego.
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola / Parlament Europejski

Pytany przez European Conservative, czy należy się spodziewać, że w najbliższym czasie temat zmiany traktatów powróci na unijną agendę, były eurodeputowany stwierdził:

Wszystko będzie zależało od nastawienia dużych graczy. Jeszcze dwa i pół roku temu 13 rządów UE oświadczyło, że nie chce zmieniać traktatów. Od tego czasu liczba ta zmalała i myślę, że jedynie Węgry nadal zajmują to samo jednoznaczne stanowisko. Z kolei w Berlinie, Paryżu, Madrycie i wszędzie tam, gdzie socjaliści, postchrześcijańscy Demokraci i Liberałowie sprawują władzę w różnych układach, prawdopodobnie byłoby poparcie dla zmiany traktatów. Im ciszej są te stolice na ten temat, tym bardziej niepokojące staje się to milczenie

– dodał.

Drogi tworzenia europejskiego superpaństwa

Odnosząc się do faktu, że zmiana traktatów nie jest jedyną drogą do centralizacji Unii Europejskiej, jest za to obarczona ryzykiem procesu zatwierdzenia przez państwa członkowskie, Jacek Saryusz-Wolski przekonywał, że europejski mainstream zdecydował się właśnie na tę drogę, ponieważ jest „jednoznaczna i systemowa”.

Masowe przeniesienie kompetencji państw członkowskich na poziom UE przekształca Unię w de facto państwo. Koniec z koniecznością za każdym razem znajdowania luk twórczych. Istnieją jednak inne sposoby osiągnięcia tego celu. Na przykład stopniowe przejmowanie kompetencji (pełzanie kompetencji). Lub utworzenie superpaństwa poprzez zmiany w zarządzaniu gospodarczym – wspólne zadłużenie, kontrolę waluty lub reformy budżetowe, które zwiększają władzę instytucji bez oficjalnej zmiany traktatów

– zauważył. W ocenie ekonomisty „priorytety polskiej prezydencji są śmieszne”.

Są zbiorem niejasnych haseł. Natomiast brak jest własnych, jasnych pomysłów, które pozwoliłyby odpowiedzieć na obecne wyzwania. Promowanie własnych interesów narodowych jest powszechną praktyką w polityce UE każdej prezydencji. Polska pod rządami Donalda Tuska będzie jednak realizować idee Berlina i Brukseli

– podkreślał.

Zdaniem polityka głównym celem Donalda Tuska jest wywołanie pozytywnego efektu propagandowego dla celów narodowych. „Prowadzi to do swoistej sprzeczności, gdyż w ramach planów uzgodnionych przez trzy kolejne prezydencje UE – Polską, Danię i Cypr – rząd Tuska przyjął dokument wzywający do szybkiej realizacji paktu migracyjnego i Zielonego Ładu. Jednocześnie w przypadku odbiorców krajowych ten sam rząd mówi coś zupełnie przeciwnego” – skonstatował.

Polska prezydencja popiera Zielony Ład

Priorytety polskiej prezydencji w obszarze energetyki i rolnictwa, a więc głównych dziedzin, w jaki uderzy Zielony Ład zostały sformułowane w sposób propagandowy i enigmatyczny, prawdopodobnie dlatego, aby przed wyborami prezydenckimi w Polsce partia rządząca nie straciła w sondażach. Można się zatem z nich dowiedzieć, że będzie kontynuowana transformacja energetyczna i utrzymana konkurencyjność w rolnictwie, ale hasła te pozostawiono bez żadnych istotnych szczegółów, co pozwala domniemywać, że stanowisko rządu zostanie ujawnione najwcześniej w czerwcu bieżącego roku.

Wprawdzie w czasie berlińskich targów Grüne Woche minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski rozmawiał z ministrami ds. rolnictwa Litwy, a także niemieckich landów – Saksonii, Bawarii i Brandenburgii, ale resort rolnictwa nie podał żadnych istotnych szczegółów. Wiadomo jedynie, że podczas rozmowy z ministrem ds. rolnictwa Saksonii minister Siekierski poruszył zagadnienia dotyczące pogodzenia interesów rolników i konsumentów oraz kwestii środowiskowych oraz bieżących wyzwań stojących przez rolnikami w UE, w tym dotyczących Zielonego Ładu, budżetu WPR czy uproszczeń unijnej biurokracji. Strony polska i saksońska zgodnie stwierdziły, że dla równowagi w rolnictwie i w przyrodzie bardzo ważne jest utrzymanie produkcji zwierzęcej. Wyraziły również chęć współpracy w obszarze rolnym, wskazując jednocześnie na długą tradycję tej współpracy oraz potencjał jej rozwoju.

Inicjatorem spotkania ministra Czesława Siekierskiego z ministrem rolnictwa Litwy Ignasem Hofmanasem była strona litewska. Wśród poruszanych tematów znalazły się priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE, umowa Handlowa UE-Mercosur, wyrównanie poziomów płatności bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi UE, wyzwania związane z integracją Ukrainy z UE oraz przyszłość WPR po 2027 r. Także w tym przypadku szczegóły nie zostały podane do publicznej wiadomości.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe